Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dieta neandertalczyków. Warto jej spróbować. Sprawdź dlaczego

Hanna Devlin
Badania pokazują, że neandertalczycy nie byli topornymi typami, za jakich ich uważaliśmy
Badania pokazują, że neandertalczycy nie byli topornymi typami, za jakich ich uważaliśmy pixabay.com
Najczęściej przedstawia się ich jako topornych mięsożerców koniecznie z pałką w rękach, ale pojawiły się nowe dowody na to, że neandertalczycy nie byli prostakami, mieli bardziej na przykład zrównoważoną dietę.

Skąd o tym wiemy? Otóż badanie skamieniałych odchodów naszych pradawnych krewniaków ustaliło ponad wszelką wątpliwość, że jadłospis neandertalczyków nie zawierał tylko mięsa zabitych zwierząt, ale także mieszankę warzyw, jagód czy na przykład orzechów.

Naukowcy mieli już znacznie wcześniej wstępne dowody na to, że nasi praprapraprzodkowie mieli zróżnicowaną dietę, czego dowodem miało być odkrycie u neandertalczyków szczątków roślin w skamieniałych zębach. Naukowcy nie byli jednak pewni, czy przypadkiem było i tak, że zęby te służyły jedynie jako narzędzie do rozrywania materiału roślinnego w jakimś zupełnie innym celu.

Natomiast odchody są „doskonałym dowodem, ponieważ jest pewne, że znaleziony w nich materiał został wcześniej skonsumowany”, powiedziała Ainara Sistiaga, doktorantka z Uniwersytetu La Laguna na Wyspach Kanaryjskich, główna autorka tych badań.

Mające 50 tysięcy lat próbki znaleziono na stanowisku El Salt w Alicante w Hiszpanii. Są to bez wątpienia najstarsze znane odchody neandertalczyków. Sistiaga i jej współpracownicy zebrali je, wykopując niewielkie próbki gleby spod warstw popiołu wskazujących na istnienie w tym miejscu obozowego ogniska.

Próbki odchodów zostały zmielone na proszek i wysłane do analizy do słynnego Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy naukowcy podeszli do badań i analiz z wielką powagą, użyli między innymi techniki zwanej chromatografią gazową do szukania związków będących produktem ubocznym trawienia mięsa i warzyw. Jakie były wyniki tych badań? Otóż we wszystkich próbkach znaleziono wskaźniki spożycia mięsa, ale dwie zawierały też związki, które jednoznacznie wskazywały na konsumpcję roślin. To ostatnie ustalenie było o tyle wążne, że był to bez wątpienia pierwszy bezpośredni dowód na wszystkożerność neandertalczyków.

Chociaż przeprowadzona analiza nie była w stanie dokładnie określić konkretnych rodzajów pożywienia neandertalczyków, to jednak kolejna, całkiem odrębna analiza pyłków wskazała ponad wszelką wątpliwość, że w regionie dzisiejszej Hiszpanii, w którym zamieszkiwali ci prehistoryczni ludzie, rosły jagody, orzechy oraz bulwy.

Wcześniejsze wykopaliska prowadzone także w tym i innych rejonach ujawniały kości reniferów i jeleni, co doprowadziło do założenia, że dieta neandertalczyków była zdominowana przez mięso. „Uważamy, że neandertalczycy prawdopodobnie jedli wszystko, co było dostępne w różnych sytuacjach, porach roku i klimatach”, powiedziała Sistiaga.

Te ważne ustalenia dla poznania życia oraz upodobań kulinarnych naszych przodków zostały opublikowane w specjalistycznym czasopiśmie PLOS ONE. Podają one w wątpliwość dość powszechną i akceptowalną przez świat naukowy teorię, według której to właśnie sztywna dieta neandertalczyków mogła przyczynić się do ich wymarcia.

Roger Summons, profesor geobiologii na wspomnianej prestiżowej amerykańskiej uczelni i jednocześnie współautor artykułu, powiedział: „Ważne jest, by zrozumieć wszystkie czynniki, które doprowadziły do tego, że ludzie zdominowali naszą planetę. Częściowo stało się to dzięki temu, że z czasem coraz lepiej się odżywiali”.

Być może właśnie te ustalenia sprawiły, że zapanowała swoista moda na dietę naszych praprzodków. Jak grzyby po deszczu powstawały i nadal powstają w różnych krajach restauracje opierające swój jadłospis właśnie na diecie neandertalczyków. Szczególnie dużo powstało ich na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczych, w Kalifornii, która od długiego czasu jest prawdziwą mekką zdrowego odżywiania się i zdrowego stylu życia.

Rzecz jasna, w lokalach tych serwowane są posiłki zmodyfikowane w porównaniu z tymi, które były na stołach neadentarlczyków. Sama jednak zasada, nieprzetworzone produkty, ich skąpość oraz surowość zostały zachowane. Nie wiadomo, czy to kolejna moda czy już trend.

Po niemal 300 tysięcy lat dominacji w Azji i Europie niespodziewanie wyginęli. Mowa o neandertalczykach, naszych bliskich ewolucyjnie krewniakach. Zagadki ich wymarcia nie wyjaśniono.

Mówi się, że sprawcami byli nasi bezpośredni przodkowie. Podobno neandertalczycy krzyżowali się z naszym gatunkiem i częściowo zostali przez nich wchłonięci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dieta neandertalczyków. Warto jej spróbować. Sprawdź dlaczego - Echo Dnia Świętokrzyskie