Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa obwodnicy w Pakości. Urząd Marszałkowski przekazał 5,1 miliona złotych. Nie wszystkich jednak ta wiadomość cieszy.
<!** Image 2 align=right alt="Image 112285" sub="Obecnie ulice w centrum Pakości bywają mocno zakorkowane przez przejeżdżające przez miasto samochody / Fot. Renata Napierkowska
">- Mam obawy, jak nasze życie będzie wyglądać, gdy ta obwodnica powstanie i wszystkie samochody będą jeździć pod naszymi oknami - zastanawia się mieszkaniec ulicy Mogileńskiej.
Większość pakościan informację, że rozpocznie się budowa obwodnicy i część pojazdów będzie omijać Rynek i główne ulice miasta powitała z radością. W miasteczku zawiązało się nawet Stowarzyszenie Mieszkańców Pakości na rzecz Walki z Nadmiernym Ruchem Pojazdów Ciężarowych, Hałasem i Ochrony Nieruchomości, na czele którego stanął Edward Truszczyński.
Decyzja o umieszczeniu budowy obwodnicy na liście projektów kluczowych Urzędu Marszałkowskiego i przekazanie pieniędzy częściowo rozwiążą problemy komunikacyjne w mieście. Trasa będzie przebiegać ulicami: Cmentarną, Radłowską, Mikołaja i Mogileńską. Obwodnica połączy dwie drogi wojewódzkie nr 251 i 255. Przy okazji powstanie też przejazd kolejowy wyposażony w rogatki, sygnalizację i monitoring. Zbudowane zostaną wzdłuż tej trasy chodniki, ścieżka rowerowa oraz nowe oświetlenie. Inwestycja ma się rozpocząć 3 czerwca, a zakończy się w grudniu przyszłego roku.
<!** reklama>- Oczywiście, że każda informacja o budowie nowej drogi i poprawie komunikacji w gminie bardzo nas cieszy. Wiem o obawach mieszkańców tych ulic, którymi prowadzić będzie trasa obwodnicy, jednak chcę przypomnieć, że będą tamtędy przejeżdżać samochody o masie do trzech ton. Jeśli jeszcze zostanie przebudowany most na Kanale Noteckim w Gorzanach, to większość samochodów będzie omijać Rynek i główne ulice naszego miasta - mówi przewodniczący Rady Miejskiej w Pakości, Tadeusz Grupa.
Nadal przez Pakość będą przejeżdżać ciężkie samochody z Barcina w kierunku Inowrocławia.
Urząd Marszałkowski przekazał na budowę obwodnicy 5,1 miliona złotych. Pozostałe fundusze musi zapewnić gmina.
- Inwestycja ta z naszej strony będzie finansowana z trzech źródeł: nadwyżki budżetowej z ubiegłego roku, funduszu ochrony środowiska i kredytu - informuje gminny skarbnik Anna Kruszka.
Pieniądze na obwodnicę
- 5,1 miliona Urząd Marszałkowski
- 452295 zł nadwyżka budżetowa
- 1,7 miliona fundusz ochrony środowiska
- 3,958 miliona złotych kredyt