Co z remontem Teatru Polskiego w Bydgoszczy? Przetarg i pierwszy etap robót w 2021 roku

Justyna Tota
Justyna Tota
Gmach Teatru Polskiego w Bydgoszczy wybudowano przeszło 70 lat temu i w końcu doczekać ma się remontu. Budynek będzie w całości termomodernizowany, wymienione zostaną wszystkie drzwi i okna. Kolor elewacji pozostanie bez zmian Wizualizacja: Sound & Space Sp. z o.o.
Zapytaliśmy w ratuszu, dlaczego dotąd nie ogłoszono przetargu na modernizację i przebudowę Teatru Polskiego w Bydgoszczy? Miasto odpowiada, że wprowadziło do projektu dodatkowe rozwiązania, a cały proces przedłużył się przez pandemię. W urzędzie szacują, że przetarg ogłoszą na przełomie czerwca i lipca 2021 r. Także w tym roku ruszyć mają roboty budowlane, które ze względu na unijne dofinansowanie (ok. 7 mln zł) nie będą mogły trwać dłużej niż do wiosny 2023 r.

Zobacz wideo: Rozbudowa szpitala Biziela w Bydgoszczy

Już latem zeszłego roku informowaliśmy, że projekt przebudowy, nadbudowy i rozbudowy Teatru Polskiego w Bydgoszczy został ponownie poprawiony, a w Wydziale Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Bydgoszczy złożono wniosek o zmianę pozwolenia na budowę. Prezydent Rafał Bruski w listopadzie 2020 r., zapytany przez nas o ogłoszenie przetargu, wskazał styczeń 2021 r. jako realną datę. Tymczasem rozpoczął się już czerwiec, a przetargu dotąd nie ogłoszono. Dlaczego?

- Wprowadziliśmy do projektu dodatkowe rozwiązania, stąd nieco dłuższy czas potrzebny do skompletowania dokumentacji. Poza tym czas prac projektowych wydłużyły obostrzenia epidemiczne. Zespół projektowy był kilkukrotnie wyłączony z możliwości przyjazdu oraz pracy, również w ostatnich miesiącach - na etapie procedowania wniosku o zamienne pozwolenie - wyjaśnia Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Wspomniane dodatkowe rozwiązania to uwzględnienie m.in. takich elementów, jak:

  • kompleksowe dostosowanie przebudowywanego budynku Teatru Polskiego pod kątem bezpieczeństwa pożarowego zarówno w części głównej jego bryły (rozbudowywanej i nadbudowywanej), jak i część administracyjno-technicznej nie podlegającej przebudowie,
  • całościowa termomodernizacja, kompleksowa wymiana stolarki okiennej i drzwiowej (także w części administracyjno-technicznej teatru),
  • przebudowa dachu komina scenicznego,
  • poprawa funkcjonalności części administracyjno-socjalnej.

- Warto podkreślić, że w uzgodnieniu z jednostką zarządzającą budynkiem, rozszerzyliśmy też zakres wyposażenia o dodatkowe elementy: multimedia sceniczne, oświetlenie, nagłośnienie, które miały być pierwotnie realizowane w II etapie inwestycji - dodaje Marta Stachowiak.

Latem 2021 ogłoszą wreszcie przetarg na roboty budowlane w Teatrze Polskim w Bydgoszczy?

Miasto zapewnia, że proces projektowy jest zakończony i ponownie został złożony wniosek o zamienne pozwolenie na budowę pod kątem rozszerzonego projektu. - Po jego uzyskaniu niezwłocznie ogłoszony zostanie przetarg na roboty budowlane. Zakładamy, że przetarg ogłoszony zostanie na przełomie czerwca i lipca - dodaje Marta Stachowiak.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na blisko 26 mln zł. W 2020 roku Miastu Bydgoszcz udało się zdobyć unijne dofinansowanie z Gminnego Programu Rewitalizacji na kwotę ok. 7 mln zł. - To maksymalny poziom wsparcia na projekty dotyczące infrastruktury - zaznacza rzeczniczka.

Bydgoski teatr z lepszą akustyką, estetyką i bez barier dla osób niepełnosprawnych

Prace budowlane będą podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich - o ile procedury przetargowe nie opóźnią się - rozpocznie się jeszcze w tym roku.

- Głównym celem inwestycji zaplanowanej w Teatrze Polskim jest poprawa komfortu widza, funkcjonalności obiektu oraz przywrócenie użyteczności balkonu poprzez modernizację budynku głównego w części dostępnej dla publiczności. Poprawi się również estetyka całej przestrzeni wokół teatru oraz akustyka obiektu. Projekt przewiduje nadbudowanie oraz rozbudowanie głównej bryły budynku. W ramach tego zadania przewidziane są roboty ogólnobudowlane wymiana konstrukcji dachu oraz instalacje wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, elektryczna i wentylacji mechanicznej w całym budynku teatru. Budynek zostanie dostosowany do osób niepełnosprawnych dzięki zastosowaniu windy, podnośników, odpowiednich urządzeń sanitarnych oraz mobilnych foteli teatralnych - wymienia Marta Stachowiak.

Unijna dotacja wyznacza koniec robót wiosną 2023 roku

Jak nam wyjaśniono, II etap będzie obejmować przede wszystkim rozbudowę gmachu o nową część od strony południowej (parkingu dla pracowników) oraz nadbudowę części administacyjno-technicznej o jedną kondygnację.

Na pytanie: jak długo potrwają prace budowlane, w ratuszu słyszymy, że harmonogram realizacji robót będzie określony przez wykonawcę wyłonionego w przetargu.

- Niemniej już dzisiaj wiemy, że roboty budowlane będą musiały się zakończyć maksymalnie na przełomie I i II kwartału 2023 roku, co wynika bezpośrednio z zapisów projektu unijnego - zwraca uwagę Marta Stachowiak.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie