Co ma marszałek Piłsudski do stadionu? Czy zmiana nazwy to dobry pomysł?

  • Express Bydgoski

Wojciech Mąka

Narasta spór wokół przyszłej nazwy dla stadionu przy ul. Sportowej, bo postać Józefa Piłsudskiego zaczyna się coraz mniej podobać.
Stadion Polonia Bydgoszcz<br><br>Stadion Polonia Bydgoszcz<br>
 Dariusz Bloch

Zobacz galerię: Czy stadion Polonii powinien nosić imię Józefa Piłsudskiego?
Teoretycznie wyglądało tak, że nadanie nazwy stadionowi Polonii przy ulicy Sportowej będzie formalnością. Ale pojawia się coraz ostrzejszy spór, który nie wiadomo, jak się skończy.

W pierwszej połowie lipca na biurko prezydenta Rafała Bruskiego trafił wniosek o przegłosowanie uchwały o nadaniu obiektowi przy ulicy Sportowej nazwy „Stadion Polonii Bydgoszcz im. Józefa Piłsudskiego”.

Piotr Hetzig ze Stowarzyszenia Pomagamy „Polonii”, jednej z dwóch domagających się tego organizacji, podkreślał, że jakakolwiek dyskusja na ten temat jest bezprzedmiotowa. Nazwa w tym brzmieniu to taka, którą stadionowi nadano w 1935 roku.

Problemy pojawiły się podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Po pierwsze, chodziło o to, że nikt nie wie, gdzie jest przedwojenna uchwała, a po drugie - że przecież stadion nie należy do klubu, tylko do miasta - więc powinien nosić w nazwie człon „Stadion Miejski”.

Podczas sesji niektórzy radni zaczęli mieć wątpliwości, czy na takie rozwiązanie pójdą stowarzyszenia. Skończyło się jednak na tym, że i postać niezwiązanego z miastem marszałka Piłsudskiego zaczęła budzić sprzeciw.

Wątpliwości ma m.in. także część bydgoskich historyków.

- Z powoływaniem się na tradycję byłbym ostrożny - przypomina w rozmowie z „Expressem” prof. Marek Jeleniewski. - W tamtych czasach szacunek dla Piłsudskiego był często wymuszany. Swych przeciwników Piłsudski i jego zwolennicy tępili na wszelkie sposoby.

Nie brakuje też osób, które najchętniej nazwałyby stadion imieniem bydgoskiego sportowca - np. Mieczysława Połukarda, pierwszego w historii Polaka, który awansował do finału Indywidualnych Mistrzostw Świata w 1959 roku. Jego imię nosi już jednak bydgoski minitor przy Sportowej 2.

W internetowych dyskusjach pojawia się także piłkarz, reprezentant Polski, Marian Norkowski.

Radni chcą jeszcze raz dyskutować o nazwie. - Jeżeli stowarzyszenia uznają, że postać sportowca też je zadowala, nie mam nic przeciwko temu - mówi Tomasz Rega, radny PiS. - Tylko teraz kto to ma być? Piłkarz czy żużlowiec, bo to przecież z tym ostatnim sportem Polonia bardziej się kojarzy...

Porozumienia nie ma, a czy projekt uchwały w ogóle pojawi się na sesji pod koniec października - do wczoraj nie było wiadomo.

Wideo

polecane: MiauCzat: Honorata Witańska ostrzega kobiety! Tęskni za PiP?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

28.11.2016, 16:56

Kogo ty proponujesz panie kolego... nie lepszych od Piłsudzkiego ZDRAJCÓW albo ŻYDOMASONÓW..., którzy na Polakach żerowali...

24.10.2016, 21:12

stadion Polonii tylko i wyłącznie im. Mieczysława Połukarda!!!!

24.10.2016, 13:03

Polacy nie będą prowadzili wojny o Poznańskie i Pomorze.

Dziękuje, takie są jego "zasługi" dla polskości Bydgoszczy.

23.10.2016, 10:50

Jeśłi już nastała moda - na nadawanie imion obiektom - To ta propozycja jest również jak najbardziej sportowo uzasadniona...

20.10.2016, 09:00

Moze tez byc Antoni Alster ktory przeniosl stolice woj. Pomorskiego z Torunia do Bydgoszczy w 1945.

20.10.2016, 00:29

Myślisz? Słabo ci to myślenie wychodzi

19.10.2016, 21:29

Nie chcę mi się rozpisywać o funduszach unijnych i panu Całbeckim. Tyle już o tym mówiono. Uważam, że nie słusznie oskarżacie Marszałka o wszelkie niepowodzenia...(...) Ale ja nie o tym myślę w tej chwili. ...Fajnie by było abyście wprowadzili zespół Polonii Bydgoszcz do Ekstraligi żużlowej, z chęcią bym poszedł sobie pooglądać spotkanie derbowe. Pamiętam kiedyś, zawsze komplety widzów, zarówno u Was, jak i u nas....A gdzie kibice, tam kasa na utrzymanie stadionu. : )

19.10.2016, 20:21

To wy go noscie na rekach bo wam dał duzo kasy. My go nienawidzimy bo nam dał za mało.

