https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Działkowcy nabici w rurę

Michał Sitarek
Ratusz zmusił działkowców z Myślęcinka do podłączenia się do kanalizacji. PZD rozpisał przetarg na projekt sieci i przyłączy. Budowa zakończy się w 2013 roku.

Ratusz zmusił działkowców z Myślęcinka do podłączenia się do kanalizacji. PZD rozpisał przetarg na projekt sieci i przyłączy. Budowa zakończy się w 2013 roku.

<!** Image 3 align=right alt="Image 124296" sub="Ogródki działkowe w Myślęcinku będą pierwszymi, które zostaną skanalizowane. Nieszczelne szamba zagrażały ujęciu wody „Las Gdański” Fot. Dariusz Bloch">- Od ponad 40 lat w kierunku leśnych studni przemieszczają się nieczystości z ponad tysiąca nieszczelnych szamb - tłumaczy Alicja Gołata z MWiK. - Badania przeprowadzone przez naszą spółkę pokazują jasno, że te nieczystości są coraz bliżej ujęcia. Nie ulega wątpliwości, że jest to ostatni moment, by uratować unikatowe, podziemne studnie.

- Zostaliśmy zmuszeni do tej inwestycji - nie kryje prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Działkowców, Józef Gałczyński. - Została wydana decyzja administracyjna, która zobowiązuje nas do podłączenia się do kanalizacji. Przed rozstrzygnięciem przetargów na projekt i prace budowlane trudno dokładnie określić, ile wydadzą działkowcy. Kwota 5 milionów, o której się mówi, brana jest z podobnych inwestycji na terenie miasta. Ale nie przywiązywałbym do niej takiej wagi, kiedy nie ma jeszcze kosztorysu.

Jeśli pierwsze szacunki się potwierdziłyby się, każdy użytkownik altany musiałby zapłacić około 5 tysięcy złotych. Dla wielu działkowców z „Transportowca” to zaporowa kwota. - Prędzej sprzedam działkę niż zapłacę takie pieniądze. To moja półroczna emerytura. Poza tym później będę musiała płacić za kanalizację. Nie stać mnie na to - oburza się jedna z naszych Czytelniczek.

<!** reklama>Jest jednak szansa, że działkowcy nie dostaną tak drastycznie po kieszeni. - Nie dysponujemy żadną pulą inwestycyjną, którą moglibyśmy wesprzeć ogrody z Myślęcinka. Jednak na pewno będziemy gwarantować niskooprocentowane kredyty. Poza tym mamy szansę na pomoc ze strony miasta. Zobowiązało się ono do pokrycia kosztów dokumentacji z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Jest też szansa na uzyskanie preferencyjnego kredytu dochodzącego do 75 procent kosztów inwestycji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Jego część może zostać później umorzona - wyjaśnia Józef Gałczyński.

Ratusz podkreśla, że nie miał wyjścia wydając decyzję administracyjną zmuszającą do budowy kanalizacji. - Opróżnianie nieszczelnych szamb okazało się fikcją - tłumaczy zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Grzegorz Boroń. - Alejki między działkami były tak wąskie, że nie mogły wjeżdżać tam pojazdy asenizacyjne. Byliśmy jednak wyrozumiali. Chociaż kanalizacja jest tam od 2007 toku, termin podłączenia wyznaczyliśmy na 2013 rok. Wskazujemy też wszystkie możliwości zdobycia pieniędzy na inwestycję. Będziemy mieć też swój udział w dokumentacji.

Na razie negocjacje dotyczyły tylko Myślęcinka. Jednak działkowcy z ogrodów, przy których jest kanalizacja, również mogą spodziewać się decyzji zobowiązujących do podłączenia do sieci.

Warto wiedzieć

Plan inwestycji

  • wykonanie projektu: II połowa 2009
  • pozwolenia na budowę: połowa 2011
  • zakończenie budowy: do końca 2013

Działki do kanalizacji:

  • Zalesie, Podgórze, Ustronie, Transportowiec, Prasa, działki nr 1, 2, 3, 4, obręb 379, 380 oraz Zacisze działki nr 8, 9/3 obręb 366
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski