Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dużo miejsca i światła

Marek Wojciekiewicz
Wpłynęło 51 prac z biur architektonicznych z całego kraju. Podstawowe kryteria to: walory architektoniczne, funkcjonalność rozwiązań, niskie koszty eksploatacji i innowacyjność.

Wpłynęło 51 prac z biur architektonicznych z całego kraju. Podstawowe kryteria to: walory architektoniczne, funkcjonalność rozwiązań, niskie koszty eksploatacji i innowacyjność.

W skład trzyosobowej komisji oceniającej nadesłane propozycje wchodzili: Beata Szymańska, dyrektor MBP, Ryszard Sadowski, kierownik wydziału inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu i Marek Grosz, architekt. Po szczegółowej analizie, oceniający jednogłośnie wytypowali propozycję Michała Jagły, architekta z Grudziądza. <!** Image 2 align=none alt="Image 203996" sub="Fot. Archiwum">

- Kompozycja architektoniczna podkreśla publiczny charakter budynku. Wszystkie elewacje zostały opracowane z dużą starannością, a we wnętrzach jest widoczna troska o skupienie uwagi użytkownika na podstawowej funkcji obiektu - wyjaśnia architekt Marek Grosz, przewodniczący komisji konkursowej.

Na terenie obecnego płatnego parkingu przy ulicy Sienkiewicza stanie obiekt o powierzchni 1003 metrów kwadratowych z wejściową elewacją ulokowaną równolegle do ulicy. Od południa i zachodu zaprojektowano taras z ławkami i stolikami do czytania, pracy i wypoczynku. Elewacja w dużej części będzie przeszklona. Z tyłu biblioteki zaplanowano scenę z widownią do organizowania koncertów i imprez letnich. Można też będzie urządzić letnie kino, bo istnieje możliwość wyświetlania filmów bezpośrednio na elewacji budynku (ekran będzie wykonany jako stały element elewacji). Powstanie też parking na 34 miejsca, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych.<!** Image 3 align=none alt="Image 203997" sub="Fot. Archiwum">

Charakterystyczne dla wnętrza biblioteki będą otwarte przestrzenie. Na parterze będą znajdowały się, m.in., księgozbiór dla dorosłych i młodzieży, czytelnia, stanowiska komputerowe, miejsca do pracy indywidualnej. Planowana powierzchnia sali wyniesie 319 m kw., jednak dzięki zastosowaniu ścianek mobilnych istnieje możliwość „otwarcia jej” i powiększenia do 353 metrów kwadratowych.

W sali na piętrze o wielkości 255 m kw. (z możliwością powiększenia otwartej przestrzeni do 312 m) zostanie usytuowany księgozbiór dla dzieci i młodzieży, czytelnia i zbiory audiowizualne. Wydzielono tam również miejsce z kanapami, fotelami i stołami do zabaw i spędzania czasu przez dzieci i młodzież. Budynek będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Planowany koszt budowy nowej biblioteki, oszacowany przez autora projektu, to 5,4 mln zł. - Rzeczywisty koszt poznamy jednak dopiero po rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę. Często jest tak, że cena jest wówczas znacznie niższa od pierwotnie planowanej - wyjaśnia Ryszard Sadowski.<!** reklama>

- Poza tym, będziemy starać się o dofinansowanie z ministerstwa kultury w ramach projektu rozwoju bibliotek. Mamy szansę otrzymać ponad 1,8 mln zł - dodaje Beata Szymańska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Budowa nowej siedziby biblioteki rozpocznie się jesienią tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty