Nowa platforma to element kampanii edukacyjnej prezentującej korzyści zdrowotne i społeczne wynikające z eliminacji niskiej emisji. Na platformie informacyjno-edukacyjnej przedstawiamy wyniki modelowania jakości powietrza dla naszego miasta.
Jako jedno z pierwszych miast w Polsce posiadamy system służący do oceny dokładnego rozkładu zanieczyszczeń powietrza. Dzięki modelowaniu rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń uzyskano ich czasowy i przestrzenny rozkład na terenie całego miasta.
Mapa Jakości Powietrza przedstawia stężenia godzinowe pyłu PM10, PM2,5 w µg/m3 w dowolnym punkcie miasta. Ponadto, na mapie prezentowane są w czasie rzeczywistym pole i kierunek wiatru; parametr ten odgrywa decydującą rolę w rozpraszaniu zanieczyszczeń powietrza. Prognoza jakości powietrza obejmuje 24 następne godziny.
Oznacza to, że mieszkańcy mogą sprawdzić, jaki jest i jaka będzie jakość powietrza dla każdego dowolnie wybranego miejsca. Mapa pomaga też porównać i raportować jakość powietrza w poszczególnych jednostkach urbanistycznych, dzięki czemu można zaplanować aktywność na zewnątrz.
Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Link do platformy znajduje się także na stronie www.bydgoszcz.pl. ( "Sprawdź jakość powietrza" - baner na dole strony).
Programy związane z walką ze smogiem
Na platformie znaleźć można także informacje związane z programami prowadzony przez Miasto, których celem jest walka ze smogiem.
To m. in. program „Czyste Powietrze”– w trosce o zdrowie, klimat i środowisko! To rządowy, powstały z inicjatywy Ministerstwa Środowiska, kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub unikniecie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Mieszkańcy mogą skorzystać z możliwości dofinansowania nowych źródeł ciepła i zdobyć pieniądze na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Wszelkie informacje znajdują się tutaj:
Strona Główna PorgramuProgram Czyste Powietrze - nabór wnioskówMiasto Bydgoszcz przyznaje także właścicielom, współwłaścicielom i najemcom samodzielnych lokali lub budynków mieszkalnych usytuowanych na terenie miasta, dofinansowanie w wysokości 100% kosztów poniesionych na zakup urządzenia ekologicznego, jednak nie więcej niż 3 000 zł.
Wnioski o przyznanie dotacji celowej na dofinansowanie kosztów inwestycji poniesionych na ochronę środowiska i gospodarkę wodną należy składać do Urzędu Miasta Bydgoszczy nie później niż do 31 października roku budżetowego, w którym wypłata dotacji miałaby nastąpić.
Wszystkie niezbędne informacje znajdują się tutaj:
Warto wiedzieć:
- W Polsce normy dla pyłów zawieszonych są ustalone na następujących poziomach:
- poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy),
- poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy),
- poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy).
- poziom dopuszczalny 40 µg/m3 (roczny).
- Poziom dopuszczalny dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3 (roczny).
- Normy stężenia pyłu zawieszonego zalecane przez Światową…Organizację™ Zdrowia (WHO):
- norma średniego 24-godzinego stężenia pyłu PM10: 50 µg/m3
- norma średniego rocznego stężenia pyłu PM10: 20 µg/m3
- norma średniego 24-godz. stężenia pyłu PM2,5: 25 µg/m3
- norma średniego rocznego stężenia pyłu PM2,5: 10 µg/m3
Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?
