Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wiesz, jak pomóc rannym lub chorym? Ściąga będzie w smartfonie

Tomasz Zieliński
Broszurka noszona w plecaku lub jako plik w telefonie uratować może twoje  życie
Broszurka noszona w plecaku lub jako plik w telefonie uratować może twoje życie Filip Kowalkowski
Ratownik medyczny i policjanci przygotowali zbiór podstawowych zasad udzielania pomocy przedmedycznej. Pomogą przy złamaniu i ataku terrorystów.

[break]
Książeczka ma niespełna 30 stron. Aplikację na smartfona, bo zgodnie z duchem czasu i w takiej formie jest publikowana instrukcja, pobrać będzie można w kilkanaście sekund. Wszystko po to, by nawet osoba bez przeszkolenia z pierwszej pomocy, mogła jej udzielić.

Teraz w telefonie

Pierwszy pomysł pojawił się kilka lat temu.

- Powstała wtedy instrukcja w formie drukowanej, która trafiła do służb mundurowych - wspomina Krzysztof Wiśniewski, pracownik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. - Wraz z podręcznymi apteczkami miała pomóc policjantom, szczególnie tym pracującym na pierwszej linii. Doświadczenia były pozytywne.

Minęło jednak kilka lat, a zagrożenia zamiast maleć, narastały. Zapadła decyzja o aktualizacji wydawnictwa.

- Wyszliśmy z założenia, że papier papierem, ale dla dzisiejszych użytkowników równie ważna będzie aplikacja na smartfony, bo te mamy praktycznie cały czas ze sobą - dodaje ratownik.

Im więcej osób będzie wiedziało, jak udzielić pierwszej pomocy, tym bezpieczniej będziemy się czuli na ulicach. - Krzysztof Wiśniewski

Krzysztof Wiśniewski wraz z podinspektorem Tomaszem Krajewskim z Komendy Wojewódzkiej Policji opracowali nową wersję instrukcji. Trójkę uzupełnił st. posterunkowy Szymon Tworowski z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP, który zadbał o warstwę wizualną i multimedialną przedsięwzięcia.

W ten sposób powstała laminowana instrukcja, którą schować można do plecaka lub torebki, jak również aplikacja, dostępna na różne systemy operacyjne w smartfonach.

Pomagaj z głową

Co zawiera instrukcja „Pierwsza pomoc”? - Zasady postępowania w przypadku najbardziej rozpowszechnionych zagrożeń zdrowia. Napisana jest prostym językiem, bez medycznego zadęcia, a tym samym powinna być zrozumiała dla każdego. Od podstaw uczy, jak zająć się potrzebującym. Począwszy od oceny miejsca zdarzenia oraz stanu poszkodowanego, poprzez wstępny wywiad, aż po udzielenie pomocy.

Autorzy uczą, jak postępować m.in. w przypadku złamań, udarów, omdleń, ale i udarów cieplnych czy silnych reakcji alergologicznych.

Ponieważ świat nie staje się bezpieczniejszy, swoje miejsce w publikacji znalazły też dopalacze i narkotyki oraz zagrożenia chemiczne. Osobne miejsce poświęcono zasadom zachowania w przypadku zamachu terrorystycznego.

Dla Polaków i gości

- W połowie lipca oficjalnie zaprezentujemy publikację jak i aplikację na telefony - zapowiada podinsp. Monika Chlebicz, kierująca Biurem Prasowym KWP w Bydgoszczy. - Mamy nadzieję, że powodów do ich stosowania będzie jak najmniej, ale jeśli jednak zaistnieją, instrukcja pomoże ratować ludzkie zdrowie i życie.

Jednym z założeń jest udostępnienie aplikacji, która powstała również w angielskiej wersji językowej, uczestnikom Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pomiędzy 25 a 31 lipca nasz kraj odwiedzi co najmniej kilkaset tysięcy gości z zagranicy. Dodając ich do rodzimych uczestników, przekroczymy zapewne liczbę miliona osób, które pojawią się w Krakowie, ale i poruszać się będą, często w dużych grupach, po Polsce. Tam gdzie tłum, tam i spore zagrożenie.

- Im więcej osób wiedziało będzie, jak udzielić pomocy lub gdzie ją znaleźć, tym będzie bezpieczniej. Szczególnie, kiedy działamy w silnym stresie - dodaje Krzysztof Wiśniewski. - Mamy nadzieję, że nasza instrukcja trafi do szerszego grona. Zainteresował się nią bydgoski ratusz. Publikacja trafi też do pielgrzymów.

Teczka osobowa

Krzysztof Wiśniewski

- Kierownik Działu Usług Medycznych i Szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Krzysztof Wiśniewski jest ratownikiem medycznym-pielęgniarzem, jak również instruktorem Polskiego Towarzystwa Ratunkowego w Bydgoszczy. Wykłada w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wraz z policjantami opracował drugą już edycję instrukcji „Pierwsza pomoc. Ratownictwo medyczne”. Trafi ona m.in. do uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!