https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarni do boju, do boju Czarni!

Paweł Antonkiewicz
W czasie, kiedy powstawał klub, w całym kraju powoływano setki podobnych. W regionie do dzisiaj obok Czarnych przetrwały jedynie Gwiazda i Polonia w Bydgoszczy oraz Cuiavia Inowrocław.

W czasie, kiedy powstawał klub, w całym kraju powoływano setki podobnych. W regionie do dzisiaj obok Czarnych przetrwały jedynie Gwiazda i Polonia w Bydgoszczy oraz Cuiavia Inowrocław.

<!** Image 2 align=right alt="Image 104681" sub="Reprezentacja powiatu nakielskiego, oparta na zawodnikach Czarnych, przed meczem z Lechem Poznań w 1999 roku / Fot. Mariusz Kuliński">Dzisiejszy Klub Sportowy Czarni Nakło założony został 15 marca 1923 roku przez Jana Bałę, Franciszka Klapę, Władysława Kledzika, Stanisława Kalisza, Leona Orzechowskiego, Antoniego Wardzińskiego, Kazimierza i Stanisława Wełnę.

- Zakładali go miejscowi kupcy i rzemieślnicy, którzy gwarantowali finansowe wsparcie dla klubu - przypomina Tadeusz Sobol, wieloletni prezes klubu.

- Początkowo był to klub piłkarski i nosił nazwę Dobij - dodaje Bolesław Kalisz, syn jednego z założycieli. - Pytałem ojca o jej pochodzenie. Nieoficjalnie powstała spontanicznie w czasie meczu. Bramkarz przeciwnika obronił strzał, piłka wróciła w pole i publiczność gromko zawołała: dobij! Czy tak jednak było naprawdę?

<!** reklama>Nazwa ta nie utrzymała się długo, bo już w 1925 roku zmieniła się na „Czarni”. Pod nią zawodnicy różnych sekcji występują do dzisiaj, choć od 1949 roku klub przypisano do Zrzeszenia Sportowego Stal i dopiero po ośmiu latach przywrócono tradycyjną nazwę.

- Piłkarze rozgrywali mecze w różnych miejscach Nakła - wspomina Henryk Kuczkowski, najstarszy stażem działacz klubu, jego członek od 1939 roku, kierownik drużyn juniorów i seniorów, sekretarz i skarbnik. - Najpierw na boisku, gdzie teraz są zakłady mięsne. Później za młynem przy Młyńskiej, nad Notecią i Młynarką i podczas meczów jeden człowiek zajmował się wyławianiem piłek z wody. Od końca lat 50. gramy już na obecnym stadionie.

„Czarni” kojarzą sią z piłką nożną, ale był to klub z kilkoma sekcjami.

- Przed wojną była jeszcze lekka atletyka - dodaje Henryk Kuczkowski, żywa historia klubu. - Po niej było ich więcej: bokserska, pływacka, strzelecka, zapasów klasycznych, siatkówki i nawet żużlowa.

W „Czarnych” działają obecnie dwie sekcje: piłkarska i brydża sportowego. Seniorzy tej pierwszej grają w IV lidze (11. miejsce po rundzie jesiennej), drużyny trampkarzy, młodzików i juniorów walczą o punkty w lokalnych ligach. Piłkarze dwa razy grali w trzeciej lidze: w sezonie 1953 i w 1997/ 98.

Z Nakła wywodzą się znani piłkarze: Adam Kensy, Andrzej Szostak, Krzysztof Arndt.

Zaproszenie na wystawę

Dzisiaj o godz. 17 w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle otwarta zostanie wystawa „85 lat KS Czarni Nakło”.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski