Prace Rembrandta oraz artystów inspirowanych jego twórczością od środy, 3.03., ozdobią ściany Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
<!** Image 2 align=right alt="Image 145678" sub="Rembrandt Harmenszoon van Rijn, Szkice trzech głów kobiecych, akwaforta, wł. Muzeum Narodowe
w Gdańsku.">Rembrandt, nazywany malarzem duszy, już za życia cieszył się uznaniem, mówiono, że jest artystą o wielkiej osobowości twórczej. Co takiego wpływało na wyjątkowość jego prac?
- Wielkość artysty polega na tym, że tworzy dzieła, które charakteryzują się głębią kompozycji. Dobry malarz za pomocą zaledwie kilku kresek potrafi oddać sens tego, co widzi i nie chodzi wcale o relację fotograficzną, lecz głębszą. Taką, w której nawet smuga światła ma znaczenie, ponieważ artysta poprzez dzieło nie informuje odbiorcy tylko o swojej technice, lecz również o swoich przeżyciach. Obrazy Rembrandta mówią o tym, że był osobą wiecznie poszukującą. Taką, która widzi więcej niż inni - mówi Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
<!** reklama>Wystawa „Rembrandt i krąg jego tradycji” to wyjątkowe wydarzenie. W Bydgoszczy ekspozycje o podobnej randze (pokaz sztuki baroku) można było oglądać na początku lat 90., gdy prezentowano grafiki francuskie i sztukę polską.
- Nie posiadamy w zbiorach muzeum prac z zakresu sztuki dawnej. Chciałbym tą wystawą zapoczątkować nowy cykl i corocznie przedstawiać dzieła innego słynnego artysty - planuje dyrektor.
Rembrandt pozostawił po sobie około 300 obrazów olejnych, 300 grafik i setki rysunków. W Bydgoszczy będziemy mieli okazję zobaczyć nie tylko oryginalne rysunki mistrza, ale również prace wybitnych europejskich malarzy, na których oddziaływała jego sztuka.
Co, gdzie, kiedy?
Wystawa „Rembrandt i krąg jego tradycji” otwarta zostanie 3.03. w Czerwonym Spichrzu przy ul. Mennica 8 a, czynna będzie do 11.04. Oprócz dzieł Rembrandta będzie można obejrzeć prace Jakoba Isaacsza Swanenburgha i Pietera Lastmana, Ferdinanda Bola, Christiana Wilhelma Ernsta Dietricha, Thomasa Heeremansa oraz Reiniera Noomsa.