Obchody zaczęły się już w piątek. Przypomnijmy, że uczniowie z VII Liceum Ogólnokształcącego przeszli ulicą 11 listopada w patriotycznym marszu.
Z kolei w sobotę w salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury odbył się koncert utworów Stanisława Moniuszki oraz Zygmunta Noskowskiego „Ku pokrzepieniu serc”, które wykonali stypendyści miasta Bydgoszczy.
W niedzielę Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprosiło na „Listopadową lekcja muzyki”.
- To kontynuacja ubiegłorocznego projektu artystycznego, którego głównym celem jest wspólne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości w atmosferze polskiej tradycji i historii - słyszymy od organizatorów. - Scenariusz tegorocznej lekcji zabierze publiczność do artystycznej przestrzeni, w której stykać się będą dwa światy: pierwszy, zakorzeniony w polskiej tradycji ludowej, drugi zaś przeniesie widzów w gwar warszawskiej kawiarenki okresu międzywojnia.
Wystąpiły: Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie”, Zespół Tańca Współczesnego BRAX IV oraz Kontrabus. Wstęp wolny.
Co się będzie działo w poniedziałek, 11 listopada?
Najwięcej wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano jednak oczywiście na poniedziałek, 11 listopada. Jednym z nich jest tradycyjny już Rowerowy Rajd Niepodległości, który w tym roku wyjedzie po raz trzynasty.
- To jedyny w Polsce rajd na dystansie 111 km, który odbywa się właśnie 11 listopada - mówią urzędnicy. - W jego pierwszej edycji, w 2007 roku, wzięło udział 32 rowerzystów. W tym roku swój udział zapowiedziała rekordowa liczba uczestników – na starcie pojawi się 500 rowerzystów.
Na trasie cykliści odwiedzą miejsca pamięci narodowej położone w Bydgoszczy oraz powiatach: bydgoskim i nakielskim. Start o godz. 7.30 spod cmentarza Bohaterów, meta na Starym Rynku.
Rajd nie będzie jedynym sportowym wydarzeniem tego dnia. W niepodległościowej rywalizacji sprawdzą się także biegacze, a konkretnie 1,5 tys. biegaczy, którzy o godz. 15 z placu Wolności wystartują w Biegu Niepodległości.
- Najstarszy zawodnik, który zmierzy się z dystansem 5 km ma 79 lat, najmłodszy pokona trasę w towarzystwie rodziców - ma nieco ponad roczek - słyszymy.
Zwycięzcy biegu zostaną nagrodzeni replikami białej broni wykorzystywanej przez marszałka Józefa Piłsudskiego podczas oficjalnych uroczystości wojskowych.
Kto zechce, jeszcze przed rozpoczęciem biegu, odbierze sobie flagę Bydgoszczy. - Będziemy je rozdawać w specjalnym namiocie ustawionym na pl. Wolności - mówią urzędnicy. - Zaczynamy o godz. 14, a mamy do rozdania aż 30 tys. flag. Docelowo mają zawisnąć w całym mieście 20 stycznia 2020 roku, kiedy będziemy świętować setną rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski.
Co jeszcze czeka nas 11 listopada? Muzeum Wojsk Lądowych zaprosi na festyn militarny. W programie m.in. zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, konkursy historyczne, gry strategiczne i wiele innych atrakcji. Muzeum będzie czynne między 10 a 16.
