Organizatorzy zapraszają na to spotkanie wszystkich mieszkańców gmin województwa kujawsko-pomorskiego, w tym Bydgoszczy, którym jakość wdychanego powietrza nie jest obojętna. W debacie wezmą też udział samorządowcy, naukowcy i aktywiści antysmogowi.
Debata pn. „Implementacja przepisów antysmogowych przez gminy województwa kujawsko-pomorskiego” rozpocznie się o godz. 10 w Młynach Rothera przy ul. Mennica 10 i potrwa do godz. 15.30.
W czasie debaty przedstawione zostaną rozwiązania i narzędzia wykorzystywane przez samorządy w celu wdrażania przepisów antysmogowych, ale nie tylko.
- Chcemy wspólnie przeanalizować obecną sytuację związaną z wejściem w życie zakazu użytkowania bezklasowych pieców, co nastąpi 1 stycznia 2024 roku, odnieść się do stanu jakości powietrza w województwie oraz poziomu świadomości mieszkańców na temat problemu niskiej emisji - mówi Kamila Gawrońska-Dickson z Bydgoskiego Alarmu Smogowego i Pracowni Zrównoważonego Rozwoju w Toruniu. - Wraz z ekspertami, przedstawicielami gmin i strony społecznej przedyskutujemy możliwe rozwiązania i narzędzia wykorzystywane właśnie przez samorządy w celu wdrażania przepisów antysmogowych.
Dodajmy, że spotkanie organizowane jest w ramach projektu Bydgoski Włącznik Antysmogowy, który Bydgoski Alarm Smogowy prowadzi razem z Miastem Bydgoszcz oraz Pracownią Zrównoważonego Rozwoju z Torunia. Debacie patronuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.
