https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drugi nabór na studia. Uczelnie publiczne w Bydgoszczy i regionie mają jeszcze wolne miejsca

Małgorzata Pieczyńska
Na uczelniach trwa nabór uzupełniający na studia. Tak było na UKW w Bydgoszczy pod koniec lipca br., gdy zakończyła się rekrutacja podstawowa. Pojawiło się tu wtedy kilka tysięcy kandydatów z kompletem dokumentów.
Na uczelniach trwa nabór uzupełniający na studia. Tak było na UKW w Bydgoszczy pod koniec lipca br., gdy zakończyła się rekrutacja podstawowa. Pojawiło się tu wtedy kilka tysięcy kandydatów z kompletem dokumentów. Materiały UKW Bydgoszcz
Na uczelniach publicznych w Bydgoszczy i regionie trwa rekrutacja uzupełniająca na studia stacjonarne I i II stopnia oraz jednolite magisterskie. Wybór kierunków jest całkiem spory. Każdy kandydat z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy nabór dodatkowy, jak i przedłużony, potrwa do 17 września. W ofercie jest kilkadziesiąt kierunków do wyboru.

- Na niektórych z nich mamy kilka wolnych miejsc, na innych - kilkanaście. To szansa przede wszystkim dla osób, które nie dostały się na wymarzony kierunek w pierwszej turze, podchodziły do matury poprawkowej lub po prostu nie podjęły jeszcze decyzji dotyczącej swojej przyszłości - mówi Sebastian Nowak, rzecznik UKW.

Na studiach I stopnia można, m.in., zapisać się na tegoroczne nowości - dietetykę, materiały dla zastosowań medycznych oraz zarządzanie i inżynierię produkcji, a także zeszłoroczny hit rekrutacyjny, czyli kognitywistykę. Dodatkowa rekrutacja została również ogłoszona na studiach II stopnia.

Na UKW w ofercie na studia stacjonarne I stopnia w dodatkowym naborze jest 38 kierunków. To np. ekonomia, geografia, logopedia, mechatronika, ochrona środowiska czy pedagogika. W drugim naborze można też ubiegać się o przyjęcie na studia jednolite magisterskie na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Z kolei na studiach II stopnia do wyboru są 23 kierunki, w tym dwie nowości: badanie i projektowanie gier oraz prawo w biznesie.

Poza tym został przedłużony nabór na studia I stopnia na takich kierunkach jak: filologia rosyjska (bez znajomości języka), lingwistyka stosowana niemiecko-rosyjska (bez znajomości j. niemieckiego i j. rosyjskiego), materiały dla zastosowań medycznych (nowość) oraz zarządzanie dziedzictwem kulturowym i ochrona zabytków.

Na UKW przedłużono też rekrutację w przypadku studiów II stopnia. Chodzi o takie kierunki jak: biologia, ekonomia, filozofia, fizyka, germanistyka, lingwistyka stosowana angielsko-arabska, ochrona środowiska, praca socjalna, stosunki międzynarodowe oraz zarządzanie dziedzictwem kulturowym i ochrona zabytków.

Politechnika Bydgoska nabór uzupełniający rozpoczęła 1 sierpnia i zakończy go 19 września.

- W drugim naborze w ofercie na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia mamy 25 kierunków - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, rzecznik fordońskiej uczelni.

W tym są np. takie kierunki jak: architektura wnętrz, budownictwo, geodezja i kartografia, finanse i rachunkowość, zarządzanie w sporcie czy zootechnika. Prowadzona jest także rekrutacja w drugim naborze na Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej, która odbywa się w nowej formule. W tym przypadku nabór obowiązuje na Wydział bez wskazywania kierunku. Dopiero podczas I roku studiów żacy wybiorą jeden z czterech kierunków, czyli analitykę chemiczną i spożywczą, inżynierię farmaceutyczną, technologię chemiczną lub technologię żywności i żywienia człowieka.

W ofercie PBŚ na nowy rok akademicki są też jeszcze wolne miejsce na nowe kierunki takie jak: inżynieria w medycynie, transport i logistyka, technika bezpieczeństwa i obronności.

Nowością jest także medycyna na PBŚ. W pierwszym naborze na kierunek lekarski (jednolite studia magisterskie) zgłosiło się 847 kandydatów. W tym przypadku uczelnia nie planuje drugiej tury. Prowadzona jest na bieżąco klasyfikacja kandydatów z „listy rezerwowej”. Przypomnijmy, że limit miejsc na kierunku lekarskim na PBŚ wynosi 60 miejsc.

Nabór uzupełniający trwa też w Collegium Medicum UMK.

- Ten etap rekrutacji zaczął się 8 sierpnia i potrwa do 16 września - mówi Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - W tym czasie kandydaci muszą się zarejestrować i wnieść opłatę rekrutacyjną.

Na studiach I stopnia nabór prowadzony jest na: audiofonologię, dietetykę i terapię zajęciową. Z kolei na studiach jednolitych magisterskich na analitykę medyczną, farmację i nowy kierunek lekarsko-dentystyczny.

- Rejestracja na kierunek lekarsko-dentystyczny trwa od 12 sierpnia. Zakończy się we wtorek 27 sierpnia. Zainteresowanie jest duże. Już po dobie od uruchomienia rekrutacji mieliśmy prawie 300 zgłoszeń, a dzień przed jej zakończeniem aż 676 - mówi Ewa Walusiak-Bednarek.

Przypomnijmy, że minister nauki wydał decyzję o pozwoleniu na uruchomienie kierunku lekarsko-dentystycznego 6 sierpnia br. po pozytywnej ocenie wniosku przez minister zdrowia i Polską Komisję Akredytacyjną. Dla kandydatów uczelnia przygotowuje 48 miejsc.

Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy prowadzi również rekrutację na studia II stopnia. Nabór potrwa do 20 września. Do wyboru są kierunki: biotechnologia medyczna, dietetyka, kosmetologia, optometria, pielęgniarstwo, położnictwo i zdrowie publiczne.

W toruńskiej części Uniwersytetu, czyli na UMK w drugim naborze na studiach I stopnia do wyboru jest blisko 60 kierunków (rejestracja na większość kierunków zakończy się 16 września), natomiast na studiach II stopnia (nabór uzupełniający trwa do 20 września).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski