https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z ulicą Kujawską?

Tomasz Zieliński
Ulica Kujawska
Ulica Kujawska Tomasz Czachorowski
Za trzy lata powinniśmy pojechać tramwajem z pomiędzy rondami: Kujawskim a Bernardyńskim. Co z ulicą Kujawską, która straszy dziś ruderami? Czy może liczyć na rewitalizację?

Bydgoszczanie od lat pytają, kiedy wreszcie Kujawska nabierze wyglądu arterii w ścisłym centrum. Po dotychczasowych remontach i przebudowach zniknęła zabudowa po wschodniej stronie ulicy. Zachodnia jak straszyła, tak straszy.

Będzie (prawie) pięknie

Plany dotyczące komunikacji pomiędzy centrum a Wzgórzem Wolności wyglądają imponująco. Dzielnice z górnego tarasu miasta uzyskają drugie połączenie linią szynową z centrum. Dzisiaj funkcjonuje tylko jedno - przez ulicę Perłową.
[break]
W ramach inwestycji powstanie około 600 metrów nowego torowiska. Kolejne 300 metrów już istniejącego obejmie modernizacja. Dwa pasy jezdni poprowadzą w kierunku południowym. Trzy - w tym buspas - do ronda Bernardyńskiego. Przebudowy doczekają się oba ronda.

Największej - Kujawskie. Ze względu na konieczność dostosowania kąta spadku, zostanie ono obniżone aż o trzy metry.

W liście skierowanym do redakcji „Expressu” nasz Czytelnik, pan Zdzisław Krzysztofik, zwraca uwagę na dzisiejszy stan tej ulicy.

- Kujawska nie odpowiada już dziś żadnym standardom, w szczególności estetycznym. Chylące się ku upadkowi, opuszczone rudery, puste place z walającymi się śmieciami - czy to mają oglądać pasażerowie z okien najnowocześniejszych tramwajów i autobusów? Już i tak wstyd, że goście z Polski i z zagranicy muszą to oglądać w drodze na lotnisko czy do hali „Łuczniczka”.

Jeszcze myślą

O zmianach, które zajdą na Kujawskiej, dziś jeszcze mówić za wcześnie - informuje Łukasz Niedźwiecki, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Remonty kamienic nie wchodzą w zakres inwestycji. Niebawem Zarząd Dróg Miejskich rozpocznie opracowanie szczegółowych planów. Będzie to czas na podjęcie decyzji, co z kamienicami przy ulicy Kujawskiej.

Na szczęście ewentualnym problemem nie będzie rejestr zabytków.

W rejestrze znajduje się jedna kamienica, siedziba stacji sanitarno-epidemiologicznej - mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków. - Jest też zgoda na wyburzenie jednej z ruder - historyczna zabudowa Kujawskiej nie przedstawiała wielkiej wartości architektonicznej.

Siedziba sanepidu, podobnie jak jeszcze jedna z sąsiednich kamienic, doczekała się remontu. Co z resztą? Przykład działań prezydenta dotyczących remontów zapuszczonych kamienic w śródmieściu pokazuje, że instrumenty prawne są. Trzeba tylko determinacji, by z nich skorzystać, podobnie jak miało to miejsce np. przy ul. Długiej.

Dokumentacja przetargowa tej wielkiej inwestycji powstać ma do końca października tego roku. Prace zaczną się najprawdopodobniej we wrześniu 2015. Inwestycja zakończyć ma się latem 2017 r.

Kosztowała będzie około 120 - 130 mln zł.

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anka
do BDG33 tam jeszcze kilkadziesiąt lat temu było zupełnie inaczej, radzę przejść się na spacer kilka uliczek dalej koło sądu w górę gdzie jeszcze coś tam stoi i nie dokonano wyburzeń .... szkoda, że ta część miasta została tak zdewastowana tak jak okolice placu poznańskiego.... wielka szkoda......ale co zrobić już nic nie zrobimy....właściwie przez takie działania Bydgoszcz nie ma " historycznych przedmieść" a komunistyczne blokowiska... gdyby nie Gdańska i Śródmieście nie było by gdzie spacerować i co zwiedzać.....
p
przemencjusz
...oraz 53 z Błonia i 64 z Bartodziejów.
Zapoznaj się z tematem zanim zaczniesz pisać bzdury
o
ola
rozumiem w bydg, od wielu lat nie ma osoby z głową do zarządzania miastem?? Obecny prezydent ma za dużo ? pieniędzy bo buduje niepotrzebne rondo Bernadyńskie i rozwija wizje (na jak długo) pZydowicza 2.5000mln rocznie. W Bydg. jest żobardzo dużo potrzeb w mieście nowe ulice przebudowa ulic itd Z pL.koŚCIEL JADĄ DWA autob. 66 i 86 na ulicę kujawska do pętli tramwajowej 2 gdzie tu logika???
M
Mia
Spójrz na schematy tras tramwajowych to bedziesz wiedział czy II trasa na GTB jest potrzebna.
A
ASX
W ruderach, o które chodzi (niektóre widać na zdjęciu), od wielu lat nikt nie mieszka, są przeznaczone do rozbiórki. I... nic się nie dzieje.
B
BDG33
Od Ronda Kujawskiego w dół, prawie aż do SanEpidu, po zachodniej stronie, są rudery i nawet jedna ruina.
Te "budynki" od dawna są przeznaczone do rozbiórki (niektóre grożą zawaleniem), tylko nikomu nie chce się za to zabrać. Akurat ta "historyczna zabudowa" nie ma żadnej wartości, bo jaką wartość mają parterowe, rozwalające się chaty?
Młyny Rothera akurat są w rejestrze zabytków, aczkolwiek faktycznie transakcja ich kupna od Nordic Development budzi poważne wątpliwości, bo miasto mocno przepłaciło, a włożyć w ten zabytek trzeba jeszcze co najmniej 5 razy tyle.
Nie zmienia to faktu, że na Kujawskiej wreszcie trzeba zrobić porządek, bo w aktualnym stanie jest fatalną "wizytówką" miasta.
R
Roman
Najprościej zburzyć,zniszczyć i postawić market,jak tak dalej pójdzie starą zabudowę będziemy oglądać na starych obrazach...
R
Roman
Masz ŚWIĘTĄ RACJĘ,na całym świecie takie perełki się remontuje a nie niszczy !!!
s
skaner
Czy ten tramwaj jest tam potrzebny ? co to zmieni ?
A
Anka
dlaczego historyczną zabudowę miasta nazywacie ruderami ? przykre, że doprowadzono do takiego stanu rzeczy poprzez bezmyślne projekty..... dziwicie się, że nikt tam nie chce mieszkać i budynki popadają w ruinę bo ja nie....równie dobrze możecie mówić aby zburzono Młyny Rothera to też rudera.....w którą wpompujemy masę pieniędzy
r
rootmistrz
ciekawe czy pan redaktor się zastanowił jak się teraz czują mieszkańcy tych budynków, których wygląd i stan techniczny pan redaktor skwitował jednym słowem "rudera".
T
To ja
Smutnie wygląda / szaro.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski