- Przewlekła choroba nerek może rozwijać się nawet 20 lat. Przebiega często bez objawów - mówi dr Małgorzata Czynsz, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Bydgoszczy. - Nerki nie bolą, więc pacjenci nawet nie wiedzą, że dzieje się coś złego. I zwykle zgłaszają się do lekarza za późno, gdy konieczne są już dializy lub przeszczep nerki. A tak wcale nie musi być. Wystarczy raz do roku wykonać badanie krwi i moczu. Pacjenci z chorobą nerek, wykrytą na wczesnym etapie, mają zdecydowanie większe szanse na wyleczenie lub zatrzymanie postępu choroby.
Szczególnie powinni zadbać o nerki chorzy na cukrzycę, nadciśnienie lub schorzenia układu krążenia (osoby po zawałach, udarach, z miażdżycą). Badania profilaktyczne zalecane są też wszystkim, którzy mają w rodzinie osoby chore na nerki lub ukończyły 65 lat.
W Bydgoszczy właśnie nadarza się okazja, aby się przebadać. W ramach ogólnopolskiej akcji dla zdrowia nerek „Nefrotest” 26 czerwca (niedziela) w godz 8-16 w Centrum Dializ Fresenius przy ul. Szpitalnej 19 (budynek na terenie Szpitala Miejskiego) odbędą się bezpłatne badania krwi pod kątem nerek dla osób powyżej 45. roku życia. Może w nich wziąć udział co najmniej 300 osób z powiatu bydgoskiego. Pacjenci, którzy będą chcieli z nich skorzystać, nie muszą mieć ze sobą skierowania. Konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja - 21 i 22 czerwca br. w godz. 10-15 pod numerami telefonów 516 050 705 i 516 070 507.
Dodajmy, że Bydgoszcz jest 61 polskim miastem, w którym w najbliższym czasie zorganizowana zostanie akcja „Nefrotest”. Kampania po raz pierwszy odbyła się wiosna 2010 roku w Świebodzinie w województwie lubuskim, a zainaugurowała ją Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska. Dotychczas w jej ramach przebadanych zostało łącznie blisko 44 tysiące osób w 59 polskich miastach.
Według statystyk, w Polsce na choroby nerek cierpi ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.