MŁYNY ROTHERA - ZOBACZ JE OD ŚRODKA
Zobacz galerię: Młyny Rothera od środka
Poznań ma już szyfrokontener z interaktywną wystawą „Pogromcy Enigmy”. Kolorem i kształtem przypomina niemiecką maszynę szyfrującą „Enigma”. Tę samą, na którą udanego ataku kryptologicznego dokonał wraz z kolegami pod koniec grudnia 1932 r. bydgoszczanin Marian Rejewski.
PRZECZYTAJ: Nowe centrum handlowe w Bydgoszczy. Będzie tam 60 sklepów. Gdzie powstanie?
Szyfrokontener stoi przed Centrum Kultury „Zamek”, na ul. Święty Marcin w Poznaniu, w sąsiedztwie odsłoniętego w 2007 r. pomnika Kryptologów. I - jak podaje poznański ratusz - jest pierwszym etapem, zapowiadającym powstanie Muzeum Enigmy.
Otwarcie 1 września nie było przypadkowe. - To jest symboliczna data, kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej, która zapewne trwałaby znacznie dłużej, gdyby nie praca i poświęcenie wybitnych, związanych z Poznaniem kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny, to znaczy Henryka Zygalskiego, Mariana Rejewskiego i Jerzego Różyckiego - tłumaczył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Do 2019 r. w stolicy Wielkopolski ma też powstać Muzeum Enigmy.
Na ten cel przeznaczono budynek Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin. No i są pieniądze - 15 mln zł.
Tymczasem Bydgoszcz ma tylko ogromnych rozmiarów obiekt - Młyny Rothera na Wyspie Młyńskiej, których remont i zagospodarowanie pochłonie krocie. Ma też wielki problem w sześcioma instytucjami kultury, które pilnie wymagają rewitalizacji. Chodzi o Młyny Rothera, dwa budynki Melpomeny, czyli Teatr Polski, i zrujnowany budynek byłego Teatru Kameralnego, siedzibę Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (Stary Rynek), gmach Galerii Miejskiej bwa oraz budynek Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego na ul. Gdańskiej 4.
- Siódmej inwestycji już nie udźwigniemy - tłumaczy wiceprezydent Waszkiewicz. - Gdyby za pieniądze z poprzedniej perspektywy finansowej wyremontowano te sześć obiektów, obecne fundusze moglibyśmy przeznaczyć na stworzenie nowej placówki kultury.
Wiceprezydent Waszkiewicz mówi, że koncepcja zagospodarowania Młynów Rothera, która powstaje, przewiduje stworzenie ekspozycji poświęconej Marianowi Rejewskiemu.