MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Długoterminowa prognoza pogody na wiosnę 2024. Mokry i chłodny kwiecień?

Michał Sierek
Michał Sierek
Długoterminowa prognoza pogody na wiosnę 2024. Co mówią dane IMGW?
Długoterminowa prognoza pogody na wiosnę 2024. Co mówią dane IMGW? Pixabay
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wodnej opublikował długoterminową prognozę pogody na kolejne miesiące. Wiemy, jak mogą wyglądać wiosenne miesiące pod względem średnich temperatur oraz opadów. Poniżej zamieszczamy szczegóły oraz przygotowane przez IMGW mapy.

IMGW co jakiś czas publikuje długoterminowe prognozy pogody na kolejne miesiące. Uwzględniane są w nich prognozy odnośnie spodziewanych średnich temperatur oraz sumy opadów dla danego miesiąca. Dzięki analizie IMGW, możemy dowiedzieć się, jaka aura szykuje się podczas meteorologicznej wiosny, czyli w marcu, kwietniu i maju (2024)..

Długoterminowa prognoza pogody na wiosnę 2024

Marzec 2024

W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej - informuje IMGW.

Marzec 2024 - prognoza temperatury i opadu
Marzec 2024 - prognoza temperatury i opadu IMGW

Kwiecień 2024

W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej.

Kwiecień 2024 - prognoza temperatury i opadu
Kwiecień 2024 - prognoza temperatury i opadu IMGW

Maj 2024

W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Maj 2024 - prognoza temperatury i opadu
Maj 2024 - prognoza temperatury i opadu IMGW

Warto wiedzieć:

  • 2023 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Jak poinformował Copernicus Climate Change Service - unijny program obserwacji Ziemi, średnia temperatura na świecie wyniosła 14,98 stopnia Celsjusza i była o 1,48 stopnia wyższa niż w epoce przedindustrialnej.

Długoterminowa prognoza pogody. Jak odczytywać dane

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Jak zaznacza IMGW, prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Czym są meteorologiczne pory roku?

Meteorologiczny podział pór roku opiera się głównie na zmianach temperatury, a nie na pozycji Ziemi w stosunku do Słońca (jak to ma miejsce w podziale astronomicznym).
Wiosna:
marzec, kwiecień, maj
Lato:
czerwiec, lipiec, sierpień
Jesień:
wrzesień, październik, listopad
Zima:
grudzień, styczeń, luty

W te dni rozpoczynają się kalendarzowe pory roku:

  • Wiosna - 21 marca
  • Lato - 22 czerwca
  • Jesień - 23 września
  • Zima - 22 grudnia

PRZECZYTAJ:Niedziele handlowe 2024 - pierwsza już w styczniu, ostatnia tuż przed świętami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera