Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do śmieci podchodzą bez paniki

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
- Nie ma co siać paniki - mówią o rewolucji śmieciowej szefowie firm oczyszczających miasto. Dziś jej początek. W tym tygodniu odpady, nawet niesegregowane, powinny być odebrane od wszystkich.

- Nie ma co siać paniki - mówią o rewolucji śmieciowej szefowie firm oczyszczających miasto. Dziś jej początek. W tym tygodniu odpady, nawet niesegregowane, powinny być odebrane od wszystkich.

<!** Image 3 align=none alt="Image 214990" sub="Jeszcze niedawno tak wyglądały pojemniki na śmieci przy ul. Przodowników Pracy. Oby teraz firmy odbierające odpady działały sprawniej
Fot. Dariusz Bloch">

Dziś, 1 lipca, początek długo zapowiadanej rewolucji śmieciowej. Przypomnijmy, że za gospodarkę odpadami zaczyna odpowiadać Urząd Miasta Bydgoszczy i urzędy okolicznych gmin. To im będziemy płacić za wywóz odpadów sprzed naszych bloków i z terenu posesji. Ze swojej strony gmina ogłosiła przetargi na oczyszczanie 9 sektorów miasta przez firmy, z którymi na podstawie wystawionych przez nie faktur będzie się rozliczać.

Największy kłopot może dotyczyć bardzo zaludnionych osiedli, jak Wyżyny, Wzgórze Wolności i Glinki. To dwa sektory, na które przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty. Swoje zastrzeżenia do Krajowej Izby Odwoławczej zgłosiła firma Corimp, a KIO nie zdążyła ustalić do 1 lipca terminu rozprawy.

Dlatego miasto podpisało umowę na wywóz śmieci z tych osiedli z miejską spółką ProNatura. Na razie na miesiąc.

- 1 lipca nikt nie może pozostać bez pojemnika. Porozumieliśmy się już z niektórymi operatorami w sprawie wymiany lub odkupienia pojemników. Sukcesywnie będziemy je znakować naszym logo i danymi kontaktowymi. Dobiegają końca prace nad harmonogramem odbioru odpadów z poszczególnych nieruchomości - mówi Marcin Janczylik, rzecznik ProNatury.

- Zamówiliśmy 500 nowych pojemników dla naszych klientów, ale trzeba będzie na nie trochę poczekać - uprzedza Iwona Fifielska, wiceprezes Corimpu. - Nie ma możliwości od razu jednego dnia ich postawić. Dlatego porozumieliśmy się z firmami poprzednio obsługującymi teraz już nasze sektory, żeby na razie użyczyły pojemników. Najważniejsze jest dobro miasta.

Harmonogramy w Internecie

Dr Grzegorz Hoppe, prezes Remondisu, mówi: - Jesteśmy dobrze przygotowani do zmian. Działamy w rejonach, w których wygraliśmy przetargi. W ciągu pierwszego tygodnia lipca wszystkie posesje będą wyposażone w odpowiednie pojemniki na odpady. Od dziś na naszej stronie internetowej można zapoznać się z harmonogramem wywozu śmieci.

Podobny harmonogram na swojej stronie opublikowała już ProNatura. Ta spółka dodatkowo uruchomiła infolinię pod nr 52 522 22 88 lub 52 522 20 88.

Chaos w bazie danych

Nieoficjalnie właściciele firm narzekają na fatalnie przygotowaną przez miasto bazę danych dotyczących posesji i ich rodzaju.

- Są błędy, luki, w niektórych przypadkach okazuje się, że na posesji w ogóle nie ma pojemników, mimo że takie zostały zadeklarowane - słyszymy. - Miasto nie zdążyło uporać się z deklaracjami śmieciowymi, teraz spadło to na nas.

<!** reklama>

Przypomnijmy, że w Bydgoszczy złożono 99 procent deklaracji. Właściciele i zarządcy nieruchomości deklarowali w nich liczbę osób zamieszkujących lokal, to, czy będą segregować odpady, i ile to będzie kosztować. Segregowanie odpadów zapowiedziało 97 proc. mieszkańców. To oznacza, że już od dziś będą musieli wyrzucać papier, metal i tworzywa sztuczne osobno (do żółtego pojemnika lub worka), szkło osobno (zielony pojemnik lub worek) oraz odpady zielone osobno. Śmieci nieposegregowane lądują w szarym pojemniku.

Niestety, kłopot w tym, że nie wszyscy właściciele i zarządcy nieruchomości dostali pojemniki. Znaczna część miasta jeszcze w piątek była ich pozbawiona. Prawdopodobnie będą się pojawiać w ciągu najbliższego tygodnia.

Miasto nie może zarobić na systemie ani złotówki. Jak powiedziała podczas ostatniej sesji rady Miasta Grażyna Ciemniak, zastępca prezydenta miasta, efektywność nowego systemu będzie można ocenić najwcześniej za pół roku.


Kiedy komu płacić i ile

Od dziś za wywóz odpadów musimy płacić miastu. Pierwsza opłata musi być uiszczona do 15 sierpnia. Lokatorzy spółdzielni i wspólnot opłatę śmieciową będą ponosić tak jak dotąd, razem z czynszem.

Właściciele domków i nieruchomości niezamieszkałych, np. sklepów, będą opłacać wywóz śmieci na podane przez miasto konto.

Za śmieci segregowane miesięcznie od osoby płacimy 10 zł, za zmieszane - 20 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera