Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dojrzałość po angielsku

Monika Żuchlińska
Za dwa lata pierwsi bydgoscy uczniowie zdawać będą międzynarodową maturę. Dobrze zdany egzamin stanie się przepustką na najbardziej prestiżowe uczelnie świata.

Za dwa lata pierwsi bydgoscy uczniowie zdawać będą międzynarodową maturę. Dobrze zdany egzamin stanie się przepustką na najbardziej prestiżowe uczelnie świata.

<!** Image 2 align=right alt="Image 36330" sub="To pierwsza klasa, która zdawać będzie międzynarodową maturę w Bydgoszczy. Choć według tego programu uczy się już od dwóch miesięcy, wczoraj uroczyście zainaugurowała nowy rok szkolny">Zamiast czterech aż sześć egzaminów z przedmiotów obowiązkowych. I do tego wszystkie pisane w języku angielskim. To najważniejsze, choć niejedyne różnice między maturą polską a międzynarodową.

- Uczniowie zdają egzamin pisemny z języka polskiego, to jedyny przedmiot pisany w języku ojczystym, matematyki, angielskiego, historii lub geografii, chemii lub biologii, sztuki lub francuskiego albo niemieckiego. Dodatkowo mogą wybrać jeszcze przedmioty nieobowiązkowe. Poza tym muszą napisać również pracę z teorii wiedzy oraz pracę dyplomową, czyli esej z wybranego przedmiotu. Do tego muszą uzyskać „zaliczenie” z działalności społecznej, na przykład wolontariatu. Już na pierwszy rzut oka widać, że międzynarodowa matura różni się znacznie od matury polskiej. To, co je łączy, to sprawdzanie prac przez zewnętrzynych egzaminatorów, z tym że w naszym przypadku pracują oni w różnych rejonach świata - tłumaczy Ewa Nowińska, dyrektorka IX LO w Bydgoszczy. - W pierwszej klasie wszystkie przedmioty, z wyjątkiem polskiego oraz fizyki, wykładane były po angielsku. Od tego roku do planu zajęć doszła im także anglojęzyczna fizyka - dodaje.

<!** reklama left>Taki egzamin już za dwa lata w bydgoskim IX LO zdawać będzie blisko trzydziestu uczniów. Choć dziś uczą się już w drugiej klasie liceum, w tym roku rozpoczynają program przygotowań do międzynarodowego egzaminu IB (International Baccalaureate). Stąd wczorajsza uroczystość oficjanego otwarcia klasy w salach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który sprawuje nad nią naukowy patronat.

Tym samym Bydgoszcz dołączyła do grona siedmiu miast, w których w państwowej szkole zdawać można międzynarodową maturę. By dostać się do klasy IB, nie wystarczy tylko dobrze znać język angielski. Zwłaszcza na zakończenie nauki liczyć się trzeba z wydatkiem trzech tysięcy złotych.

- Tyle kosztuje egzamin. Oprócz tego uczniowie wpłacają około stu złotych miesięcznie na radę rodziców. Z tych pieniędzy kupujemy niezbędne dla nich pomoce naukowe i książki do biblioteki - dodaje dyrektorka Ewa Nowińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!