Egzamin ósmoklasisty 2021 - język angielski. Odpowiedzi i arkusz CKE. Tutaj podamy sugerowane odpowiedzi

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Język angielski to język obcy nowożytny, który uczniowie najczęściej wybierają na egzaminie ósmoklasisty. W Kujawsko-Pomorskiem w tym roku zdawać go będzie aż 18 tys. 201 uczniów.
Język angielski to język obcy nowożytny, który uczniowie najczęściej wybierają na egzaminie ósmoklasisty. W Kujawsko-Pomorskiem w tym roku zdawać go będzie aż 18 tys. 201 uczniów. Paweł Relikowski/Archiwum
Egzamin ósmoklasisty 2021 z języka obcego nowożytnego rozpocznie się 27 maja (czwartek). Uczniowie najczęściej wybierają język angielski. To przedmiot, którego zazwyczaj najmniej obawiają się na egzaminie. Na rozwiązanie zadań ósmoklasiści będą mieli 90 minut.

Zobacz wideo: Sezon żeglugowy w Bydgoszczy otwarty!

Arkusz i odpowiedzi po zakończeniu egzaminu ósmoklasisty 2021 z języka angielskiego będą pojawiać się też w tym artykule. Zobaczysz je w poniższej galerii.

Egzamin ósmoklasisty 2021 - język angielski CKE. Tutaj znajd...

W województwie kujawsko-pomorskim, na 19 tys. 465 osób zgłoszonych do egzaminu ósmoklasisty, język angielski wybrało aż 18 tys. 201 uczniów.

Egzamin ósmoklasisty 2021 - termin główny w maju

Trzydniowy egzamin odbędzie się w następujących terminach:

 • Język polski - 25 maja 2021 r. (wtorek) - godz. 9 - 120 minut
 • Matematyka - 26 maja 2021 r. (środa) - godz. 9 - 100 minut
 • Język obcy nowożytny - 27 maja 2021 r. (czwartek) - godz. 9 - 90 minut

Egzamin ósmoklasisty - najważniejsze zmiany na egzaminie z języka angielskiego w roku szkolnym 2020/2021

 • Ograniczono zakresy tematyczne z podstawy programowej, zmodyfikowano zakres struktur gramatycznych, zmniejszono liczbę wymagań szczegółowych.
 • Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) - A2 (dotychczas był to poziom A2/B1)
 • W arkuszu egzaminacyjnym znajdzie się mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, znajomość funkcji językowych i znajomość środków językowych oraz mniejsza liczba zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.
 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (o 5 punktów mniej niż dotychczas), w tym: 34 punkty - zadania zamknięte, 21 punktów - zadania otwarte.
 • Z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.

Egzamin z języka angielskiego trwa 90 minut i sprawdza:

 • Rozumienie ze słuchu
 • Znajomość funkcji językowych
 • Rozumienie tekstów pisanych
 • Znajomość środków językowych
 • Tworzenie pisemnej wypowiedzi składającej się od 50 do 120 słów

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego - zasady

Egzamin rozpoczyna się od zadań sprawdzających rozumienie słuchanego tekstu. Przed wysłuchaniem nagrania należy dokładnie przeczytać polecenia. Każde nagranie prezentowane jest dwa razy.

 • Zadania sprawdzające znajomość funkcji językowych polegają na wybraniu właściwej reakcji do opisanych sytuacji, a także na uzupełnieniu brakujących fragmentów krótkich dialogów.
 • Kolejne zadania sprawdzają, jak uczniowie radzą sobie z rozumieniem czytanych tekstów.
 • Jedno z zadań polega na uzupełnieniu brakujących informacji w tekście w języku polskim. Potrzebne informacje znajdują się w tekście w języku angielskim.
 • Następna część egzaminu sprawdza znajomość zagadnień gramatycznych. Zadania polegają na wybraniu spośród podanych wyrazów tych, które poprawnie uzupełniają luki w tekście.
 • Najwięcej trudności sprawia zwykle uczniom zadanie polegające na uzupełnieniu brakującego fragmentu zdania. Wymagana jest pełna poprawność ortograficzna i gramatyczna.
 • Ostatnia część egzaminu sprawdza umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej. Zazwyczaj zadaniem uczniów jest napisanie maila do kolegi lub koleżanki na ściśle określony temat. Należy odnieść się do podanych trzech podpunktów i je rozwinąć. Zadanie to jest bardzo wysoko punktowane. Można za nie zdobyć aż 10 punktów.

To warto powtórzyć przed egzaminem ósmoklasisty z języka angielskiego

 1. Podstawowe informacje o czasach gramatycznych (typowe określenia czasu, które pomogą w rozpoznaniu, jaki czas gramatyczny zastosować oraz tworzenie zdań twierdzących, pytających i przeczących)
 2. Formy czasowników nieregularnych
 3. Stopniowanie przymiotników, szczególnie przymiotników nieregularnych.
 4. Liczbę mnogą rzeczowników, szczególnie wyjątki.
 5. Budowę zdań w stronie biernej w czasach present simple, past simple i future simple.
 6. Budowę zdania w pierwszym trybie warunkowym.
 7. Zwroty wyrażające podstawowe funkcje językowe, np. wyrażanie prośby, opinii; proszenie o radę, udzielanie wskazówek, zasięganie i udzielanie informacji, itp.
 8. Warto przypomnieć sobie zasady pisania maili, przejrzeć napisane wcześniej prace. Ósmoklasisto, pamiętaj też, aby na egzaminie dokładnie przeczytać treść maila i odnieść się do wszystkich trzech podpunktów.
 9. Przypomnij sobie również podstawowe słownictwo z poszczególnych działów, np. Człowiek, Dom, Szkoła, itd.

Egzamin ósmoklasisty 2021 - termin dodatkowy

 • Język polski - 16 czerwca 2021 r. (środa) - godz. 9
 • Matematyka - 17 czerwca 2021 r. (czwartek) - godz. 9.
 • Język obcy nowożytny - 18 czerwca 2021 r. (piątek) - godz. 9

Wyniki egzaminu ósmoklasisty uczniowie poznają 2 lipca 2021 r. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty otrzymają 9 lipca 2021 r. Z uwagi na pandemię egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego zostanie przeprowadzony w szkołach w ścisłym reżimie sanitarnym.

Good luck! (Powodzenia!)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie