Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziecięca szczęka wymięka - NFZ idzie na wojnę z próchnicą

Redakcja
Gabinet stomatologiczny w SP 58Gabinet stomatologiczny w SP 58
Gabinet stomatologiczny w SP 58Gabinet stomatologiczny w SP 58 Tomasz Czachorowski
Stomatolodzy, którzy otworzą gabinet w szkole, zyskają wyższe miejsce w rankingu Narodowego Funduszu Zdrowia, który liczy się w konkursach ofert. Czy to ich skusi?

[break]
Temat próchnicy u najmłodszych wywołał rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który przypomniał, że w Polsce mamy do czynienia z epidemią próchnicy u dzieci - zepsute zęby ma ponad 85 proc. 6- latków i 95 proc. 18-latków. Nie trzeba zaglądać w statystyki, wystarczy porozmawiać ze specjalistami.

Lekarz stomatolog Krystyna Fadel trzy razy w tygodniu (bo tyle zakłada jej ogólnostomatologiczny kontrakt na 6 tysięcy punktów podpisany z NFZ) zajmuje się uczniami Szkoły Podstawowej nr 58 w Bydgoszczy (około 500 dzieciaków, z tym że część z nich jest pod opieką prywatnych stomatologów), dba także o uzębienie maluchów z czterech śródmiejskich przedszkoli, przyjmuje wreszcie pacjentów dorosłych, m.in. nauczycieli, o ile tylko zechcą czekać w bardzo długiej kolejce. W czasie roku szkolnego dzieci są zawsze na pierwszym miejscu. - Stawiamy na profilaktykę, w harmonogramie jest więc fluoryzacja, lakowanie, lakierowanie, no i leczenie planowe, ustalane po przeglądzie zębów uczniów - mówi Krystyna Fadel. - Niezbędna jest oczywiście pisemna zgoda rodziców na badanie, na profilaktykę i leczenie zębów ich dzieci.

Zęby przegrywają...

Specjalistka potwierdza, że wciąż nie udaje się nam wyjść poza PUW (wskaźnik intensywności próchnicy), wynoszący powyżej trzech zębów. - Przychodzą do nas dzieci z zerówki, z pierwszej klasy niemalże pozbawione zębów, z mleczakami zniszczonymi aż do korzeni - ubolewa pani doktor. - Próchnica jest straszna, mimo że wciąż uczymy, jak prawidłowo szczotkować zęby i, jak wspomniałam, zabezpieczamy je, wzmacniamy lakierami, fluorem. Urząd Miasta także prowadzi profilaktyczny program zwalczania próchnicy, dostarcza nam materiały edukacyjne, płaci za zabiegi.

PRZECZYTAJ:Jak było, tak i będzie?

Czas na krótkie omówienie nowego zarządzenia NFZ. Jego efektem być ułatwienie najmłodszym dostępu do lekarza stomatologa. Od 28 sierpnia lokalizacja gabinetu stomatologicznego na terenie szkoły będzie dodatkowo punktowana przy ubieganiu się o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zyskają także ci stomatolodzy, którzy podpiszą z dyrektorem szkoły umowę na leczenie dzieci i młodzieży do 18. roku życia u siebie w gabinecie. Nie wiąże się jednak ta zmiana ze zwiększeniem finansowania tych usług przez NFZ. Lekarz, który zdecyduje się na współpracę z NFZ, dzięki dodatkowym punktom za nią przyznawanym, podwyższy swoje miejsce w rankingu, który jest brany pod uwagę w konkursie ofert. Może w efekcie wygrać z podmiotem, który umowy na leczenie dzieci i młodzieży nie podpisał. Przypomnijmy, że punkty w kontraktach na usługi stomatologiczne dla dzieci i młodzieży są wyceniane wyżej o 0,05 zł (1,15 za pkt) niż dla dorosłych (1,10 za pkt).

- Wspomniane zmiany dotyczą podmiotów, które zechcą podpisać z nami umowę, co nastąpi w czerwcu 2017 roku - zaznacza Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ. - Jesteśmy przed aneksowaniem dotychczasowych umów. Warto jednak wiedzieć, że obecnie pod względem dostępności dzieci i młodzieży do opieki stomatologicznej zajmujemy piąte miejsce w kraju. Nie wykluczamy, że po wytypowaniu ewentualnych białych plam, w ramach dostępnych środków, zdecydujemy się na rozpisanie konkursów uzupełniających.

Są od nas lepsi

W naszym województwie działa 547 gabinetów z umowami ogólnostomatologicznymi i ogólnostomatologicznymi dla dziećmi i młodzież do 18. roku życia.

W szkołach jest do dyspozycji 79 gabinetów. Najwięcej jest ich w podstawówkach, gimnazjach i w szkołach ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego - aż 162.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera