Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc - gdzie szukać pomocy medycznej w Kujawsko-Pomorskiem? Tu możesz się zgłosić

Grażyna Rakowicz
Grażyna Rakowicz
W tych miejscach otrzymamy pomoc medyczną w czasie Wielkanocy.
W tych miejscach otrzymamy pomoc medyczną w czasie Wielkanocy. Arkadiusz Wojtasiewicz
W Święta Wielkanocne placówki Podstawowej Opieki Medycznej nie będą czynne. Gdzie więc i na jakich zasadach otrzymamy pomoc medyczną w tym czasie?

Jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna

W razie nagłej choroby czy pogorszenia stanu zdrowia, po pomoc medyczną – bez względu na miejsce zamieszkania - możemy udać się do dowolnego punktu, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W dni powszednie jest ona realizowana od godz. 18.00 do godz. 8.00 dnia następnego. Natomiast całodobowo - w dni wolne od pracy, weekendy i w święta więc także w Wielkanoc. Z pomocy tej możemy skorzystać osobiście lub telefonicznie. Gdy będzie to konieczne, możemy też liczyć na wizytę domową.

- Pamiętajmy, że lekarz z nocnej opieki zdrowotnej może nam wystawić e-receptę i e-zwolnienie – podkreśla Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału (K-P OW) NFZ w Bydgoszczy. I przypomina, że z pomocy lekarza i pielęgniarki - w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - można skorzystać, gdy:

 • nagle zachorujemy
 • nagle pogorszy się nasz stan zdrowia, ale nie mamy objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia
 • zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły oczekiwanej poprawy
 • obawiamy się, że czekanie na otwarcie naszej przychodni sprawi, że nasz stan zdrowia bardzo się pogorszy.

 

Co w sytuacji nagłego zagrożenia życia lub zdrowia?

Izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR) – to miejsca, gdzie udzielana jest pomoc w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

- Wówczas zostaniemy przyjęci bez skierowania, a lekarze tam dyżurujący mogą wykonać nam badania i konsultacje, wyłącznie związane z powodem naszego zgłoszenia – mówi Barbara Nawrocka. I dodaje: - W przypadku izb przyjęć i SOR, o przyjęciu pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan ich zdrowia. Ocenia go personel medyczny podczas tzw. triażu, który pozwala określić pilność udzielenia pomocy medycznej. Pamiętajmy, oddziały te nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, ani lekarza specjalisty – podkreśla rzeczniczka.

Można też zadzwonić pod numer 112 i wezwać zespół ratownictwa medycznego, który udzieli natychmiastowej pomocy. A jeśli jesteśmy świadkiem nagłej sytuacji, która wymaga udzielenia pierwszej pomocy, możemy też skorzystać z aplikacji mobilnej moje IKP. Z zamieszczonego w niej przewodnika dowiemy się, jak prawidłowo tej pomocy udzielić. Aplikację możemy zainstalować na swoim telefonie, skorzystamy z niej bez logowania się.

Jakie świadczenia stomatologiczne i gdzie?

Obecnie na terenie naszego województwa, w ramach umowy z K-P OW NFZ świadczeń z zakresu stomatologii doraźnej (w dni robocze od godz. 19.00. do godz. 7.00. dnia następnego, w weekendy, dni wolne i święta całodobowo) udzielają trzy placówki:

 • Madental Stomatologia w Dobrczu, przy ul. Leśnej 2
 • NZOZ Pomorskie Centrum Medyczne ORMED utworzone przez Abicon Sp. z o. o. w Toruniu, przy ul. Srebrnego 1
 • Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej, przy ul. Kilińskiego 16 we Włocławku

W ramach pogotowia stomatologicznego, czyli pomocy doraźnej – a dotyczy ona przypadków nagłych - możemy liczyć tylko na niezbędne świadczenia jak:

 • znieczulenie miejscowe powierzchniowe, miejscowe nasiękowe, przewodowe wewnątrzustne w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi
 • na badanie żywotności zęba, wykonanie rtg zdjęcia wewnątrzustnego w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi, opatrunek leczniczy w zębie mlecznym i stałym
 • trepanacja i dewitalizacja martwego zęba z zaopatrzeniem ubytku opatrunkiem, czasowe wypełnienie kanału, płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacja leku
 • unieruchomienie zębów ligaturą drucianą, usunięcie zęba jednokorzeniowego, wielokorzeniowego, chirurgiczne usunięcie zęba
 • chirurgiczne zaopatrzenie małej rany włącznie z założeniem szwu, założenie opatrunku chirurgicznego, nacięcie ropnia włącznie z drenażem i opatrunkiem
 • tymczasowe zaopatrzenie złamanej szczęki lub szczęk, repozycja i unieruchomienie zwichnięcia żuchwy.

Pacjentowi, który zgłosi  się z bólem do gabinetu stomatologicznego, mającego umowę z NFZ pomoc powinna być udzielona w dniu zgłoszenia.  Ma on też prawo do wyboru placówki i lekarza stomatologa, który udzieli mu tych świadczeń, na podstawie umowy z NFZ. Wizyta u stomatologa, w tym u specjalisty, nie wymaga skierowania.

Ważna Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Jeżeli podczas Świąt Wielkanocnych będziemy przebywać tymczasowo za granicą, to nie zapominajmy o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Obowiązuje ona w krajach Unii Europejskiej, EFTA i w Wielkiej Brytanii. Dzięki EKUZ otrzymamy niezbędne, z medycznego punktu widzenia świadczenia, o czym zdecyduje lekarz w danym kraju.

Infolinia NFZ i Poradnik Pacjenta

Osoby, które nie korzystają z Internetu, informację o pomocy medycznej również w Wielkanoc, mogą uzyskać pod numerem infolinii NFZ – 800 190 590. Jest bezpłatna i czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Tu m. in. dowiemy się gdzie znaleźć najbliższą placówkę medyczną – przychodnię zdrowia, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, Szpitalny Odział Ratunkowy czy aptekę, która pełni dyżur nocny. Można też skorzystać z Poradnika Pacjenta NFZ  na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkanoc - gdzie szukać pomocy medycznej w Kujawsko-Pomorskiem? Tu możesz się zgłosić - Gazeta Pomorska