Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dróżnik zapomniał o zamknięciu zapór. Pociąg wjechał na przejeździe w ciężarówkę [kalendarium bydgoskie, 18.05]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Michal Nicpon/Polskapresse, zdj. ilustracyjne
Zobacz, co ciekawego i ważnego wydarzyło się w Bydgoszczy 18 maja.

1658: wobec zagrożenia atakiem sił polskich pod dowództwem Jana Kazimierza, Szwedzi opuścili Bydgoszcz, zabierając ze sobą jeńców i zdobyte dwa dni wcześniej łupy, ponadto dokonali znaczących zniszczeń w mieście, chcąc osłabić jego siłę obronną.

1888: na ulice Bydgoszczy o godz. 12 wyruszył pierwszy tramwaj konny. Jego trasa wiodła z dworca kolejowego przez ulice Dworcową, Gdańską, plac Teatralny, Mostową, Stary Rynek, Jana Kazimierza, Długą do Zbożowego Rynku. Na całej trasie położony był jeden tor, a wozy mijały się na specjalnych mijankach. Tramwaj kursował co 10 minut, od godziny 7.30 aż do 1.00 w nocy. Początkowo trasę obsługiwały 4 wagony tramwajowe, z których każdy miał 10 miejsc siedzących i tyle samo stojących. Wieczorami do oświetlenia wagonów używano lamp naftowych, zawieszonych pod sufitem.

1895: z dworca kolei powiatowej na Okolu odjechał pierwszy pociąg wąskotorowy z Bydgoszczy. „Ciuchcie” kursowały jako Bydgoska Kolej Dojazdowa do różnych miejscowości, bowiem linia prowadząca z Bydgoszczy do Koronowa miała odgałęzienia z Morzewca do Kasprowa i z Gościeradza do Suchar. Kolej ta została zlikwidowana w 1969 roku, tory ostatecznie rozebrano w 1993 roku.

1913: uroczystej konsekracji nowo wybudowanego kościoła pw. Św. Trójcy przy ulicy o tej samej nazwie dokonał sufragan gnieźnieński, ks. biskup Wilhelm Kloske.

1925: odbył się pierwszy próbny lot szybowca „Bydgoszczanka” skonstruowanego przez braci Stanisława i Mieczysława Działowskich w Niższej Szkole Pilotów w Bydgoszczy. Samolot brał udział w II Wszechpolskim Konkursie Szybowców rozgrywanym na wzgórzach oksywskich w Gdyni.

1925: bydgoszczanin Piechocki w budynku przy ul. Nad Portem 2 otworzył pierwszą w Bydgoszczy szkołę kierowców samochodowych według programu zatwierdzonego przez Ministerstwo Transportu. Kursy prowadzone były osobno dla kierowców zawodowych i amatorów, zwanych wówczas dżentelmenami.

1928: podjęto drugą próbę (pierwsza miała miejsce dzień wcześniej) wysadzenia w powietrze tzw. Wieży Bismarcka, symbolu pruskiego panowania w Bydgoszczy, znajdującej się od 1913 roku na Wzgórzu Wolności. Tym razem konstrukcja wieży rozpadła się.

1932: nad Bydgoszczą doszło do „oberwania chmury” i gwałtownej burzy. Zniszczone zostały pola uprawne i sady w okolicach Smukały i Jachcic, potoki wody wyżłobiły głębokie bruzdy na nabrzeżach Brdy.

1935: odbyły się uroczystości żałobne na Starym Rynku w dniu pogrzebu Józefa Piłsudskiego na Wawelu. O godz. 16 na odbyła się „defilada” taksówek, potem zgromadzenie młodzieży, a o godz. 18 ruszył pochód z pl. Teatralnego na rynek. Jego uczestnicy zatrzymali się przed specjalnie wzniesionym na środku placu obeliskiem z popiersiem zmarłego. Rozśpiewały się chóry, potem zawyły syreny, po nich zapadło 3-minutowe milczenie. W chwili złożenia zwłok na Wawelu zgasły wszystkie światła w oknach i rozkołysały się bydgoskie dzwony, a nad miastem krążyły samoloty.

1946: Wojskowy Sąd Rejonowy w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Bydgoszczy skazał na karę śmierci przez rozstrzelanie 18-letniego „żołnierza wyklętego”, byłego AK-owca Tadeusza Samula za dokonanie napadów rabunkowych z bronią w ręku.

1952: z okazji Dni Oświaty, Książki i Prasy po ulicach Bydgoszczy kursował tramwaj – księgarnia, w którym na końcowych przystankach mieszkańcy nabywali książki, artykuły papiernicze i losy loterii książkowej.

1958: bokserzy Zawiszy pokonali Gwardię Łódź 17:3 i po rocznym pobycie w II lidze awansowali do pięściarskiej ekstraklasy.

1960: w Bydgoszczy orkiestrę symfoniczną Filharmonii Pomorskiej wykonującą VII symfonię Beethovena poprowadził wybitny dyrygent Leopold Stokowski.

1961: wobec niezamknięcia przez dróżnika zapór na przejeździe kolejowym u wylotu ul. Szubińskiej, pociąg staranował samochód ciężarowy. Ofiar w ludziach nie było, ale dróżnik stanął przed bydgoskim sądem.

1968: w parku przy ul. Kopernika odsłonięto z okazji Dni Oświaty, Książki i Prasy pomnik Henryka Sienkiewicza dłuta art. rzeźb. Stanisława Horno-Popławskiego. Zastąpił on, choć w nieco innym miejscu, podobny monument z 1927 roku zniszczony w czasie okupacji. Aktu odsłonięcia dokonał przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, Aleksander Schmidt.

1968: w Teatrze Polskim po raz pierwszy w Bydgoszczy wystąpił radziecki Chór Aleksandrowa pod dyrekcją syna założyciela zespołu, płk. Borysa Aleksandrowa. Bezpłatne bilety rozdawano w siedzibach rad zakładowych największych bydgoskich zakładów pracy. Chór zaśpiewał dodatkowo „Warszawiankę” i kilka popularnych pieśni polskich.

1972: przy ul. Gdańskiej otwarto istniejący do dziś i cieszący się powodzeniem sklep „Cepelii” prowadzący sprzedaż przedmiotów zaliczanych do tzw. wyrobów sztuki ludowej.

1980: w Bydgoszczy miała miejsce siódma i ostatnia niedziela czynu partyjnego. Tysiące mieszkańców w czynie społecznym pracowało w Myślęcinku, na torze regatowym, przy wylocie ul. Kujawskiej oraz przy budowie linii tramwajowej na Błonie.

1983: na płycie lodowiska Torbyd pierwszy raz w Bydgoszczy wystąpił zespół Perfect.

1998 otwarta została Miejska Poradnia Rodzinna w budynku przy ul. Słowackiego 3. Dyrektorem placówki została Anna Gasiul.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera