Inowrocław, Pakość, Strzelno, Janikowo - przez te miasta suną sznury samochodów, które nie tylko utrudniają przejazd ale sprawiają, że domy zamieniają się w rudery. Uratować je mogą obwodnice.
<!** Image 2 align=right alt="Image 110391" sub="Na budowie obwodnicy wokół Janikowa skorzystają też inne miasta, bo auta dostawcze podążające do Giebni, gdzie mieści się siedziba sieci Polomarket, będą omijać Pakość, a jadący w kierunku Warszawy i Poznania - Inowrocław Fot. Maciej Piątek">Wygląda na to, że wyścig o budowę obwodnicy, która wyprowadzi ruch ciężkich samochodów poza miasto wygra... Janikowo.
- Mamy gotowy projekt dotyczący budowy. Trwa wycena działek. Niebawem zaczniemy składać mieszkańcom propozycje dotyczące ich wykupu. Wiosną powinny natomiast ruszyć pierwsze prace - wylicza zastępca burmistrza Janikowa, Jacek Duma.
Projekt budowy obwodnicy znalazł się na liście indykatywanej czyli tzw. kluczowych zadań Urzędu Marszałkowskiego. Wsparcie w jego realizacji deklaruje Starostwo Powiatowe, które ma wyremontować drogę łączącą Janikowo z Tupadłami. Miasto może liczyć na 50-procentowe wsparcie z Unii Europejskiej. Koszty całej inwestycji to 13 milionów złotych.
- To są wstępne szacunki. Liczymy jednak, że koszty mogą być niższe, niż przewidujemy, bo firmy drogowe już szukają pracy. Nie zamierzamy wycofać się z tych planów, bo obwodnica jest bardzo potrzebna. Być może trzeba będzie zrezygnować z czegoś innego, ale ta trasa musi powstać. Teraz mamy okazję wykorzystać pieniądze, które dostajemy z zewnątrz. Jeśli tego nie zrobimy, potem będziemy musieli sfinansować wszystko ze swojej kieszeni - mówi Jacek Duma.
<!** reklama>Na budowie tej trasy skorzystają też inne miasta, bo samochody dostawcze podążające do Giebni, gdzie mieści się główna siedziba sieci Polomarket, będą omijać Pakość, a auta jadące w kierunku Warszawy i Poznania - Inowrocław.
Najbardziej jednak poprawi się ruch komunikacyjny w północnej części Janikowa, która od lat stanowi tzw. wąskie gardło, gdzie często dziesięciominutowe i dłuższe oczekiwanie na podniesienie szlabanu na przejeździe kolejowym paraliżuje ruch i tworzy zatory.
- Jestem zawodowym kierowcą i zazwyczaj trzy razy w ciągu dnia stoję przed tym szlabanem w Janikowie i czekam, aż go otworzą - skarżył się niedawno jeden z mieszkańców miasteczka.
Budowa obwodnicy i remont wiaduktu sprawią, że kierowcy będą mogli omijać pechowy przejazd.
Obwodnica w liczbach
- długość - 3 km
- koszt 13 milionów złotych
- dofinansowanie z UE - 50 procent