Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga do przemysłu

Tomasz Skory
Stworzyć warunki do rozwoju i ściągnąć przedsiębiorców gotowych zainwestować w nasz region - taka idea przyświecała twórcom Parku Przemysłowego w Solcu Kujawskim. Dziś w mieście rozwija się produkcja, a bezrobocie jest przeszło trzykrotnie niższe niż dwanaście lat temu.

Idea Parku zrodziła się podczas opracowywania strategii rozwoju Solca Kujawskiego na lata 2000-2010 - mówi Piotr Kubiak, prezes Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Solcu Kujawskim. - Kraj znajdował się wówczas w gospodarczej ruinie, wiele zakładów przemysłowych poupadało i coraz więcej osób borykało się z problemem bezrobocia. Śp. Antoni Nawrocki, były burmistrz Solca, wierzył, że jeśli stworzymy u siebie odpowiednie warunki, znajdą się osoby gotowe zainwestować swój kapitał w rozwój przemysłu na naszym terenie. Miał wizję i nie bał się wcielić ją w życie, choć nie brakowało takich, którzy mówili, że prędzej im kaktus na dłoni wyrośnie, nim uda mu się ściągnąć do miasta jednego przedsiębiorcę - wspomina prezes.

Z funduszy przedakcesyjnych w ramach programu PHARE 2001 gmina otrzymała dofinansowane na realizację projektu pod tytułem „Wsparcie powstania parku przemysłowego poprzez przygotowanie terenów inwestycyjnych w Solcu Kujawskim”. Dzięki pozyskanym środkom i własnemu wkładowi w 2004 roku powstał Park Przemysłowy o powierzchni 36 ha. Dziś w granicach parku znajduje się w sumie 83,8 ha terenów inwestycyjnych, z których prawie 47 ha wciąż jest jeszcze do zagospodarowania.

Liderzy i sukcesy

Znaczący wpływ Parku na rozwój i krajobraz Solca Kujawskiego najlepiej prezentują liczby. Daje on obecnie zatrudnienie przeszło 800 pracownikom. W 2003 roku, gdy jeszcze trwały działania prowadzące do jego uruchomienia, bezrobocie w miejscowości osiągnęło najwyższy poziom w historii. Bez pracy w niespełna piętnastotysięcznym mieście było przeszło 1300 osób.

Ożywienie przemysłu, jakie nastąpiło w kolejnych latach nie tylko zatrzymało wzrost bezrobocia, ale umożliwiło jego stopniową redukcję do dzisiejszego poziomu poniżej 400 osób.

Na terenie Parku działa dziś 18 firm, z których największą jest P.W. „Autos” Sp. z o.o. - jeden z największych na polskim rynku dystrybutorów części zamiennych do pojazdów ciężarowych. Przez ostatnie dziesięć lat firma ta znacznie powiększyła swoją powierzchnię gospodarczą i posiada obecnie ponad 70 oddziałów na terenie Polski i kilkanaście w Czechach i na Słowacji.

Sukcesy święci również „Hydrapres” SA, spółka zajmująca się projektowaniem i budową maszyn hydraulicznych oraz elementów tłocznych. Dzięki współpracy z soleckim Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, uczniowie klas zawodowych mogą już podczas nauki poznawać maszyny, na których będą pracować, jeśli zdecydują się kontynuować karierę właśnie w „Hydrapresie”.

Na terenie parku swoje magazyny ma firma Papiery Powlekane „Pasaco” Sp. z o.o., największy producent papierów powlekanych w Europie Środkowej. Swoje siedziby lub filie w parku mają również P.W.P.U.H. „Granit”, P.P.H.U. „Polimer” Sp. z o.o., TPP Thermoplastic Polska Sp. z o.o., Harding Safety Poland Sp. z o.o., MBA System Sp. z o.o., P.P.H. Folbah, Bogner Edelstahl Polska Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Drobiarskie „Drobex” Sp. z o.o., Les Higiena Sp. z o.o., DHL Polska, Qartis SA i TIM Rolety Sp. z o.o.


Piotr Kubiak, prezes Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Solcu Kujawskim

Infrastruktura i położenie

- Prowadzimy rozmowy z kolejnymi firmami zainteresowanymi rozpoczęciem działalności w naszym parku - zdradza Piotr Kubiak. - Przede wszystkim ściąga ich do nas dobrze przygotowany teren, atrakcyjny geotechnicznie, posiadający pełną infrastrukturę i duże rezerwy mocy elektrycznej. Bez względu na to, jak energochłonny nie byłby przemysł, jesteśmy w stanie zapewnić przedsiębiorcom moc niezbędną do realizacji ich potrzeb. Dużym atutem parku jest także położenie bezpośrednio przy drodze krajowej S10, umożliwiającej mieszkańcom regionu szybki dojazd do pracy. Poza tym, od autostrady A1 dzieli nas tylko 30 km, a od drogi ekspresowej S5 - 20 km. W aglomeracji bydgosko-toruńskiej i w najbliższej okolicy mieszka prawie 800 tysięcy mieszkańców, co stanowi bardzo duży rynek pracy. Taka lokalizacja jest atrakcyjna dla inwestorów.

