https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czajniki elektryczne wracają na komendy w Bydgoszczy. W sprawie reaguje Komendant Wojewódzki Policji

Jarosław Więcławski
Niespełna tydzień temu informowaliśmy o poleceniu, a dziś się z niego wycofano.
Niespełna tydzień temu informowaliśmy o poleceniu, a dziś się z niego wycofano. Dariusz Bloch
Niespełna tydzień temu "Express Bydgoski" jako pierwszy pisał o poleceniu, jakie trafiło pod koniec czerwca do komendantów komisariatów podległych Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Chodziło o ograniczenie zużycia energii m.in. poprzez zmniejszenie liczby czajników elektrycznych. Decyzja po nagłośnieniu sprawy została cofnięta.

O poleceniu wydanym przez Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy informowaliśmy jako pierwsi w niedzielę 9 lipca. Pisma dotyczyły m.in. konieczności oddania części czajników elektrycznych. Gdy o sprawie zrobiło się głośno i tematem zajęły się ogólnopolskie media, oświadczenie w sprawie wydał Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy.

– Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy natychmiast nakazał anulować polecenia dotyczące jakichkolwiek ograniczeń w dostępnie do sprzętów codziennego użytku, umożliwiających zaspokojenie potrzeb policjantów i pracowników cywilnych Policji. Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy zapewnia, że sytuacja, która zaistniała jest oceniana przez niego bardzo negatywnie. Nigdy nie było i nie będzie przyzwolenia na tego typu praktyki oraz polecenia – przekazuje mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Zapewnienie komfortu pracy policjantów, a także pracowników Policji jest priorytetem i nigdy nie będzie inaczej – dodaje. Pod koniec czerwca komendanci komisariatów podległych KMP w Bydgoszczy otrzymali pisma dotyczące ograniczenia zużycia prądu. Komendant Miejski Policji polecił służbie dyżurnej dokonywania przeglądów pomieszczeń socjalnych, WC, szatni oraz korytarzy w celu sprawdzenia i ewentualnego wyłączenia zbędnego oświetlenia.

Jak przekazała nam kom. Lidia Kowalska z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Bydogszczy obowiązek zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. wynikał z Ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

W drugim piśmie polecono, aby do 12 lipca zdać do Wydziału Administracyjno-Gospodarczego czajniki elektryczne. Na liście szczegółowo wymieniono liczbę sprzętu, który mają zwrócić poszczególne komisariaty i wydziały. Niektóre jeden, a rekordzista osiem. KMP uspokajała – informacja nie oznaczała, że mundurowi nie mogą wypić w miejscu pracy ciepłej kawy czy herbaty. Wszyscy pracownicy i policjanci nadal mieli mieć dostęp do czajników w pomieszczeniach socjalnych i innych ogólnodostępnych.

Decyzja wynikała z tego, że do końca maja 2023 r. zużyto ponad 40% przewidzianej rocznej wartości energii elektrycznej. Wcześniej podjęto inne działania w celu ograniczenia zużycia, ale najwidoczniej nie przyniosły w pełni oczekiwanego efektu. Ustawa o ograniczeniu energii dotyczy m.in. organów władz publicznych, jednostek samorządu terytorialnego, NFZ-u, uczelni publicznych czy instytucji kultury. W Bydgoszczy głośno było m.in. o rozwiązaniach wprowadzonych przez miasto – wyłączeniu co 3 lamp z oświetlenia ulicznego czy iluminacji obiektów architektonicznych. UKW, aby oszczędzić, częściowo zimą przeszła na tryb zdalny nauczania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski