- Tablice pamiątkowe wkrótce zmienią ściany, a parkowe pomniki swoje latami „wystane” miejsca - zapowiadają urzędnicy.
<!** Image 2 align=right alt="Image 91923" sub="Miał przechodzić, a leży. Znad Brdy ulubiona rzeźba bydgoszczan znalazła się w towarzystwie „biegaczy”. Inne miejskie symbole jeszcze stoją na swoim miejscu / Fot. Natalia Kuligowska">Gentleman z Mostowej przechodzi właśnie rekonwalescencję na dziedzińcu Galerii Miejskiej bwa. Przetarła się linka, na której „Przechodzący” opierał jedną obciążoną ołowiem nogę. - Linka zużyła się już po raz drugi - mówi Wacław Kuczma, dyrektor galerii, której rzeźba jest własnością. - Dziś zastanowimy się, jak ją zabezpieczyć, jak wtopić jej łożyska w nogę. Chodzi o to, żeby sytuacja się nie powtórzyła.
Koleżanki i koledzy „Przechodzącego” mają się znacznie lepiej, choć i w ich życiu szykują się zmiany.
- Przygotowujemy się do ogłoszenia ogólnopolskiego konkursu na zagospodarowanie przestrzeni parku im. Kochanowskiego, terenów wokół Filharmonii Pomorskiej, skweru Komedy - informuje Janusz Bordewicz, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. - Każdy z wymienionych terenów rozwija się, ale każdy w swoim kierunku. Mamy sygnały, także ze strony filharmonii, że przydałoby się stworzenie kwartału o ujednoliconym klimacie. Chcemy rozpisać konkurs, a potem najlepszy projekt wpisać do wieloletniego planu zagospodarowania przestrzennego. Rzeźby muzyków nie zmienią lokalizacji, choć niewykluczone, że w nowej koncepcji trafią w inny fragment okolicy.
<!** reklama>Zmieni się otoczenie wokół pomnika leżącego powstańca wielkopolskiego z ul. Bernardyńskiej. - Chcemy bardziej zaakcentować grób, a nie sam pomnik - zdradza Wojciech Sobolewski, sekretarz Miejskiego Komietu Ochrony Miejsc Pamięci Walk i Męczeństwa. - Dlatego za „śpiącym” żołnierzem ustawiony zostanie krzyż z tablicą grobową.
Wojciech Sobolewski chce także wyeksponować tablice, które niegdyś wisiały na siedzibie policji, przy ul. Ogińskiego. - Mam w tej chwili te dwie płyty u siebie, czyszczę je, a za około 2 tygodnie wrócą w nowe miejsce. Zobaczyć je będzie można od strony Poniatowskiego, przy wejściu do Komendy Wojewódzkiej Policji. Jedna tablica wspomina Polaków katowanych i mordowanych przez hitlerowców w latach 1939-1945 (m.in. prezydenta Leona Barciszewskiego i jego syna), druga czci polskiego asa wywiadu Jana Henryka Żychonia.
Jak zapowiada sekretarz komitetu, jeszcze w tym roku pomnik prezydenta Leona Barciszewskiego przeniesiony zostanie na Wełniany Rynek. Zmiany zauważą także bywalcy fordońskiej Doliny Śmierci. Miasto podda bowiem renowacji skorodowane rury składające się na poszczególne stacje tamtejszej drogi krzyżowej. A już za tydzień, pod „Drukarnią”, odbędzie się uroczyste wmurowanie tablicy upamiętniającej poległych drukarzy i dziennikarzy.