Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy nabór dodatkowy, jak i przedłużony, potrwa do 17 września. W ofercie jest kilkadziesiąt kierunków do wyboru.
- Na niektórych z nich mamy kilka wolnych miejsc, na innych - kilkanaście. To szansa przede wszystkim dla osób, które nie dostały się na wymarzony kierunek w pierwszej turze, podchodziły do matury poprawkowej lub po prostu nie podjęły jeszcze decyzji dotyczącej swojej przyszłości - mówi Sebastian Nowak, rzecznik UKW.
Na studiach I stopnia można, m.in., zapisać się na tegoroczne nowości - dietetykę, materiały dla zastosowań medycznych oraz zarządzanie i inżynierię produkcji, a także zeszłoroczny hit rekrutacyjny, czyli kognitywistykę. Dodatkowa rekrutacja została również ogłoszona na studiach II stopnia.
Na UKW w ofercie na studia stacjonarne I stopnia w dodatkowym naborze jest 38 kierunków. To np. ekonomia, geografia, logopedia, mechatronika, ochrona środowiska czy pedagogika. W drugim naborze można też ubiegać się o przyjęcie na studia jednolite magisterskie na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Z kolei na studiach II stopnia do wyboru są 23 kierunki, w tym dwie nowości: badanie i projektowanie gier oraz prawo w biznesie.
Poza tym został przedłużony nabór na studia I stopnia na takich kierunkach jak: filologia rosyjska (bez znajomości języka), lingwistyka stosowana niemiecko-rosyjska (bez znajomości j. niemieckiego i j. rosyjskiego), materiały dla zastosowań medycznych (nowość) oraz zarządzanie dziedzictwem kulturowym i ochrona zabytków.
Na UKW przedłużono też rekrutację w przypadku studiów II stopnia. Chodzi o takie kierunki jak: biologia, ekonomia, filozofia, fizyka, germanistyka, lingwistyka stosowana angielsko-arabska, ochrona środowiska, praca socjalna, stosunki międzynarodowe oraz zarządzanie dziedzictwem kulturowym i ochrona zabytków.
Politechnika Bydgoska nabór uzupełniający rozpoczęła 1 sierpnia i zakończy go 19 września.
- W drugim naborze w ofercie na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia mamy 25 kierunków - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, rzecznik fordońskiej uczelni.
W tym są np. takie kierunki jak: architektura wnętrz, budownictwo, geodezja i kartografia, finanse i rachunkowość, zarządzanie w sporcie czy zootechnika. Prowadzona jest także rekrutacja w drugim naborze na Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej, która odbywa się w nowej formule. W tym przypadku nabór obowiązuje na Wydział bez wskazywania kierunku. Dopiero podczas I roku studiów żacy wybiorą jeden z czterech kierunków, czyli analitykę chemiczną i spożywczą, inżynierię farmaceutyczną, technologię chemiczną lub technologię żywności i żywienia człowieka.
W ofercie PBŚ na nowy rok akademicki są też jeszcze wolne miejsce na nowe kierunki takie jak: inżynieria w medycynie, transport i logistyka, technika bezpieczeństwa i obronności.
Nowością jest także medycyna na PBŚ. W pierwszym naborze na kierunek lekarski (jednolite studia magisterskie) zgłosiło się 847 kandydatów. W tym przypadku uczelnia nie planuje drugiej tury. Prowadzona jest na bieżąco klasyfikacja kandydatów z „listy rezerwowej”. Przypomnijmy, że limit miejsc na kierunku lekarskim na PBŚ wynosi 60 miejsc.
Nabór uzupełniający trwa też w Collegium Medicum UMK.
- Ten etap rekrutacji zaczął się 8 sierpnia i potrwa do 16 września - mówi Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - W tym czasie kandydaci muszą się zarejestrować i wnieść opłatę rekrutacyjną.
Na studiach I stopnia nabór prowadzony jest na: audiofonologię, dietetykę i terapię zajęciową. Z kolei na studiach jednolitych magisterskich na analitykę medyczną, farmację i nowy kierunek lekarsko-dentystyczny.
- Rejestracja na kierunek lekarsko-dentystyczny trwa od 12 sierpnia. Zakończy się we wtorek 27 sierpnia. Zainteresowanie jest duże. Już po dobie od uruchomienia rekrutacji mieliśmy prawie 300 zgłoszeń, a dzień przed jej zakończeniem aż 676 - mówi Ewa Walusiak-Bednarek.
Przypomnijmy, że minister nauki wydał decyzję o pozwoleniu na uruchomienie kierunku lekarsko-dentystycznego 6 sierpnia br. po pozytywnej ocenie wniosku przez minister zdrowia i Polską Komisję Akredytacyjną. Dla kandydatów uczelnia przygotowuje 48 miejsc.
Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy prowadzi również rekrutację na studia II stopnia. Nabór potrwa do 20 września. Do wyboru są kierunki: biotechnologia medyczna, dietetyka, kosmetologia, optometria, pielęgniarstwo, położnictwo i zdrowie publiczne.
W toruńskiej części Uniwersytetu, czyli na UMK w drugim naborze na studiach I stopnia do wyboru jest blisko 60 kierunków (rejestracja na większość kierunków zakończy się 16 września), natomiast na studiach II stopnia (nabór uzupełniający trwa do 20 września).
