W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o przygotowaniach do Wigilii Miejskiej dla osób samotnych i ubogich, która odbędzie się 20 grudnia w hali Immobile Łuczniczka. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, 25 grudnia, planowany jest finał cyklicznej charytatywnej akcji „Ciepło serca w słoiku”. Odbędzie się na Rybim Rynku. Osoby bezdomne na wsparcie materialne i duchowe mogą liczyć także 24 grudnia.
– W naszym przypadku uroczystą Wigilię organizujemy dokładnie w noc wigilijną. Zaczynamy około godziny 18. Zaproszonych jest ok. 60-70 osób, przede wszystkim bezdomnych, którzy tej nocy nie mieliby się, gdzie podziać – mówi „Expressowi Bydgoskiemu” siostra Magdalena Bella ze Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Albertynek, która działa w Bydgoszczy przy ul. Koronowskiej 14. W budynku co roku od października funkcjonuje ogrzewalnia.
– Przygotowujemy wieczerzę wigilijną. Po niej śpiewamy wspólnie kolędy, oglądamy razem film, a także idziemy wspólnie na pasterkę. Później wracamy na miejsce. Każdy może zostać tu do rana – dodaje.
Podobne spotkanie organizowane jest dwa dni wcześniej. – Fundacja Inkubator Społeczny, która na zlecenie tut. Organu prowadzi działalność schroniskową, w dniu 22 grudnia 2023 roku organizuje spotkanie Wigilijne dla chętnych mieszkańców schronisk. Spotkanie odbędzie się w Fundacji "Wiatrak", przy ul. Generała Mikołaja Bołtucia 7 w bydgoskim Fordonie – przekazała nam Marta Frankowska, rzeczniczka prasowa MOPS-u w Bydgoszczy.
W Bydgoszczy w trudnym okresie jesienno-zimowym osoby bezdomne mogą szukać pomocy także w ogrzewalni „U Miecia” otwartej przy bydgoskiej bazylice. Prócz tych dwóch miejsc Miasto Bydgoszcz zapewnia osobom pozostającym w kryzysie bezdomności wsparcie w formie schronienia w:
- schronisku dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Fordońskiej 422;
- schronisku dla bezdomnych kobiet przy ul. Polanka 9;
- schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi (prowadzone przez Stowarzyszenie Jesień) – Nowy Jasiniec.
- noclegowni (prowadzona przez Fundację Inkubator Społeczny) przy ul. Fordońskiej 422.
Osoba bezdomna, która chce skorzystać z tymczasowego schronienia, powinna nawiązać telefoniczny lub osobisty kontakt z pracownikiem socjalnym Działu Pomocy Środowiskowej nr 6. Może również udać się bezpośrednio do jednego ze schronisk. Warunkiem przyjęcia jej do placówki jest zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do przebywania w dużych skupiskach ludzkich.
– Pomoc w formie schronienia przyznawana jest decyzją administracyjną, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i podpisaniu pomiędzy osobą bezdomną i pracownikiem socjalnym kontraktu socjalnego. Skorzystanie z pomocy świadczonej przez noclegownie oraz ogrzewalnie nie wymaga skierowania z ośrodka pomocy społecznej – informowała „Express Bydgoski” rzeczniczka MOPS-u.
W schronisku dla mężczyzn może przebywać maksymalnie 100 osób, dla kobiet 80, a w noclegowni 50. Z danych przekazanych przez MOPS w Bydgoszczy wynika, że nie ma żadnych obaw dotyczących braku miejsc. W poniedziałek (18 grudnia) znajdowało się tam odpowiednio 35, 40 i 31 osób.