Najlepiej świadczy o tym fakt, że takie firmy jak np. DHL Polska, „Hydrapres” SA, „Bogner Edelstahl Polska” Sp. z o.o. czy MBA System Sp. z o.o., po utworzeniu soleckiego Parku, przeniosły tu swoje siedziby.

- Bydgoski Park Przemysłowy jest dla nas pewnego rodzaju konkurencją, jednak o ile tam trafiają duże firmy, my chcemy być atrakcyjni dla średnich i małych przedsiębiorstw - dodaje prezes Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości. - Od dziesięcioleci mieszkańcy Solca dojeżdżali do pracy do Bydgoszczy, a bydgoszczanie pracowali w soleckich zakładach. Dla nas najważniejsze jest, by przemysł w naszym regionie stale się rozwijał.

Biznes w zarodku

Regionalne Centrum Przedsiębiorczości w Solcu Kujawskim wychodzi nie tylko naprzeciw większym graczom, ale wspiera też rozwój mikroprzedsiębiorstw. W tym celu powstał Inkubator Przedsiębiorczości, w którym początkujący biznesmeni mogą zdobyć doświadczenie, przygotowujące ich do samodzielnego funkcjonowania na rynku. W tym celu organizowane są szkolenia, m.in. dla menedżerów, księgowych, kadry kierowniczej, a także kursy obsługi suwnic, wózków jezdnych czy obrabiarek numerycznych. Te ostatnie szkolenia prowadzi firma „Abplanalp”, największy w Europie Środkowej dystrybutor obrabiarek firmy Haas, który w soleckim Inkubatorze ma swoją bazę szkoleniową.

- Inkubator posiada 26 pomieszczeń produkcyjno-usługowych, 22 biurowe i 9 magazynowych, w pełni przygotowanych do rozpoczęcia w nich działalności gospodarczej. Ich podstawowa zaleta polega na tym, że młodzi przedsiębiorcy nie muszą od razu budować własnych zakładów, by przekonać się, czy im się uda. Nie inwestują we własne pomieszczenia, więc mają ułatwioną drogę i czas, by okrzepnąć w branży - tłumaczy Piotr Kubiak.

Cały czas działa tu 22-24 firm, a w ciągu ostatnich dziesięciu lat przewinęło się ich ponad 70. Część z nich, jak np. Biuro Konstrukcyjno-Wdrożeniowe „Unibest” Sp. z o.o. czy „Alpinus Chemia” Sp. z o.o., rozwinęły się do tego stopnia, że pobudowały własne zakłady. Jest to wzorcowy przykład rozwoju przedsiębiorczości.

Co przyniesie przyszłość?

Powierzchnia terenów inwestycyjnych w naszym województwie zwiększa się od kilku lat. Koronowo, zainspirowane sukcesem Soleckiego Parku Przemysłowego, już w ubiegłym roku zaczęło uzbrajanie terenu przy wjeździe do miasta, a niedawno prace przy budowie własnego parku rozpoczął również nadnotecki Paterek.

- Widać, że polska gospodarka rośnie w siłę, przybywa przedsiębiorstw, więc przybywa parków. O uzbrojone tereny się nie boję, to czego oczekuję, to polepszenie stanu dróg w naszym województwie. Gdyby drogownictwo w regionie rozwijało się w takim tempie, jak przemysł, już dawno mielibyśmy tu obiecane autostrady i drogi szybkiego ruchu - śmieje się Piotr Kubiak. - Mam nadzieję, że przyspieszenie nastąpi, gdy zostanie wykonana droga S10 z Bydgoszczy do Torunia. Mamy zapewnione bezpośrednie skomunikowanie z ekspresówką, a lepsze połączenie z autostradą A1 z pewnością przyniesie napływ kapitału.

Szansą dla soleckiego parku może być również planowane uruchomienie promu przez Wisłę oraz budowa portu multimodalnego, co ułatwi mieszkańcom Fordonu oraz Złej Wsi dostęp do Solca, a tym samym dojazd do parku. Skomunikowanie stolic województwa koleją BiT-City skróciło już czas dojazdu z Bydgoszczy do Solca do 15 minut, a w planach na przyszły rok jest uruchomienie specjalnej linii autobusowej, która będzie kursować z dworca PKP do Parku Przemysłowego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera