Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfra dociera pod strzechy

Grzegorz Młokosiewicz
Już od 31 lipca 90 proc. populacji Polski miało mieć możliwość korzystania z dobrodziejstw technologii cyfrowego nadawania naziemnej TV. Tak się nie stało.

Już od 31 lipca 90 proc. populacji Polski miało mieć możliwość korzystania z dobrodziejstw technologii cyfrowego nadawania naziemnej TV. Tak się nie stało.

<!** Image 2 align=none alt="Image 176789" sub="Kiedy ruszy MUX 2 w Trzeciewcu, standardowego sygnału cyfrowego DVB-T do grudnia będzie pozbawiony skrawek województwa koło Gniezna. W pobliżu Lubienia Kujawskiego już nic się nie zmieni. Tam trzeba mieć lepszą antenę">W trakcie montażu anteny na szczycie 320-metrowego masztu Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego w Trzeciewcu koło Bydgoszczy doszło do tragedii. Runął na ziemię 24-letni pracownik, ponosząc śmierć na miejscu, inny został poważnie ranny. „Harmonogram wdrażania MUX 2” dla Kujawsko-Pomorskiego wpadł w poślizg.

Skrót MUX 2 oznacza multipleks cyfrowy, jeden z trzech uruchamianych w kraju jako forpoczta cyfryzacji. Jest już nadawany, niestety, poza naszym województwem. Jego odbiorcy oglądają gratis Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN 7, TV Puls, TV 4 i TV 6.

<!** reklama>MUX 1 dotąd nie działa. Wiadomo, że znajdą się na nim TVP1, TVP2, TVP Info, ATM Rozrywka, Eska TV, U-TV i Polo TV, czyli program disco polo. MUX 3 to TVP1, TVP2, TVP Info, TVP HD,TVP Sport, TVP Kultura i TVP Historia.

W przyszłości, po wyłączeniu nadawania analogowej TV, dzięki czemu powstanie wolne miejsce w eterze, będą uruchamiane kolejne multipleksy - niektóre bezpłatne, inne kodowane. Docelowo z nadajników DVB-T będzie można odbierać nawet 30 kanałów telewizyjnych. Na razie nie mamy nawet jednego...

W RTCN wszyscy nabrali wody w usta. Mówią, że nawet szef ośrodka Piotr Sentkowski nie może nic powiedzieć, odsyłają do centrali firmy Emitel, a tam są chwaleni za przestrzeganie zasad...

- Robimy wszystko, żeby uruchomić nadawanie cyfrowe w połowie miesiąca - informuje Waldemar Sromek, rzecznik spółki TP Emitel, do której należy m.in. Trzeciewiec.

Wiadomo, że kiedy już to zrobią, wówczas programy mieszczące się na MUX 2 będą nadawane na częstotliwości 559 MHz i kanale 32. Każdy z pięciu nadawanych dziś analogowo programów TV korzysta z własnej częstotliwości, ale do czasu... - 31 lipca 2013 r. to oficjalny termin wyłączenia analogowej telewizji w Polsce - mówi Waldemar Sromek.

Abonenci sieci kablowych TV tego nawet nie zauważą. Podobnie konsumenci programów TV z „talerzy” satelitarnych. Jeżeli natomiast ktoś ma nawet bardzo dobrej jakości antenę, skierowaną na nadajnik w Trzeciewcu, Kisielicach, Rachocinie czy Żółwieńcu, a nie zafundował sobie do tej pory tzw. set-top boxa albo telewizora z dekoderem DVB-T, to może zapomnieć o oglądaniu telewizji. Jeśli taka perspektywa mu nie odpowiada - ma dwa wyjścia. Może wstawić set-top-box między istniejącą instalację antenową a stary telewizor analogowy, albo zastąpić ten ostatni nową plazmą, LCD lub LED-owym odbiornikiem. Pod warunkiem, że taka nowość jest wyposażona w dekoder DVB-T i to nie byle jaki, ale koniecznie pracujący w standardzie kompresji obrazu MPEG-4/H.264.


