Najważniejsze problemy pacjentów chorych na nerki w Polsce to: zbyt późne wykrycie choroby, brak skoordynowanej opieki nefrologicznej i niedostateczny dostęp do nowoczesnych terapii.
Nefrolodzy zwracają się w tym roku do pań, bo są one bardziej niż mężczyźni narażone na choroby nerek, ale też częściej wykonują badania profilaktyczne i bardziej dbają o zdrowie, swoje oraz najbliższych. Panie częściej chorują na nerki przede wszystkim z powodu budowy anatomicznej. Krótka cewka moczowa ułatwia drobnoustrojom szybkie dotarcie do pęcherza i nerek.
Ryzyko zachorowania zwiększa się znacznie po rozpoczęciu życia seksualnego oraz podczas ciąży. Ciąża to test dla nerek, które w tym czasie muszą filtrować krew matki i płodu. Przewlekła choroba nerek może rozwijać się przez 20-30 lat bez żadnych symptomów.
Naturalne sposoby na zdrowe nerki. Zobacz, jakie produkty wa...
Niestety, nerki nie bolą - to skłaniałoby pacjentów do szukania przyczyny dolegliwości i umożliwiało wcześniejszą diagnostykę. Ponad 20 tysięcy pacjentów w Polsce żyje dzięki dializom. 10 tysięcy funkcjonuje z przeszczepioną nerką. Blisko 4,5 miliona choruje na nerki.
Trwają rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia o wprowadzeniu skoordynowanej opieki nad pacjentami nefrologicznymi. Dziś, obrazowo mówiąc, pacjent sam musi kierować swoim leczeniem pomiędzy lekarzem rodzinnym, poradnią nefrologiczną, transplantacyjną, stacją dializ i innymi poradniami specjalistycznymi leczącymi choroby współistniejące czy szpitalem.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