19.10.2016, 20:20

Piłsudski byl wrogiem demokracji i zwolennikiem tępego konserwatyzmu czyli sanacji ktora doprowadzila nasz kraj do katastrofy w 1939. Był owszem lubiany na Kresach Wschodnich bo tam mieszkali głownie religijny ciemniacy o ktorych interesy walczył przeciw Rosji, Ukrainie i Litwie. Natomiast tak jak pisze autor artykułu na Pomorzu, Kujawach i Wielkopolsce ktore dzieki wieloletnim, oświeconym europejskim rządom pruskim byly najbogatszymi, najbardziej ucywilzowanymi i laickimi rejonami owczesnej Polski był Piłsudski wrecz znienawidzony tak jak teraz jest Kaczynski za proby niszczenia demokracji i praworządnosci. Mysle ze patronem stadionu powinien zostać np. wybitny ekonomista Oskar Lange, Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki, marszałek Polski Rola- Żymierski lub Kazimierz Maludziński.

19.10.2016, 16:30

Express po raz kolejny się kompromituje. Jak można nadać nazwę stadionu, która istnieje? Została zapomniana w czasach PRL z wiadomych przyczyn. W wolnej Polsce po 89' ona funkcjonuje. Panie Mąka niech Pan napisze petycje do Władz Miasta, że Pan chce Połukarda bez manipulacji informacją.

19.10.2016, 14:37

Panie Janie2 ...???

19.10.2016, 14:11

Jako torunianin chciałbym Wam podpowiedzieć jaką nazwę dać: otóż, zamiast marszałka Piłsudskiego, nazwać stadion imienia marszałka Całbeckiego, tyle kasy od niego dostaliście, że powinniście go "na rękach nosić".

19.10.2016, 12:42

Proponuję wstrzymać się z nazwą kilkadziesiąt lat, a wówczas można będzie nazwać stadion nazwiskiem "Tomasza Golloba".

19.10.2016, 12:30

Może Tomasz Gollob.Nie ma lepszego.....

19.10.2016, 11:58

Dodajcie opcje do głosowania: " Ruinoarena im.Rafała Bruskiego" na pewno wygra w sondażu!

19.10.2016, 11:55

To są fakty, których nie zmienisz, tylko dlatego, że ci nie odpowiadają. Wszyscy w regionie wiedzą (chyba oprócz bydgoszczan), że bydgoszczanie wiele z tego co dziś mają i "swoich" osiągnięć w sporcie i nie tylko, zawdzięczają innym ludziom, spoza Bydgoszczy, nie samym sobie. Ja wiem, że was bydgoszczan ta prawda przerasta, stąd rzucanie inwektywami. To takie bydgoskie, nie przyjmować niewygodnej prawdy do wiadomości :/

19.10.2016, 11:51

Takimi wpisami potwierdzasz tylko, że tak naprawdę to ty niewiele wiesz o swoim mieście.

19.10.2016, 10:39

W takim razie odnieś się niby do tych bajek, które de facto są faktami. Skąd do Polonii w 1955 roku przyszedł Połukard, którego imię nosi bydgoski mini tor, z jakiego klubu w 1963 roku do Bydgoszczy przeszedł Heniu, a Marian Norkowski w 1952 roku zasilił Polonię przychodząc z ....
No dalej teraz odnieś się do tych niby bajek.

19.10.2016, 10:28

Zamiast dyskutować o sprawach ważnych dla Polonii i stadionu, gadamy o nadaniu imienia jakiemuś rozlatującemu się obiektowi. Niech najpierw klub odzyska stabilność, niech znajdą się pieniądze na remont, albo całkowitą przebudowę stadionu i po niej można myśleć o jadaniu imienia. W tej chwili - zgadzam się z forumowiczami - moża nieformalnie okrzyknąć stadion mianem Rouinoareny Rafała Bruskiego.

19.10.2016, 10:27

To niech niektórzy przestaną wywoływać te wojny - mimo, że w sprawie Stadionu się z Panem zgadzam.

19.10.2016, 10:18

piszesz bzdety jakbyś był nawiedzony albo z Torunia?

19.10.2016, 10:16

to jest twoja osobista historia ,którą możesz opowiadać dzieciom, wnukom jako bajeczki na dobranoc.

19.10.2016, 10:13

tworzysz nową historię toruńską jak twój koleś TorTor?

19.10.2016, 10:11

Niemożliwe ,a nie UnibeXy Toruń?

19.10.2016, 09:51

Nazwać stadion " Ruinoarena im. Rafała Bruskiego z PO"