https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co w Młynach Rothera? Być może będzie tam muzeum

HS
materiały Expressu Bydgoskiego
Poznań przymierza się do stworzenia Muzeum Enigmy. - Bydgoszcz nie zapomina o kryptologu - zapewnia Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Mówi o ekspozycji na Wyspie Młyńskiej.

MŁYNY ROTHERA - ZOBACZ JE OD ŚRODKA

Zobacz galerię: Młyny Rothera od środka

Poznań ma już szyfrokontener z interaktywną wystawą „Pogromcy Enigmy”. Kolorem i kształtem przypomina niemiecką maszynę szyfrującą „Enigma”. Tę samą, na którą udanego ataku kryptologicznego dokonał wraz z kolegami pod koniec grudnia 1932 r. bydgoszczanin Marian Rejewski.

PRZECZYTAJ: Nowe centrum handlowe w Bydgoszczy. Będzie tam 60 sklepów. Gdzie powstanie?

Szyfrokontener stoi przed Centrum Kultury „Zamek”, na ul. Święty Marcin w Poznaniu, w sąsiedztwie odsłoniętego w 2007 r. pomnika Kryptologów. I - jak podaje poznański ratusz - jest pierwszym etapem, zapowiadającym powstanie Muzeum Enigmy.

Otwarcie 1 września nie było przypadkowe. - To jest symboliczna data, kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej, która zapewne trwałaby znacznie dłużej, gdyby nie praca i poświęcenie wybitnych, związanych z Poznaniem kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny, to znaczy Henryka Zygalskiego, Mariana Rejewskiego i Jerzego Różyckiego - tłumaczył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Do 2019 r. w stolicy Wielkopolski ma też powstać Muzeum Enigmy.

Na ten cel przeznaczono budynek Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin. No i są pieniądze - 15 mln zł.

Tymczasem Bydgoszcz ma tylko ogromnych rozmiarów obiekt - Młyny Rothera na Wyspie Młyńskiej, których remont i zagospodarowanie pochłonie krocie. Ma też wielki problem w sześcioma instytucjami kultury, które pilnie wymagają rewitalizacji. Chodzi o Młyny Rothera, dwa budynki Melpomeny, czyli Teatr Polski, i zrujnowany budynek byłego Teatru Kameralnego, siedzibę Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (Stary Rynek), gmach Galerii Miejskiej bwa oraz budynek Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego na ul. Gdańskiej 4.

- Siódmej inwestycji już nie udźwigniemy - tłumaczy wiceprezydent Waszkiewicz. - Gdyby za pieniądze z poprzedniej perspektywy finansowej wyremontowano te sześć obiektów, obecne fundusze moglibyśmy przeznaczyć na stworzenie nowej placówki kultury.

Wiceprezydent Waszkiewicz mówi, że koncepcja zagospodarowania Młynów Rothera, która powstaje, przewiduje stworzenie ekspozycji poświęconej Marianowi Rejewskiemu.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Greń
Muzeum samo w sobie nie jest złym pomysłem, ale trzeba to zrobić z głową i z inwencją. Na przykład ten pomysł z "ogrodami wody" jako centrum edukacyjnym pełnym interaktywnych eksponatów to bardzo ciekawa koncepcja. W innych miastach centra edukacyjne cieszą się dużą popularnością i to nie tylko jako atrakcja dla młodzieży szkolnej. Jeżeli muzeum Rejewskiego ma być zwykłą ekspozycją to należałoby się zastanowić, czy faktycznie to jest dobry pomysł i potrzebna inwestycja.
z
zz
Znowu muzeum kto tam będzie chodził.Mieszkam w Bydgoszczy jeszcze w żadnym nie byłem no może raz spichrze odwiedziłem.Kompletna strata pieniędzy.....
F
Free
Ja pier... 2 lata myśleli i wymyślili salę - zapewne z repliką enigmy i 10-cioma planszami informacyjnymi.
k
krych
Czy wyście ocipieli ??? kolejne muzeum ?? czy tylko na muzeach wasza kreatywność się kończy ? miejsce zbyt cenne i zbyt piękne by robić kolejne bez polotu miejsce . Jak nie macie pomysłów to zapytajcie biznesmenów co by w tym miejscu stworzyli aby przynosiło dochody .
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski