Źle zaparkowane samochody, dziury w drogach i za mało ławek - to główne uwagi zgłaszane w trakcie naszego sobotniego dyżuru.
<!** Image 2 align=none alt="Image 175180" sub="Główna nagroda, czyli rower, znalazła nowego właściciela. Próbowało wielu, niektórzy wielokrotnie, ale udało się tylko jednej osobie. - Bardzo się cieszę. Co prawda mam w domu rower, ale czas najwyższy wymienić go na nowy. Kod blokady złamałem podając liczby, które przyszły mi do głowy spontanicznie - mówi Adam Wiland, który na nasz dyżur przyjechał ze Szwederowa.
Fot. Dominika Kucharska">
- Często normalne przejście po chodniku jest niemożliwe. Kierowcy parkują samochody, jak im się podoba. Nieraz są na tyle bezczelni, że zatrąbią, bo za wolno idę po chodniku, a oni akurat chcą tu zaparkować - mówi jeden z mieszkańców.
O podobnym problemie słyszeliśmy już na niejednym dyżurze. Dotyczy to głównie starszych osiedli. Gdy powstawały, nie przewidziano, że kiedyś na jedno mieszkanie będzie przypadał jeden samochód, a nieraz i więcej.
Problemem jest nie tylko niewystarczająca liczba miejsc parkingowych. Mieszkańcy skarżyli się, że parkujący łamią przepisy, bo zdarza się, że samochody zajmują prawie całą szerokość chodnika.
<!** Image 5 align=none alt="Image 175180" sub="Fot. Dariusz Bloch">
Jeszcze gorzej jest w niedzielę, czyli w dzień, kiedy na Wyżynach działa giełda. Handlowcy i kupujący wykorzystują każde wolne miejsce, aby zaparkować tam samochód.
Narzekano również na stan nawierzchni niektórych ulic. - Straszne dziury są na ulicy Dąbrowa. To często uczęszczana droga, bo sporo ludzi jeździ tamtędy do Piecek. Z tej trasy korzystają też rowerzyści. Dziury są tak duże, że trzeba jechać slalomem - informuje inny mieszkaniec.
Osoby starsze i mające dzieci zgłaszały, że przydałoby się więcej ławek. - Gdy wracam z zakupów, to muszę co jakiś czas robić przerwę. Niestety, tu nie ma gdzie usiąść. Chociażby kilka ławek ułatwiłoby życie - twierdzi inny mieszkaniec.
<!** Image 4 align=none alt="Image 175180" sub="Starsi chętnie dzielili się uwagami z reporterką „Expressu Bydgoskiego”, przedstawicielami policji, straży miejskiej i rady osiedla
Fot. Dariusz Bloch">
Poza uwagami, nie brakowało także pozytywnych opinii. Ludzie mówili, że dba się tu o zieleń i ogólnie dobrze się tu żyje.
- To piękne miejsce, mamy dużo zieleni. Myślę, że jest tu także w miarę spokojnie w porównaniu z innymi osiedlami - mówi pani Agnieszka.
Temat zaśmiecania osiedla przez pijących alkohol pod gołym niebem poruszano na dyżurze niejednokrotnie. Ludzie narzekają na małą liczbę patroli, ale sami dzwonić na policję nie chcą...
- Boję się zadzwonić na komisariat, bo zapytają się mnie o nazwisko, a nie chcę mieć później kłopotów - mówił nam w trakcie dyżuru jeden z mieszkańców.
<!** reklama>
Dyżurujący z nami policjant tłumaczył, że zawsze można złożyć zgłoszenie anonimowo. Nie ma żadnego obowiązku podawania swoich danych.
Poważnym problemem są osoby spożywające alkohol w miejscach niedozwolonych. Pijący załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w okolicach bloków i sklepów. Poza tym, pozostawiają po sobie śmietnik. Na ziemi leżą butelki, puszki, pety. Wieczorami słychać hałasy.
Jedna z mieszkanek opowiadała nam, że pod jej blokiem pijacy urządzili sobie miejsce spotkań. Przychodzą tam prawie codziennie. Przez to jest głośno, brudno, a zaraz obok znajduje się plac zabaw, na którym bawią się małe dzieci.
- Żałuję, że ludzie zgłaszają swoje problemy dopiero przy okazji takich dyżurów, jak ten. Co poniedziałek w godzinach od 17 do 18 czekamy na mieszkańców w siedzibie rady osiedla, a odwiedza nas bardzo mało osób. Zachęcam mieszkańców, żeby na bieżąco informowali nas o problemach - mówi Krzysztof Lipiński, przewodniczący Rady Osiedla Wyżyny.
<!** Image 3 align=none alt="Image 175180" sub="Najmłodsi mieszkańcy Wyżyn bawili się w najlepsze i wygrywali nagrody
Fot. Dariusz Bloch">
"Express" zaprasza
W sobotę kolejny dyżur
Tym razem odwiedzimy Chmielniki. Ten dyżur będzie się różnił od poprzednich. Nasz redakcyjny namiot rozstawimy w nietypowym miejscu, bo nad Jeziorem Jezuickim. Zamiast przedstawicieli straży miejskiej i policji, towarzyszyć nam będą WOPR-owcy. Dyżur potrwa od godziny 10.00 do 14.00. Tradycyjnie nie zabraknie konkursów i dodatkowych atrakcji. Każdy będzie mógł spróbować złamać szyfr blokady i odjechać na nowym rowerze. Możliwe będzie także wykupienie prenumeraty naszej gazety.