Pierwsze wizjonerskie koncepcje zagospodarowania terenów rodzą się w głowach architektów z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Niektóre z nich będą realizowane już za chwilę.
<!** Image 2 align=right alt="Image 143572" sub="Przy ul. Wyrzyskiej powstaje Dębowa Ostoja z pięcioma blokami. Fot. Deweloper">Inne potrzebują lat, zanim wizja przeistoczy się w inwestycję.
Mogłoby się wydawać, że na osiedlach domków jednorodzinnych nie ma pola do popisu. Nic bardziej mylnego - dalekosiężne plany przewidują kilka rozwojowych przemian.
Inny poziom Grunwaldzkiej
- Na Czyżkówku w części zachodniej w rejonie ulic Deszczowej i Wyrzyskiej zostanie zachowana zabudowa jednorodzinna. Ale już nowo projektowana ulica będzie ją oddzielać od enklawy domów wielorodzinnych. Zgodnie z założeniem, mogą to być maksymalnie czteropiętrowe budynki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w parterach rozwinęła się część usługowo-handlowa - zapowiada Przemysław Zalas, kierownik zespołu południe z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy.
Deweloper z Inowrocławia już działa na tych terenach. Przy ul. Wyrzyskiej powstaje Dębowa Ostoja z pięcioma nowoczesnymi blokami. W jej sąsiedztwie, ale nieco bliżej lasu, znajdzie się miejsce jeszcze dla kilku niższych bloków.
<!** reklama>- Na północ od ulicy Chmurnej miejskie wodociągi planują poważną inwestycję. Na zaporze wodnej chcą założyć elektrownię wodną. A w okolicy ul. Deszczowej powstają już stawy infiltracyjne. Dlatego mamy propozycję, aby nowy odcinek ul. Deszczowej nazwać Ku Filtrom lub ul. Filtracyjną - cieszy się Edward Sell, przewodniczący RO Czyżkówko.
Na Osowej Górze temat numer jeden to przebudowa skrzyżowania ulic św. Maksymiliana Kolbego i Grunwaldzkiej, gdzie zawsze tworzą się korki.
- Grunwaldzka jest drogą krajową i to bardzo ważne, aby stworzyć w tym miejscu bezkolizyjny przejazd. Dlatego docelowo zaplanowaliśmy skrzyżowanie poziomowe, a Grunwaldzka zyska dwa dodatkowe pasy - tłumaczy Przemysław Zalas.
Jednak zanim spełni się wielka wizja, remonty tego odcinka będą przeprowadzane etapami. Zgodnie z zapowiedziami drogowców stworzenie projektu pierwszego z nich - poszerzenie ul. Grunwaldzkiej - ma szanse na realizację w latach 2014-2020.
Tymczasem nad Kanałem Bydgoskim, w części osiedla, gdzie ulice przybrały ptasie nazwy, architekci zaplanowali uzupełnienie zabudowy oraz zorganizowanie pasa zieleni. Ścieżki rowerowe, place zabaw dla dzieci, a nawet wypożyczalnia sprzętu wodnego to co prawda melodia dalekiej przyszłości, ale jakże realnej, kiedy coraz częściej w Bydgoszczy mówi się o kierunku w stronę kanału.
- Umocniliśmy już skarpę przy ulicy Mochelskiej, na której w przyszłości powstanie pełnowymiarowe boisko. Specjalne siatki - tak zwane „piłkołapy” - zostały już zamontowane, a w budynkach po dawnej oczyszczalni ścieków można by zorganizować szatnie - planuje Maria Smentek, przewodnicząca Rady Osiedla Piaski. - Niestety, ta inwestycja nie została uwzględniona na rok 2010.
Kto postawi supermarket?
Docelowo, w perspektywie dalszych lat, przy ulicy Mochelskiej wyrośnie też cały kompleks sportowo-rekreacyjny z kortem tenisowym i placem zabaw dla dzieci. Bolączką mieszkańców Piasków jest brak centrum handlowo-usługowego z prawdziwego zdarzenia. Po większe zakupy i w celu załatwienia sprawunków muszą wyjeżdżać do centrum Bydgoszczy. A zgodnie z założeniem architektów tereny w okolicy pętli autobusowej na Piaskach są gotowe na przyjęcie poważnego inwestora.
- Osiedle liczy ponad 2 tysiące mieszkańców i nie rozumiem, dlaczego żadna z sieci supermarketów nie widzi interesu, aby wybudować u nas swój sklep - dziwi się Maria Smentek.
