MKTG SR - pasek na kartach artykułów

[CO ZROBIĆ ZE ŚRÓDMIEŚCIEM?] Z roku na rok nie widać poprawy - czy ratusz popełnił błąd?

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Właściciel McDonald’s przy ulicy Gdańskiej nie chciał już rozmawiać o cenach najmu z miastem
Właściciel McDonald’s przy ulicy Gdańskiej nie chciał już rozmawiać o cenach najmu z miastem Filip Kowalkowski
Nie znika problem braku chętnych na wynajmowanie lokali użytkowych. Opozycja twierdzi, że to wina miasta, a ADM... potwierdza - ma duży kłopot.

[break]
Ostatnia porażka Administracji Domów Miejskich to lokal na placu Wolności. Miejsce po McDonaldzie stoi puste i czeka na nowego najemcę. To dla ADM kłopot. Miejsce i fast food próbowano zatrzymać, ale bez skutku. Podobno najemca zauważył, że na Gdańskiej i w centrum miasta jest za mały ruch.

Wieje... nudą

Centrum miasta pustoszeje, co widać gołym okiem. Na samej Gdańskiej jest do wynajęcia kilkanaście lokali. Mają powierzchnię od 10 do 325 mkw. Można w nich otworzyć sklep, biuro albo pracownię. Ulica Dworcowa? Proszę bardzo - kolejnych kilkaście pustostanów do wzięcia.

W budynku na Starym Rynku 5 można otworzyć biuro o powierzchni 80 mkw., ale chętnych brak. Handel czy usługi można rozpocząć w trzech kamienicach na Zbożowym Rynku. Na szefa czekają też dwa pomieszczenia przy ul. Marcinkowskiego.

Tak samo jest też w budynkach na osiedlach. A wszystkie te lokale można wynająć bez przetargu.

Nie dla lumpeksów

Stawki za wynajęcie miejskiego lokalu wahają się między 10 a 100 zł za metr kwadratowy.

- Mamy z wynajmowaniem lokali duże kłopoty - przyznaje Krzysztof Nurkiewicz z ADM. - Przede wszystkim, co wynika z polityki miasta, nie we wszystkich lokalizacjach możemy godzić się na dowolną działalność. Są pewne strefy miasta, w których nie można na przykład otworzyć lumpeksu. Oczywiście, nie jest w naszym interesie windowanie cen za wynajem lokalu po to tylko, żeby później stał pusty.

Remontują coraz więcej

Tymczasem między innymi radni opozycji uważają, że polityka lokalowa Administracji Domów Miejskich jest nienowoczesna. - Nie da się ukryć, że zarząd ADM powinien nieco zmienić priorytety - uważa Rafał Piasecki, radny Prawa i Sprawiedliwości.

- ADM remontuje, co prawda, z roku na rok coraz więcej kamienic, ale jednocześnie nie ma strategii pozyskiwania klientów na lokale użytkowe. W tej chwili tendencja światowa jest taka, że klient przyjeżdża w jedno miejsce, wiesza kurtkę na wieszaku i idzie załatwiać wszystkie sprawy. To się nazywa centrami biznesu. Jeżeli ADM nie zmieni sposobu myślenia, będzie to błędem. Druga istotna decyzja dla rozwoju miasta jest w rękach pana prezydenta. Chodzi oczywiście o zwolnienie z opłat parkingowych w soboty kierowców w centrum miasta.

Miasto inwestuje

Miasto dużo inwestuje w remonty zabytkowych kamienic. W ubiegłym roku kompleksowej modernizacji poddano 15 budynków. Są to kamienice przy: ul. Jasnej 2, oficyna przy ul. Jasnej 25, budynek przy ul. Warmińskiego 11, Dworcowej 89, Sobieskiego 9 (front i oficyna), Sobieskiego 11, Poznańskiej 16, Poznańskiej 17, Nakielskiej 22, Ugorach 19, Obrońców Bydgoszczy 14 - front i oficyna - oraz Obrońców Bydgoszczy 16.

Nieruchomości podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz docieplono przegrody międzyokienne.

Pozostałą kwotę ADM wykorzystała na odnowienie 200 pustostanów i prace termomodernizacyjne w kolejnych 5 budynkach: przy Żeglarskiej 69, Broniewskiego 1, Gdańskiej 37 i Łokietka 32. Dla kolejnych siedmiu przygotowana zostanie dokumentacja projektowa. Z kolei na typowe remonty miejska spółka przeznaczyła 7,2 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!