Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czad atakuje po kryjomu

Iwona Matusiak
W sezonie grzewczym na każdego czyhać może wiele zagrożeń. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że zły stan urządzeń gazowych może kosztować nas życie.

W sezonie grzewczym na każdego czyhać może wiele zagrożeń. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że zły stan urządzeń gazowych może kosztować nas życie.<!** Image 2 align=none alt="Image 198141" sub="Zasłanianie kratek wentylacyjnych grozi śmiertelnym zatruciem, ale ostrzeżenia często nie skutkują / fot. Iwona Matusiak">

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle ostrzegają przed tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem. Jest to gaz silnie trujący, bezbarwny i bezwonny, nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia się w nim. Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego najczęściej dochodzi, gdy okna są zbyt szczelnie zamknięte.

Gaz jest obecnie szeroko rozpowszechnionym nośnikiem energii, stosowanym powszechnie w gospodarstwach domowych. Podstawą bezpieczeństwa w tym wypadku jest szczelność instalacji gazowej. Większość użytkowników gazu nie wie jednak, kiedy może pojawić się zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla, czyli czadem. Co roku w sezonie grzewczym prowadzone są akcje mające na celu ostrzeżenie o niebezpieczeństwach. Mimo apeli często popełniamy te same błędy.

- Przeważająca większość wypadków śmiertelnych zdarza się między 1 listopada a 31 marca, a więc w porze chłodnej. Przyczyną są zamknięte i szczelne okna. Można łatwo zapobiec powstawaniu tlenku węgla i jego przenikaniu do mieszkań, spełniając cztery podstawowe warunki bezpiecznego użytkowania urządzeń spalających gaz - podkreślają nakielscy strażacy. - Są to prawidłowa instalacja urządzeń gazowych, stały dopływ świeżego powietrza, swobodny odpływ spalin oraz właściwa eksploatacja zapewniająca dobry stan techniczny urządzenia gazowego - dodają.

Zanim zaczniemy użytkować piecyk gazowy, pamiętajmy, że jego instalacją lub wymianą może zająć się jedynie uprawniony specjalista, zgodnie z instrukcją producenta. Ważny jest stały dopływ świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia. Brak jego dopływu powoduje niedobór tlenu. Błędem jest więc szczelne zamykanie okien czy zatykanie kratek wentylacyjnych. To nagminny błąd wielu użytkowników gazu.

Warto również zaopatrzyć się w czujniki dymu. Na rynku mamy do wyboru wiele różnych modeli w różnych cenach. Przed zakupem należy jednak dobrze się zastanowić.<!** reklama>

- Zawsze warto się w taki czujnik zaopatrzyć. Wiadomo, że im wyższa cena, tym sprzęt jest bardziej profesjonalny. Dłuższa jest wytrzymałość baterii - mówi Sławomir Murawski z KP PSP w Nakle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!