Przy ulicy Klinicznej na bydgoskim osiedlu Kapuściska w czasie II wojny światowej Niemcy zbudowali pięć domów dla kadry.
- To były wille dla kadry, inżynierów, chemików... Rozpoczęto je budować w 1944 roku, nazywało się "Osiedle Leśne". Budowy nie dokończono, tych domów miało być tam więcej. W jednym z nich zachowały się na strychu jeszcze nazwiska budowniczych - mówi Jarosław Butkiewicz, specjalista od historii zakładów zbrojeniowych Dynamit AG Fabrik Bromberg.
To nie jest jedyne takie osiedle
Budynki przy ul. Klinicznej są doskonale znane. Zbudowane z cegły, z terenem na ogród. Zaprojektował je architekt Carl Staud z Düsseldorfu. Dwa z nich przy Klinicznej 4 i 6 są już opustoszałe. Okna i drzwi zabezpieczono przed nieproszonymi gośćmi.
Podobne osiedle znajdują się przy ul. Świetlicowej w Łęgnowie.
- Przy ulicy Klinicznej 4 i 6 znajdują się budynki gminne mieszkalne 2 lokalowe z 1943 r., zlokalizowane na działkach o powierzchni odpowiednio 1.128 m2 i 861m2. Z uwagi na ich niski standard - m.in. ogrzewanie piecowe - wysokie koszty utrzymania oraz nieopłacalność remontową zostały one w tym roku opróżnione i zabezpieczone przed dostępem osób postronnych. Decyzją właściciela przeznaczone zostaną one do zbycia w drodze przetargów ustnych nieograniczonych - stwierdza Marlena Budzińska z Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy.
Druga co do wielkości fabryka zbrojeniowa III Rzeszy
D.A.G w Bydgoszczy to druga co do wielkości pod względem powierzchni - po Krzystkowicach - fabryka zbrojeniowa koncern u D.A.G, istniejąca w latach 1939–1945, zlokalizowana i zamaskowana w Puszczy Bydgoskiej. Zadaniem fabryki była produkcja miotających i kruszących materiałów wybuchowych oraz wypełnianie nimi skorup pocisków i łusek amunicji wojskowej. Budowa fabryki zmieniła całkowicie południowo-wschodnią okolicę Bydgoszczy wyposażając ją w dziesiątki setki kilometrów dróg. bocznic kolejowych. Jednocześnie zachowane zostało zalesienie oraz separacja tego terenu, służące w czasach wojny maskowaniu, a po wojnie – utrzymaniu bezpieczeństwa prowadzonej tu działalności produkcyjnej chemikaliów i materiałów wybuchowych.
Po 1945 r. tereny pofabryczne i część obiektów zaadaptowały państwowe przedsiębiorstwa chemiczne. W 2004 r. na części obszaru utworzono Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny.
