Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego Barbie jest łysa?

Redakcja
Model idealnej kobiety po nowotworowej terapii, czyli bez włosów ma pomóc najmłodszym pacjentom znieść chorobę. Dwanaście zabawek trafiło do Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala nr 1.

Model idealnej kobiety po nowotworowej terapii, czyli bez włosów ma pomóc najmłodszym pacjentom znieść chorobę. Dwanaście zabawek trafiło do Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala nr 1.

<!** Image 3 align=none alt="Image 216264" sub="Od tygodnia w szpitalnej świetlicy mieszka Barbie bez włosów. Bawi się nią Nikola. Barbie ma przy sobie komplet peruk i chustkę na głowę [Fot.: Tomasz Czachorowski]">Barbie zainteresowała ośmioletnią Nikolę, której 28 czerwca minęło pół roku na oddziale.
- Zdziwiłam się, że córeczka poprosiła o tę właśnie zabawkę - mówi mama dziewczynki, pani Justyna Golec. - Mała z powodu choroby jest otumaniona, jakby stale nieobecna (ośmiolatka walczy z guzem mózgu). Niedawno przeszła ciężką operację, no i jeszcze coś. Ona nigdy nie lubiła lalek! Aż tu nagle poprosiła o Barbie, chociaż jeszcze nie o tę bez włosów. Poprosiła także o sukienki do przebierania. Sądzę, że gdy dojdzie do siebie po zabiegu, zacznie się bawić tą lalką po chemioterapii, zwłaszcza, że też jest po chemii i nosi na głowie chustkę.

Czy stanie się tak, jak przewidywali psychologowie, że wymarzona zabawka, kultowy ideał, z którym utożsamia się wiele dziewczynek na całym świecie, po tym, jak zszedł na ziemię i niejako podzielił los swoich miłośniczek, zyskał terapeutyczną moc? Podobno zainteresowanie chorą Barbie na bydgoskim oddziale jest bardzo duże. Cofnijmy się jednak do początku, do internetowej akcji, w której szpital „Jurasza” wziął udział. Na pomysł przekonania firmy Mattel do stworzenia Barbie bez włosów wpadły dwie przyjaciółki ze Stanów Zjednoczonych - Rebecca Sypin i Jane Bingham. Ta pierwsza sama straciła włosy, druga zaś była matką 12-latki walczącej z białaczką. Swój pomysł opisały na Facebooku. Z miejsca poparło je ponad 120 tys. osób, w tym bydgoska lecznica.

<!** reklama>

- Udało się zachęcić firmę Mattel, żeby podarowała naszym dzieciom te lalki. Dostaliśmy 12 egzemplarzy z limitowanej serii. Nie można ich kupić w sklepach - zaznacza Magdalena Stafiej, pracownik biura obsługi zarządu szpitala. - Niektóre z naszych małych pacjentek uznały brak włosów u Barbie za coś normalnego, co jest moim zdaniem bardzo dobrym objawem. Bardzo polubiły Ellę (tak ma na imię łysa piękność), i chętnie zmieniają jej peruki. Zdaje się, że najbardziej ulubione są różowe włosy. Wierzę, że lalka może pomóc dzieciom zaakceptować siebie z nowym wyglądem. Z Barbie można się identyfikować. Ona pozostaje piękna nawet bez włosów. Najmłodsi zwykle niezbyt dobrze rozumieją istotę choroby, ale przeżywają skutki terapii, m.in., wypadanie włosów, brwi, rzęs. Potwierdza to mama Nikoli. - Córka wypytywała mnie: „Mamusiu, dlaczego ty mnie wzięłaś do fryzjera?”. Podejrzewam, że na tym jednym pytaniu się nie skończy - mówi Justyna Golec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!