Firma Fresenius NephroCare Polska odebrała od wykonawcy budynek pierwszej w Bydgoszczy prywatnej stacji dializ. Niezbędnej dla osób z chorymi nerkami.
<!** Image 2 align=right alt="Image 93392" sub="Pan Włodzimierz Bobrowski prezentuje budynek przy szpitalu miejskim, w którym wkrótce będzie stacja dializ Fot. Dariusz Bloch">Firma Fresenius NephroCare Polska, za zgodą bydgoskiej Rady Miasta, która pozwoliła Szpitalowi Miejskiemu im. E. Warmińskiego na wydzierżawienie terenu, zbudowała swoje centrum dializ.
Jest to budynek o powierzchni 600 metrów kwadratowych. Znajdzie się w nim szesnaście stanowisk dializacyjnych, które pozwolą na leczenie minimum stu pacjentów. Wcześniej Fresenius w wydzierżawionych od szpitala pomieszczeniach ustawiła już dwa stanowiska do dializ. Pracują one od kilku miesięcy.
Natomiast w tym tygodniu Fresenius odebrała od wykonawcy nowy obiekt.
- To tylko jedna z formalności, którą musimy wypełnić - wyjaśnia Jacek Zawierucha, dyrektor operacyjny Fresenius NephroCare Polska. - Teraz będziemy załatwiać pozostałe zgody administracyjne, w tym Państwowej Inspekcji Pracy, straży pożarnej. Na tej podstawie wystąpimy o zgodę na użytkowanie obiektu. Procedury potrwają jeszcze kilka tygodni.
Dyrektor Jacek Zawierucha zapowiada, że centrum dializ otwarte zostanie pod koniec września.
<!** reklama>Fresenius NephroCare Polska już podpisała kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie w Bydgoszczy hemodializ. Niebawem trzeba go będzie renegocjować tak, by uwzględniał większą liczbę pacjentów.
Warto przypomnieć, że Firma Fresenius NephroCare jest międzynarodowym dostawcą produktów i usług dla osób z chroniczną niewydolnością nerek. W Europie, Azji i obu Amerykach ma 2100 placówek, w których opiekuje się ok. 160 tysiącami pacjentów. Firma zatrudnia ponad 55 tys. pracowników. Inwestor ten, oprócz budowy stacji dializ, zobowiązał się także do przygotowania nowej siedziby administracji szpitala oraz zakupu sprzętu rentgenowskiego. Z tych obietnic już się wywiązał.
Hemodializa
Zabieg stosowany w leczeniu zaawansowanej przewlekłej i ostrej niewydolności nerek, a także niektórych zatruć. Jego celem jest usunięcie toksycznych substancji znajdujących się we krwi.Hemodializa polega na usuwaniu produktów przemiany materii i wody lub leków oraz toksyn z krwi pacjenta poprzez sztuczną błonę półprzepuszczalną.