Współczesny telewizor to dość rozbudowane urządzenie multimedialne

Rozmowa doświadczonym elektronikiem, WALDEMAREM PROJĄ, rozmawia Grzegorz Młokosiewicz.

<!** Image 4 align=left alt="Image 176791" >Załóżmy, że chcę wymienić stary, kineskopowy telewizor na coś nowego. Jaki najlepiej dziś kupować? Plazmowy, LCD czy LED?

Biorąc pod uwagę oszczędność energii, to z pewnością LED-owy. Telewizory plazmowe sa zdecydowanie mniej energooszczędne. Jednak coś za coś. Jeśli chodzi o jakość obrazu, to za najlepsze uważa się dziś jednak plazmy.

Z kolei plazmowe matryce mają dość duże piksele i z tego względu produkowane sa w dużych rozmiarach. Wielkie ekrany nie bardzo pasują do małych wnętrz naszych mieszkań...

Oczywiście. Jednak wierność przekazywania obrazu w telewizorach plazmowch, jak dotąd, jest niezrównana. Mają dużą rozdzielczość i niesamowity kontrast, ale też kosztują słono. Znacznie więcej niż LCD o tych samych nawet rozmiarach ekranu.

Kiedyś żartowano, że telewizor LCD to trzeba oglądać tylko siedząc dokładnie na wprost...

To już przeszłość. Dziś spotykane w handlu telewizory można spokojnie oglądać pod kątem 178 stopni. Natomiast wielu telewidzów ambitnie funduje sobie wielkie ekrany o przekątnej 42-46 cali, które trudno oglądać w małych wnętrzach naszych blokowych mieszkań. Tu nie ma już wymogu oddalenia oczu na odległość nie mniejszą niż 5 razy przekątna ekranu, jaki obowiązywał dla kineskopowych odbiorników CRT. Jednak kiedy mamy wielki ekran tuż przed nosem, wówczas tracimy walory nowoczesnego urządzenia i zamiast ładnego kontrastowego obrazu, widzimy piksele. W małym wnętrzu o powierzchni rzędu 16 metrów kwadratowych nie powinno się instalować telewizora o przekątnej powyżej 37 cali.

Dziś słyszymy, że co prędzej trzeba kupować set-top-boxy, dekodery, bo ma być cyfra. Dla wielu starszych osób to czarna magia.

Dla osób które już dawno zapomniały o antenie za oknem czy na dachu i korzystają wyłącznie z usług sieci telewizji kablowej, to nie ma znaczenia, czy w Trzeciewcu nadają sygnał analogowy czy cyfrowy. Jak dotąd, mamy telewizory analogowe. Jeżeli ktoś ma starą antenę typu Yagi-Uda i dobrze do tej pory odbiera programy z Trzeciewca to jedyne, co powinien zrobić, to uzupełnić swoją instalację antenową o wspomniany set-top-box. To nic innego jak dekoder, który „przetłumaczy” sygnał cyfrowy na analogowy. Tymczasem obok multipleksu MUX 2, Trzeciewec równolegle nadawać będzie jeszcze do 2013 roku tak, jak do tej pory programy analogowe. Zatem jest jeszcze czas na zmiany. Zamiast kupować np. dobrej jakości set-top-box za ok. 200 zł można rozważyć kupno nowego telewizora. Każdy z oferowanych teraz w handlu musi być wyposażony w dekoder DVB-T z kompresją MPEG-4/H.264. Będzie wygodniej i mniej kabli w domu. Pamiętajmy jednak, że dzisiejszy telewizor to urządzenie mniej lub bardziej multimedialne w zależności od tego, ile chcemy zań zapłacić. Koniecznie trzeba też uważnie czytać instrukcję obsługi.

Co musi mieć nowy telewizor?

To już zależy od tego, jak chcemy go wykorzystywać. Standardem są już 4 gniazda HDMI, przynajmniej dwa USB, jack do podłączenia słuchawek, DVI do połaczenia z komputerem, S-Video, eurozłącze, VGA. Dzięki temu obejrzymy filmiki z własnej kamery, fotografie z cyfrówki, podłączymy kino domowe. Możliwości jest wiele.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!