https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brutalne pobicie ratownika medycznego w Bydgoszczy. 35-latek już w areszcie

Agnieszka Romanowicz
Sprawca został zatrzymany tuż po napaści na ratownika medycznego
Sprawca został zatrzymany tuż po napaści na ratownika medycznego KMP Bydgoszcz
35-letni bydgoszczanin, który 20 lipca 2024 r. w Opławcu pobił ratownika medycznego udzielającego pomocy, trafił do aresztu. Grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy. Do zdarzenia doszło 20 lipca około godziny 13.30 w Opławcu. Ratownik medyczny pomagał właśnie pacjentowi. -Kiedy pacjent był już w ambulansie gotowy do transportu do szpitala, agresor niespodziewanie otworzył drzwi ambulansu, szarpnął i wyciągnął siłą kierownika zespołu ratownictwa medycznego na zewnątrz samochodu. Uderzył go kilka razy pięścią w głowę i twarzoczaszkę. Sytuacja była zaskakująca i tak dynamiczna, że medyk nie miał szans na ucieczkę w strefę bezpieczną i zastosowanie obrony koniecznej - mówi Krzysztof Wiśniewski, kierownik działu Organizacji Usług Medycznych i Szkoleń, ratownik medyczny - pielęgniarz z WSPR w Bydgoszczy.

35-letni napastnik został zatrzymany i trafił do policyjnej izby zatrzymań. - W konsekwencji usłyszał zarzuty dotyczące zmuszania przemocą ratownika medycznego do zaniechania wykonywanej przez niego czynności służbowej czyli udzielania pomocy medycznej oraz uszkodzenia ciała ratownika – informuje Lidia Kowalska z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

22 lipca 2024 r., na wniosek policjantów oraz prokuratora, sąd tymczasowo aresztował agresora na najbliższe trzy miesiące. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

- Kodeks karny zawiera katalog czynów zabronionych, które wymierzone w przedstawicieli niektórych zawodów oraz osoby pełniące określone funkcje, stają się przestępstwem jeżeli dochodzi do nich podczas lub w związku z wykonywaniem przez te osoby obowiązków służbowych - wyjaśnia policja. - Są to między innymi Prezydent RP, poseł, senator, sędzia, prokurator, kurator sądowy, policjant.

Prawodawca wyszczególnił katalog czynów, które są zabronione i które stanowią przestępstwo w chwili, gdy są wymierzone we wskazane wyżej osoby, podczas lub w związku z wykonywaniem przez nie obowiązków służbowych.

Dwa dni później sąd aresztował go na trzy miesiące
Dwa dni później sąd aresztował go na trzy miesiące KMP Bydgoszcz

Oznacza to, że sankcjom karnym podlegają następujące czyny wymierzone w funkcjonariusza publicznego:

  • naruszenie jego nietykalności cielesnej
  • czynna napaść wspólnie lub w porozumieniu z innymi osobami lub użycie broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu,
  • stosowanie wobec niego przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia go do wykonania lub zaniechania prawnej czynności służbowej
  • a także jego znieważenie.

- Czyny te stają się przestępstwami w momencie, gdy są wymierzone w osobę pełniącą funkcję publiczną lub korzystającą z tych uprawnień, a dotyczą wykonywanych przez nią obowiązków służbowych. Odnosi się także do zawodu ratownika medycznego, który nie jest funkcjonariuszem publicznym, ale podczas wykonywania czynności służbowych korzysta z ochrony, jaka przysługuje funkcjonariuszowi publicznemu – uzupełnia Lidia Kowalska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski