Unię założono 12 lipca 1924 roku. Tego dnia kilkunastu młodych ludzi spotkało się w restauracji Rodewalda i postanowiło założyć klub sportowy. Wymyślili też nazwę – Unia. W chwili obecnej funkcjonuje wyłącznie sekcja piłki nożnej (IV liga), chociaż w przeszłości barw klubu bronili także m.in.: lekkoatleci, koszykarze, tenisiści stołowi oraz miłośnicy jeździectwa. Warto dodać, iż pomimo wielu trudności Unia jest do dzisiaj - po Ochotniczej Straży Pożarnej - drugą najstarszą organizacją działającą w Solcu Kujawskim.
Z okazji jubileuszu w niedzielę na Stadionie Miejskim rozegrany zostanie mecz retro, który przypomni miłośnikom piłki nożnej i historii, atmosferę wydarzenia sportowego z dwudziestolecia międzywojennego. Kibice zobaczą dwie drużyny, ubrane w repliki przedwojennych strojów, grających repliką starej futbolówki oraz według dawnych zasad. Piłkarze z Solca zmierzą się z drużyną Retro Ligi. Warto dodać, że w dwudziestoleciu międzywojennym mecz piłkarski był prawdziwym świętem. Dlatego poza futbolistami występującymi na murawie, kibice będą mogli wysłuchać muzyki z lat 20. i 30. XX wieku. Początek o godz. 16.00, wstęp darmowy.
To też może Cię zainteresować
Przypomnijmy, że do połowy września w Muzeum Solca im. Księcia Przemysła oglądać można jubileuszową wystawę poświęconą KS Unia. Ma ona dwóch autorów. Pamiątki dotyczące pierwszego 50-lecia przygotowywał Rafał Kubiak, dyrektor placówki. Drugie pół wieku klubu starał się możliwie najpełniej udokumentować Łukasz Wojtecki, pracownik muzeum Solca i wielki fan sportu.
- Obecnie Unia Solec Kujawski to tylko sekcja piłki nożnej, ale w 20-leciu międzywojennym i wiele lat po drugiej wojnie światowej był to klub wielosekcyjny – przypomina Wojtecki.
Na wystawie można oglądać szeroką gamę sportowych pamiątek. Najstarsze z nich – dyplomy z lat 20. XX – zostały wywalczone przez zawodników sekcji lekkoatletycznej. Dodatkową atrakcją na wystawie są stroje sportowe w tym replika kompletu piłkarskiego z przełomu lat 20. i 30. XX wieku.
