Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co siódmy fordoniak skończył 50 lat. Nowe rozwiązania dla nowych problemów

Tomasz Zieliński
Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa, podobnie jak "Wiatrak", jest wrażliwa na problemy społeczne
Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa, podobnie jak "Wiatrak", jest wrażliwa na problemy społeczne Tomasz Czachorowski
FSM i „Wiatrak” zwierają szyki: chcą jeszcze skuteczniej pomagać potrzebującym. - Starzejące się społeczeństwo tego wymaga - przekonują.

Współpraca Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej z Fundacja „Wiatrak” z sukcesami trwa od dawna. Dziś czas na jej nowy wymiar.

Razem od dawna
- Połączyliśmy siły kilkanaście lat temu, tworząc Klub Integracji Społecznej oraz współdziałając z pomocą społeczną i Powiatowym Urzędem Pracy - wspomina Zbigniew Sokół, prezes FSM. - Trzeba było wtedy mocno pomagać naszym mieszkańcom, bo bezrobocie w kraju przekraczało 15 procent i było gigantycznym problemem.

- Czasy się zmieniają i teraz stają przed nami nowe wyzwania - dodaje ksiądz Krzysztof Buchholz z „Wiatraka”. - Bezrobocie, na szczęście, bardzo mocno spadło, więc musimy więcej wysiłku i czasu poświęcić osobom niepełnosprawnym i starszym, często wykluczonym społecznie ze względu na stan zdrowia czy wiek.

Po nowe pomysły
Wyzwania, które stają przez partnerami, są niemałe.

- Przeprowadzaliśmy niedawno badania demograficzne w Fordonie - mówi prezes Sokół. - 70 procent mieszkańców ukończyło pięćdziesiąt lat, szybko powiększa się grupa 70+. Wielu z tych emerytów lub rencistów potrzebuje pomocy, np. w załatwieniu sprawach urzędowych. Możemy im w tym pomóc i pomożemy. Kto ma wiedzieć więcej o mieszkańcach od naszych administratorów?
Pierwsze efekty współpracy już w tym tygodniu. 13 grudnia w klubie Klubu Integracji Społecznej „Wiatrak” przy ulicy Kleeberga 2 w godz. od 12 do 15 dyżurować będą pracownicy ZUS. Udzielać mają porad i informacji - oczywiście bezpłatnie.

Przeczytaj: Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa spełniła postulaty protestujących mieszkańców osiedla

Po odbiór kart
Dzień później w tym samym miejscu, w godz. od 10 do 13 rozdawane będą Bydgoska Koperta Życia oraz Bydgoska Karta Seniora 60+. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Akcję będzie prowadzić Zespół ds. Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Koperta Życia to akcja, do której zachęcają lekarze i ratownicy medyczni. To specjalnie przygotowane, plastikowe opakowanie zawierające najważniejsze informacje (w formie karty informacyjnej) m.in. o stanie zdrowia, przewlekłych chorobach, przyjmowanych lekach. Kopertę Życia po weryfikacji lekarza umieszcza się w lodówce. W sytuacjach alarmowych koperta może uratować wielu starszych, samotnych mieszkańców.

O Karcie Seniora również pisaliśmy już wielokrotnie. To system zniżek w instytucjach i sklepach.
- Dopiero się rozkręcamy - zapowiada ksiądz Krzysztof. Znając energię „Wiatraka” wie, co mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!