Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet w Ostromecku z przedpremierą książki „Bydgoszcz jest kobietą” i koncertem na żywo [zdjęcia]

Zdjęcia: Dariusz Bloch, oprac. jt
Z Małgorzatą Grosman o jej najnowszej książce „Bydgoszcz jest kobietą” rozmawiała Ewa Dąbska z Polskiego Radia PiK. Prezentacji książki towarzyszył koncert piosenek z dwudziestolecia międzywojennego w wykonaniu duetu: Małgorzata Żurańska-Wilkowska (śpiew) i Maja Babyszka (fortepian). Rozmowie oraz koncertowi w Pałacu Nowym przysłuchiwała się publiczność przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego
Z Małgorzatą Grosman o jej najnowszej książce „Bydgoszcz jest kobietą” rozmawiała Ewa Dąbska z Polskiego Radia PiK. Prezentacji książki towarzyszył koncert piosenek z dwudziestolecia międzywojennego w wykonaniu duetu: Małgorzata Żurańska-Wilkowska (śpiew) i Maja Babyszka (fortepian). Rozmowie oraz koncertowi w Pałacu Nowym przysłuchiwała się publiczność przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego Dariusz Bloch
Dzień Kobiet w Ostromecku świętowano już w niedzielę (7 marca). I było to świętowanie z pełną kulturą, gdyż odbyło się spotkanie z Małgorzatą Grosman - autorką książki „Bydgoszcz jest kobietą”. Książkowej przedpremierze towarzyszył koncert na żywo - piosenki z lat dwudziestolecia wykonały: Małgorzata Żurańska-Wilkowska (wokal) i Maja Babyszka (fortepian).

Zobacz wideo: Sztuczne płuca Bydgoszczy pociemniały

W niedzielne (7 marca) popołudnie salę Pałacu Nowego wypełniła publiczność (w ograniczonej obostrzeniami liczbie), która przyszła posłuchać, co do powiedzenia o swej najnowszej książce ma Małgorzata Grosman, autorka publikacji „Bydgoszcz jest kobietą”. Spotkanie autorskie z bydgoską pisarką i dziennikarką poprowadziła Ewa Dąbska z Polskiego Radia PiK.

Bohaterkami książki „Bydgoszcz jest kobietą” są nasze babcie, prababcie, ciotki, kuzynki...

- „To nie jest praca naukowa, choć nasiedziałam się przy niej nad książkami, dokumentami i przed komputerem tak wiele, że mogłabym przygotować garść, a nawet kilka garści biogramów zacnych, słynnych, zasłużonych bydgoszczanek. […] Chciałam pokazać nie kilka życiorysów, ale to, że na losy naszego miasta i ludzi w nim mieszkających, wpływ miały (i mają) zarówno te najbardziej znane postaci, jak i mniej znane lub nieistniejące w publicznej świadomości. To kobiety i mężczyźni, a nie tylko mężczyźni, jak sądzić można na podstawie informacji o władzach miejskich czy z historii bitew. A przecież w duchu tak pisanej historii wciąż jesteśmy wychowywani. Poznajemy nazwiska generałów, miejsca bitew, nazwy partii, imiona władców. Jest to niemal wyłącznie męska historia. [...] Tymczasem prawdziwe życie odbiega od tej wizji. Losy kobiet i mężczyzn są splecione, zależne od siebie. Nie byłoby żadnego bohaterskiego generała, nie byłoby młodzieży ruszającej do powstań, gdyby nie matczyne wychowanie w duchu polskości. [...] Bohaterkami książki są: sprzedawczynie ryb, właścicielki składów, drogeryj i księgarni, lekarki, farmaceutki, siostry, zawiadowczynie, redaktorowa, powstanki, aktywistki, skautki, dyrektorki, kierowniczki, nauczycielki, przestępczynie, prostytutki, policjantki, wykształcone, literatka, aktorki, reżyserka, śpiewaczki, introligatorki, komunistka, właścicielka pensji, mężatka. Po prostu kobiety - tak o swej książce mówi Małgorzata Grosman.

Rozmowie o książce towarzyszył koncert na żywo. Piosenki z dwudziestolecia międzywojennego zabrzmiały w wykonaniu artystek związanych z bydgoską Akademią Muzyczną: Małgorzaty Żurańskiej-Wilkowskiej oraz Mai Babyszki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo