Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duch w narodzie nie ginie

Marek Wojciekiewicz
Wielkie banery i krzykliwe plakaty nie pozwalały przejść obojętnie nikomu, a mocne słowa oraz lapidarne hasła zmuszały do myślenia.

Wielkie banery i krzykliwe plakaty nie pozwalały przejść obojętnie nikomu, a mocne słowa oraz lapidarne hasła zmuszały do myślenia.

„Duchy w Narodzie, Powstańcy 1863-2013” to nazwa akcji poświęconej 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Dzięki niekonwencjonalnym obchodom zorganizowanym przez „Otwartą Strefę Twórczą”, działającą przy Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Świeciu, okrągła rocznica tamtych wydarzeń stała się nagle wydarzeniem zmuszającym do refleksji nie tylko historycznej.

Bez bełkotu i patosu

- Wreszcie ktoś wpadł na pomysł, by o naszej historii mówić współczesnym językiem, bez popadania w bełkotliwy patos znany z akademii organizowanych „ku czci” - mówi Antoni Nowak, emeryt ze Świecia. - Bez zrozumienia znaczenia takich wydarzeń, ciężko pojąć wszystko to, co obecnie się dzieje w polityce. Tylko tak można zachęcić młodych ludzi, by zainteresowali się naszą niezwykle ciekawą historią - tłumaczy Antoni Nowak.

Wielkie banery zawisły na siedzibie ośrodka kultury, a plakaty na słupach i tablicach ogłoszeniowych. Setki ulotek i okolicznościowych znaczków trafiły do rąk mieszkańców naszego miasta. <!** Image 2 align=none alt="Image 204569" sub="Fot. Marek Wojciekiewicz">

Krew bohaterów

„I w tobie płynie krew bohaterów” -to jedno z haseł umieszczonych na plakatach, obok których trudno było przejść obojętnie. Wrażenie potęgowały też sylwetki powstańców styczniowych, stojących w towarzystwie młodych ludzi ubranych tak jak ci, którzy te plakaty oglądali.

- Jesteśmy zanurzeni w swoich obowiązkach, żyjemy rytmem dnia powszedniego, dlatego brakuje nam czasu na podstawowe refleksje - mówi Łukasz Lewandowski, pomysłodawca i główny organizator akcji. - W okresie międzywojennym weterani powstania styczniowego otaczani byli szczególną opieką nie tylko władzy, ale i małych społeczności. Byli żywymi reliktami historii, autorytetami, bohaterami. Nikt nie pozwalał sobie na oceny powstania w kategoriach bezwzględnych statystyk. Dali świadectwo męstwa, ofiarności dla wolnej ojczyzny. Jesteśmy związani łańcuchem z przeszłymi pokoleniami, jesteśmy ich spadkobiercami i tylko od nas zależy, co z tym dziedzictwem zrobimy - tłumaczy Łukasz Lewandowski.<!** reklama>

„Duchy w Narodzie, Powstańcy 1863-2013” to kontynuacja poprzedniej akcji zorganizowanej w 2008 roku w 90. rocznicę odzyskania niepodległości. Tamto działanie odbywało się pod hasłem „Czym jest dla ciebie Niepodległość”.<!** Image 3 align=none alt="Image 204571" sub="Fot. Marek Wojciekiewicz">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!