Nazwa Solec Kujawski ma dopiero sto lat. Wcześniej miasto nazywało się po prostu Solec. O zmianie zdecydowały względy praktyczne, a konkretnie problemy z doręczaniem poczty.
Bo kiedy po zjednoczeniu ziem z trzech zaborów powstała Polska, okazało się, że Solców w kraju jest przynajmniej kilkanaście. Rodziło to problemy. Często zdarzało się, że Poczta Polska dostarczała korespondencję nie do tego Solca, co należy. Chcąc poprawić sytuację wojewoda poznański 100 lat temu, zaproponował, by miasto koło Bydgoszczy - dla odróżnienia - nazwać Solcem Kujawskim. Szybko pojawiły się jednak inne pomysły na zmianę nazwy miejscowości.
Solec ale jaki?
Rada Miejska Solca debatowała na ten temat przez kilka miesięcy. Padały różne propozycje. Pracownicy Muzeum Solca, którzy dogłębnie zbadali temat wskazują co najmniej na kilka pomysłów, które realnie brano wówczas pod uwagę: Solec Przemysława, Solec Pomorski, Solec Wielkopolski, Solec Las, Solec Drzewny, Solec Spław, bo miasto znane było wówczas z przemysłu drzewnego. W okolicach działało wiele tartaków.
Ostatecznie - po długiej dyskusji - radni przyjęli nazwę zaproponowaną przez wojewodę poznańskiego. I tak 22 listopada 1924 r. minister spraw wewnętrznych oficjalnie zmienił nazwę Solec na Solec Kujawski. Obwieszczenie w tej sprawie ukazało się w Monitorze Polskim 2 grudnia 1924 r.
- Nasza wystawa przypomina wydarzenie sprzed 100 lat, gdy nasze miasto zmieniło nazwę. Przypomina też kiedy po raz pierwszy w źródłach historycznych pojawiła się nazwa Solec. Ona zmieniała się, ewoluowała. Cały 1924 rok ciągnęły się te sprawy. Były pertraktacje między władzami Solca, a władzami województwa. Pokazujemy to przy pomocy map z XVIII - XX wieku, na których można zobaczyć dawniejsze warianty nazwy naszego miasta – mówił na wernisażu Rafał Kubiak, dyrektor Muzeum Solca im. księcia Przemysła. Bo w muzeum przy ul. Toruńskiej otwarto kilka dni temu okolicznościową wystawę.
To Cię może również zainteresować
- Aż tak dużo pamiątek nie mamy, więc wystawę przygotowaliśmy w małej sali muzeum. W dużej sali jest wystawa czasowa poświęconą 20-leciu Klubu Turystów Pieszych „Horyzont” w Solcu Kujawskim – informuje Łukasz Wojtecki.
Jubileuszowa ekspozycja czynna będzie w Muzeum Solca do stycznia 2025 r.
Siedem wieków Solca Kujawskiego
100-lecie nazwy to jednak nie jedyna ważna rocznica, o której mówi się teraz w Solcu. Gród nad Wisłą szykuje się do obchodów 700-lecia nadania praw miejskich, co stało się faktem w 1325 roku. Oznacza to, że miasteczko nad Wisłą jest starsze od Bydgoszczy, która w tym roku obchodziła swoje 678 urodziny. Różnica na korzyść Solca wynosi 21 lat.
Program jubileuszowych uroczystości nie jest jeszcze znany, wiadomo, że będą huczne. W soleckim magistracie już ogłoszono konkurs na logo 700-lecia Solca Kujawskiego.
- Celem konkursu jest zaprojektowanie loga, które promować będzie nasz wyjątkowy jubileusz i miasto. Będzie ono oficjalnym logotypem identyfikującym wszelkie działania, wydarzenia, publikacje i innego rodzaju przedsięwzięcia realizowane w ramach jubileuszowych obchodów – wyjaśniają władze Solca.
Na projekty czekają do 29 listopada br. Należy je składać w Soleckim Centrum Kultury. Jak dowiadujemy się - komisja konkursowa dokona wyboru loga na początku grudnia.
