https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwa tygodnie z literaturą

Katarzyna Oleksy
„Slajdy” Jarosława Jakubowskiego i „Stan rezonansu” Jana Kaji i Jacka Solińskiego wybrane zostały Bydgoskimi Książkami Roku 2009. Do ich autorów trafiły Strzały Łuczniczki.

„Slajdy” Jarosława Jakubowskiego i „Stan rezonansu” Jana Kaji i Jacka Solińskiego wybrane zostały Bydgoskimi Książkami Roku 2009. Do ich autorów trafiły Strzały Łuczniczki.

<!** Image 2 align=right alt="Image 150338" sub="- Pierwsza Strzała nie zabiła twojej pracy twórczej, druga niech nie pozwoli spocząć na laurach - powiedział wczoraj wiceprezydent Bydgoszczy, Maciej Grześkowiak, kiedy wręczał nagrodę Jarosławowi Jakubowskiemu. Fot. Dariusz Bloch">To ósma edycja konkursu. Co roku jury wręcza nagrodę w dwóch kategoriach: premiującej wartości merytoryczne, literackie i edukacyjno-poznawcze zaproponowanych do konkursu książek oraz oceniającej poziom edytorski, typograficzno-artystyczny proponowanych pozycji. W pierwszej kategorii w tym roku nagrodę przyznano naszemu redakcyjnemu koledze, Jarosławowi Jakubowskiemu. W drugiej „strzałę” odebrali Jan Kaja i Jacek Soliński. - To album do oglądania, podziwiania i czytania - powiedział o ich „Stanie rezonansu” Tadeusz Górny, jeden z członków jury. Co jurorzy sądzą o „Slajdach”? - To nowa jakość w twórczości Jarosława Jakubowskiego. „Slajdy” zawierają niezwykły autentyzm, prawdziwość zawartych w nich tekstów, które powstały na bazie życiowych, zarówno prywatnych, jak i zawodowych doświadczeń autora. Nie są jednak formą publicystyczną, a wysoce artystyczną - uzasadnia decyzję juror Mieczysław Orski, redaktor naczelny miesięcznika „Odra”.

<!** reklama>- Ta książka nie ma łatwego żywota, dlatego nagroda daje mi impuls do tego, by się nie poddawać. Taki konkurs jest potrzebny, zwłaszcza teraz, w czasach kryzysowych, w których ważny jest konsumpcyjny i materialny charakter życia, a nie ten metaforyczny - mówił autor „Slajdów”, który otrzymał wczoraj drugą w swojej karierze literackiej „Strzałę”. Pierwsza trafiła do niego dwa lata temu, gdy książką roku został tom jego poezji „Pseudo”.

<!** Image 3 align=right alt="Image 150338" sub="Po południu bydgoszczanie mogli się spotkać w bibliotece na Starym Rynku z aktorką Magdaleną Zawadzką Fot. Dariusz Bloch">Tegoroczny Bydgoski Trójkąt Literacki promuje hasło „Z Elizą i Marią na targowisku” - to nawiązanie do 100. rocznicy śmierci Elizy Orzeszkowej i Marii Konopnickiej, jak również do „Radości czytania” Bohdana Zadury i „Targowiska próżności” Thackeraya. Wczorajszą inaugurację festiwalu książki zainicjowało także otwarcie w WiMBP wystawy „Świat sprawiedliwy”.

Przez najbliższe dwa tygodnie literackiej fiesty, którą organizują Miejski Ośrodek Kultury, Muzeum Okręgowe, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Akademicka Przestrzeń Kulturalna, będą odbywały się spotkania z pisarzami, dyskusje, debaty, którym towarzyszyły będą pokazy i koncerty.

DZISIAJ W BYDGOSKIM TRÓJKĄCIE LITERACKIM

  • godz. 12.00 - dziedziniec WiMBP, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci „Baśnie i legendy regionu bydgoskiego”. Spotkanie z autorem legend, Feliksem Malinowskim
  • 13.00 - filia nr 4 WiMBP, ul. Czerkaska 11, spotkanie autorskie z Leszkiem Łęgowskim pt. „Mieszkam tu od zawsze”
  • 17.30 - Kawiarnia Artystyczna „Węgliszek”, „Kręgi obcości. Opowieść autobiograficzna” - spotkanie z prof. Michałem Głowińskim
  • 19.30 - Akademicka Przestrzeń Kulturalna WSG, ul. Królowej Jadwigi 14, recital Pauliny Brzozowskiej (z udziałem Andrzeja Głowackiego)

Zobacz galerię: Dwa tygodnie z literaturą

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski