Spis treści
Polacy chętnie wybierają edukację domową. Dlaczego?
28 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Fundację Edukacji Domowej przy współpracy Centrum Nauczania Domowego. Wśród tematów poruszanych przez prowadzących i prelegentów były takie zagadnienia jak rozważania na temat przyszłości edukacji domowej, a także szanse i zagrożenia, jakie niosą ze sobą nowe technologie w edukacji.

Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania badań, przeprowadzonych przy współpracy z Kołem Nauk Psychologicznych działającym przy Instytucie Psychologii Stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim i próby odpowiedzi na pytanie, dlaczego Polacy coraz częściej wybierają edukację domową. Wyniki badań zaprezentował Jakub Celij, wiceprezes Koła Nauk Psychologicznych Pragma.
Największą motywacją do wybierania takiej formy nauki jest niezadowolenie z tradycyjnego systemu nauczania (4,64). Kolejnymi ważnymi czynnikami okazały się: indywidualne potrzeby dziecka (3,92), problemy z rówieśnikami/nauczycielami dziecka (3,42), stan zdrowia dziecka (3,34) oraz styl życia rodziny (2,98).

Problemy edukacji tradycyjnej i domowej
Zaznaczono, że dla rodziców największymi problemami edukacji konwencjonalnej, które zadecydowały, o tym, że chcą przenieść dzieci na edukację domową jest kolejno:
- brak indywidualnego podejścia (4,50);
- nadmierne skupienie na ocenach (4,28);
- przeładowany program nauczania i niekompetentna kadra nauczycielska (średnia dla obu wyniosła 4,05);
- konflikty rówieśnicze, bullying (3,71).

Z kolei wśród problemów edukacji domowej znalazły się:
- brak wsparcia tej formy edukacji ze strony państwa (4,03);
- odpowiedzialność za edukację spoczywającą w pełni na rodzicach/opiekunach (3,2);
- stygmatyzacja/brak akceptacji społecznej dla tego rodzaju edukacji (3,16);
- realizacja tej samej podstawy programowej co w szkole tradycyjnej (3,04);
- brak kontaktu z rówieśnikami (2,63).

Zajęcia dodatkowe, czas na naukę i rozwój pasji w edukacji domowej
Zapytano także rodziców, czy ich dzieci korzystają z zajęć dodatkowych. Okazuje się, że większość z nich tak (78,66 proc.), z kolei 21,34 proc. nie uczęszcza na takie zajęcia. Najczęściej są to zajęcia związane z przedmiotami szkolnymi, takimi jak język angielski, inne języki obce czy matematyka. Popularne były również zajęcia sportowe, muzyczne, artystyczne czy harcerstwo.

– Większość z osób badanych wymieniła wiele zajęć dodatkowych, co wskazuje na zapewnienie przez rodziców dziecku w edukacji domowej indywidualnego programu edukacji i rozwoju – podkreślają autorzy badania.
Ile zdaniem rodziców dzieci średnio poświęcają czasu na edukację domową? Im wyższy etap edukacji, tym więcej czasu poświęcanego na naukę. Większość osób – jak wynika z badania – w jednym dniu przyswaja wiedzę przez ok. dwie-trzy godziny (26,51 proc.) oraz jedną lub dwie godziny (25,86 proc.).
– W klasach 1-3 szkoły podstawowej najliczniej wybrana została opcja jedna-dwie godziny, podobnie w klasach 4-6. W klasach 7-8 jest to już bardziej zróżnicowane, najliczniejsze są wskazania na opcje dwie-trzy godziny oraz cztery-pięć godzin. W szkole ponadpodstawowej są to trzy-cztery godziny nauki dziennie – zaznaczono w raporcie z badania.
Najliczniejszą grupą są rodzice, którzy (nie licząc czasu nauki) spędzają ze swoimi dziećmi powyżej siedmiu godzin dziennie (36,42 proc.). Jak wynika z deklaracji, uczniowie mają czas na rozwój swoich zainteresowań, na pasję poświęcają tygodniowo powyżej 8 godzin (39,66 proc.).

Kto brał udział w badaniu?
Osobami, które najliczniej wzięły udział w badaniu, były kobiety (84,7 proc.). Zazwyczaj byli to mieszkańcy wsi (32,33 proc.) lub z miast powyżej 500 tys. (26,51 proc.).
– Taki wynik jest odzwierciedleniem ogólnokrajowego rozmieszczenia uczących się w edukacji domowej dzieci – czytamy w raporcie.
Większość osób, która brała udział w badaniu posiada wyższe wykształcenie (79,53 proc.). Jeżeli chodzi o wykonywany zawód, to najczęściej byli to nauczyciele, osoby prowadzące własną działalność, osoby pracujące w zawodach medycznych i psychologowie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl!