MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pijana kobieta obrzuciła cegłami ambulans pod Bydgoszczą. Znamy szczegóły zdarzenia [zdjęcia]

(szym)
Na zdjęciach pokazano zniszczoną przez kamienie karetkę.
Na zdjęciach pokazano zniszczoną przez kamienie karetkę. WSPR Bydgoszcz
W gminie Nowa Wieś Wielka ratownicy medyczni zostali obrzuceni kamieniami. Zniszczony został ambulans, ale na szczęście ratownikom nic złego się nie stało. Policjanci złapali kobietę, która obrzuciła wspomniany ambulans cegłami.

Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy

od 16 lat

Jak przyznaje bydgoska policja sytuacja miała miejsce w Brzozie, w poniedziałek (20.03.2023) około godz. 04:30. Zgłoszenie dotyczyło obrzucania karetki cegłami. Okazuje się, że agresywnie zachowała się kobieta, która wezwała ratowników.

- Okazało się, że ratownicy otrzymali zgłoszenie dotyczące złego samopoczucia osoby zamieszkałej pod tym adresem. Kiedy przyjechali na miejsce przed domem zastali kobietę, od której była wyczuwalna silna woń alkoholu, a jej zachowanie świadczyło, iż znajduje się pod znacznym jego wpływem. Ratownicy medyczni, chcąc ją zbadać w związku ze zgłaszanymi do dyspozytora dolegliwościami, poprosili, by poszła do karetki. Spotkali się wówczas z jej agresywnym oporem. W pewnym momencie kobieta zaczęła rzucać w stronę ich pojazdu kawałkami cegieł. Na szczęście żaden z ratowników nie ucierpiał, natomiast uszkodzona została karetka, na karoserii której powstały wgniecenia oraz uszkodzenia lakieru. Po wszystkim kobieta zamknęła furtkę na łańcuch oraz kłódkę i weszła do domu - opowiada o wydarzeniach z poniedziałkowej nocy kom. Lidia Kowalska z zespołu komunikacji społecznej Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

Policjanci poszli do domu, w którym przebywała 38-letnia, agresywna kobieta. W związku z uszkodzeniem mienia została zatrzymana i przewieziona do policyjnego aresztu.

38-letnia mieszkanka powiatu bydgoskiego usłyszał zarzut dotyczący uszkodzenia ambulansu. Straty, które spowodowała wynoszą 15 tys. zł.

Za to przestępstwo grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Do sytuacji odnieśli się także bydgoscy ratownicy medyczni.

W poniedziałek (20.03.2023) w nocy, w gminie Nowa Wieś Wielka (powiat bydgoski) medycy z karetki pogotowia zostali obrzuceni kamieniami.

- Na szczęście żaden z medyków nie doznał obrażeń ciała. Zniszczeniu uległ natomiast ambulans ratunkowy. Za każdym razem w takich przypadkach dziwimy się, że osoby niosące pomoc zostają często popychane, szarpane, uderzane, zniesławiane czy znieważane. To skandaliczne zachowania. Jak w każdym takim przypadku WSPR (Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego - przyp. rd.) w Bydgoszczy bezzwłocznie złożyła do organów ścigania wniosek z żądaniem ścigania sprawcy agresji - informuje Krzysztof Wiśniewski, kierownik działu organizacji usług medycznych i szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

Ratownik medyczny przypomina, że ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym stanowi, że osoba podejmująca medyczne czynności ratunkowe korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny dla funkcjonariuszy publicznych: „Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 3”.

- Agresja to współczesny problem ochrony zdrowia, ale głównie ratownictwa medycznego. Każdy, kto pracuje w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, spotkał się nie raz z agresją słowną i fizyczną ze strony pacjenta, jego kolegów lub rodziny. Ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze już nie tylko podnoszą wiedzę merytoryczną i praktyczną związaną z wykonywanym zawodem, ale coraz częściej uczą się samoobrony oraz stosowania przymusu bezpośredniego itp - dodaje Krzysztof Wiśniewski.

Pracownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, w tym roku przejdą po raz kolejny cykl szkoleń i warsztatów z policyjnymi instruktorami pracującymi na co dzień w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. To efekt porozumienia między tymi dwiema instytucjami.

W tym roku na bazie porozumienia wszyscy pracownicy medyczni z WSPR w Bydgoszczy przejdą po raz kolejny cykl szkoleń i warsztatów z policyjnymi instruktorami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

- Nie oczekujemy traktowania nas jak bohaterów. Oczekujemy szacunku! - dodaje Krzysztof Wiśniewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pijana kobieta obrzuciła cegłami ambulans pod Bydgoszczą. Znamy szczegóły zdarzenia [zdjęcia] - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski