Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci z autyzmem, trudne w wychowaniu, ale kochane [wideo]

Małgorzata Pieczyńska
Niebieski marsz z udziałem dzieci z dwóch niepublicznych przedszkoli "Motylek" był jednym z akcentów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu
Niebieski marsz z udziałem dzieci z dwóch niepublicznych przedszkoli "Motylek" był jednym z akcentów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu Fot. Dariusz Bloch
Nie reagują na polecenia, a dźwięk dzwonów, czy odkurzacza wywołuje u nich krzyk i płacz. Opieka nad dziećmi autystycznymi to trudny kawałek rodzicielstwa.

Joanna Kucharska jest mamą 
8-letniej Zuzi, uczęszczającej do Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, który działa w Zespole Szkół nr 29 w Bydgoszczy.

- Córka miała cztery latka, gdy usłyszeliśmy diagnozę: autyzm! Byłam przerażona. Dosłownie świat mi się zawalił - mówi pani Joanna. - Pierwsze niepokojące sygnały pojawiły się już w 5. miesiącu życia. Dziecko miało wzmożone napięcie mięśni od pasa w górę. Było rehabilitowane ruchowo, ale wraz z wiekiem problemów przybywało. Zuzia nie potrafiła bawić się zabawkami, odwzajemnić uśmiechu. Na dodatek stwierdzono u niej padaczkę. Dźwięk dzwonów kościelnych wywoływał u niej strach, podobnie jak wizyta w hipermarkecie. Do dziś ma problemy z mową.

Pani Joanna wraz z mężem podporządkowali całe życie córce. - Przeprowadziliśmy się spod Włocławka do Bydgoszczy, by dziecko mogło uczęszczać do ośrodka - mówi mama Zuzi. - Zrezygnowałam też z pracy, ale najważniejsze, że w Bydgoszczy znalazłam wsparcie terapeutów. Tu mogę też porozmawiać z rodzicami, którzy zmagają się z podobnymi problemami.

NIEBIESKI MARSZ W BYDGOSZCZY [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kwiecień to jest miesiącem, w którym promuje się wiedzę na temat autyzmu. W imprezę zaangażowały się także bydgoskie maluchy z dwóch niepublicznych przedszkoli "Motylek". W akcji zorganizowanej w centrum Bydgoszczy wzięła udział prawie setka dzieci.Co to jest autyzm?Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym charakteryzującym się występowaniem nieprawidłowości w zakresie trzech sfer funkcjonowania człowieka: interakcji społecznych, komunikacji oraz zachowania charakteryzującego się sztywnością i powtarzalnością (stereotypią). Początkowo był traktowany jako zespół chorobowy o podłożu psychicznym. Obecnie wraz z rozwojem wiedzy na ten temat, opisywany jest szerzej i klasyfikowany łącznie z podobnymi zaburzeniami neurorozwojowymi jako spektrum autyzmu (autism spectrum disorders, ASD). Zalicza się do niego autyzm, zaburzenie Aspergera i nieswoiste całościowe zaburzenia rozwojowe, czyli wszystkie te choroby, którym towarzyszą najlżejsze nawet objawy triady zaburzeń w obrębie interakcji społecznych, komunikowania się i zachowania.Autyzm jest zaburzeniem trwającym całe życie, ale jego objawy nie są stałe i zmieniają się wraz z rozwojem człowieka. Pierwsze objawy pojawiają się u dzieci do trzeciego roku życia, ale mogą wystąpić praktycznie już po urodzeniu. Częstość występowania ASD szacuje się na 60-70 przypadków na 10 000 osób. Choroba występuje 4-krotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek, chociaż u dziewczynek charakteryzuje się cięższym przebiegiem.Wyróżnia się dwie postacie autyzmu: wczesną, w której objawy pojawiają się w pierwszym roku życia i późną, gdy dziecko ukończy roczek.

Solidarnie z dziećmi z autyzmem. Kwiecień to ich miesiąc

W niedzielę - 2 kwietnia - obchodzony był Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Z tej okazji wczoraj Zespół Szkół nr 29 przy ul. Słonecznej, w którym są oddziały integracyjne i uczą się oraz poddawane są terapii dzieci z autyzmem, zorganizował niebieskie marsze w ramach akcji „Zapal się na niebiesko”. - Takich dzieci w przedszkolu, szkole podstawowej, gimnazjum i ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym mamy 71 - mówi Lilianna Dalecka, wicedyrektor placówki. - Niebieskie marsze organizujemy od 3 lat. Chcemy uświadomić społeczeństwu, na czym polega to zaburzenie rozwojowe. Osoby, które cierpią na autyzm, mają problem z nawiązywaniem relacji społecznych, przestrzeganiem norm. Nie nawiązują kontaktu wzrokowego, dzieci nie naśladują gestów rodziców, a do zabawy nie potrzebują drugiej osoby. Mają też kłopoty ruchowe i wiele innych problemów. Jednak terapia pozwala im lepiej funkcjonować w społeczeństwie i przynosi niesamowite efekty. Jeden z naszych uczniów został laureatem kuratoryjnego konkursu przedmiotowego z biologii.

Wczoraj dzieci z ZS nr 29 z niebieskimi latarenkami, balonami i transparentami przemaszerowały ulicami miasta na Stary Rynek. - Po drodze rozdawaliśmy mieszkańcom ulotki z informacjami o autyzmie i zachęcaliśmy do przyłączenia się do akcji „Zapal się na niebiesko” - mówi Lilianna Dalecka. - Niebieski to bowiem kolor symbolizujący solidarność z osobami cierpiącymi na autyzm.

W czasie marszu do niebieskiego korowodu dołączyli też członkowie Okręgowej Rady Adwokackiej.

QUIZ: Rowerzysto, czy znasz przepisy?

- Miesiąc temu nawiązaliśmy współpracę z Zespołem Szkół nr 29 - mówi Justyna Mazur, dziekan ORA w Bydgoszczy. - Z ochotą angażujemy się w sprawy społeczne. Rodzicom takich dzieci zaoferowaliśmy bezpłatne porady prawne. Jedno z takich spotkań już się odbyło, ale będą kolejne. Włączymy się też w organizację olimpiady sportowej, która odbędzie się przed wakacjami. Może uda się też zorganizować wycieczkę do sądu, by dzieci zobaczyły jak pracuje ta instytucja.

- Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy sama zaproponowała współpracę naszej szkole - mówi wicedyrektor Lilianna Dalecka. - To dla nas, a w szczególności dla rodziców, niezwykle cenna pomoc.

Od piątku do dziś, w geście solidarności z cierpiącymi na autyzm, most na Trasie Uniwersyteckiej przybiera po zmroku kolor niebieski.


Odchody, wymioty, robactwo, agresja w bydgoskim szpitalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!