Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chociaż otwarto w Bydgoszczy dwa nowe oddziały geriatryczne, to miejsc dla seniorów jest ciągle za mało

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Szpital MSW oddział geriatriiSzpital MSW oddział geriatrii
Szpital MSW oddział geriatriiSzpital MSW oddział geriatrii Filip Kowalkowski
W 2015 roku miał ruszyć pilotażowy program tworzenia dziennych ośrodków geriatrycznych, który miał być finansowany z funduszy unijnych. Jednak placówki, które zostały zakwalifikowane do pilotażu, w tym szpital MSW, nadal nie mają umów.

[break]
Przez kilka ostatnich lat mówi się o tym, że nakłady na geriatrię są niewystarczające. Jesienią 2014 roku przy ministerstwie zdrowia powołano nawet specjalny zespół, który miał opracować standardy opieki geriatrycznej. Ówczesne Ministerstwo Zdrowia obiecało zwiększenie nakładów, w tym także na tworzenie ośrodków dziennego pobytu.

- Bardzo bym chciała, żeby tak się stało - powiedziała nam wtedy prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu. - W czerwcu przyszłego roku planujemy otwarcie nowego, 40-łóżkowego oddziału. Chcielibyśmy przy nim uruchomić oddział dzienny, ale w tej chwili są problemy z kontraktowaniem tego typu usług.

Pilotażowy konkurs

Niestety, program tworzenia ośrodków dziennego pobytu przez kilka miesięcy przeleżał w ministerialnej szafie. Potem ministerstwo ogłosiło konkurs na świadczenie tego typu usług oraz na organizację takiej placówki. W marcu 2016 roku ogólnopolskie media poinformowały o tym, że wyłoniono już zwycięskie placówki, które czekają na podpisanie stosownych umów.

PRZECZYTAJ:Komu się w głowach przewraca?

- Miało to nastąpić do 1 kwietnia, tymczasem nie ma w tej sprawie żadnych informacji - donosił portal rynekseniora.pl. - Na tworzenie takich domów resort przeznaczył 40 milionów złotych, pochodzących ze środków unijnych. Pilotaż miał służyć przetestowaniu standardu dziennego domu opieki medycznej i przygotowaniu podmiotów leczniczych do świadczenia nowej usługi medycznej. Docelowo pilotaż ma doprowadzić do rozszerzenia koszyka świadczeń gwarantowanych o nową usługę przeznaczoną dla osób starszych.

W konkursie uczestniczyły także jednostki zrzeszone w Federacji „Porozumienie Zielonogórskie”. Kryteria konkursowe nie były łatwe i dla większości podmiotów ich spełnienie oznaczało konieczność inwestycji, np. związanych z wygospodarowaniem dodatkowej powierzchni.

Jak podkreśla portal rynekseniora.pl, placówki zakwalifikowane do pilotażu poczyniły już inwestycje lub są w ich trakcie i z niecierpliwością czekają na podpisanie umów, by rozpocząć rekrutację personelu.

Jedyny, najlepszy

W województwie kujawsko-pomorskim tylko jedna placówka spełniła wyśrubowane kryteria i uzyskała dofinansowanie z unijnych funduszy. Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wygrał ogólnopolski konkurs, uzyskując największą liczbę punktów.

Dodajmy, że bydgoski szpital MSW zaproponował, że oprócz otwartego jesienią 2015 roku oddziału geriatrycznego, przeznaczonego dla 20 pacjentów, poprowadzi w ramach pilotażu ośrodek dziennego pobytu. Będzie mogło w nim przebywać jednocześnie 12 osób, które ukończyły 65. rok życia.

- Warunkiem przyjęcia do ośrodka będzie wcześniejsza hospitalizacja oraz konieczność przeprowadzenia intensywnej rehabilitacji ruchowej - wyjaśnia Marek Lewandowski, dyrektor szpitala MSW w Bydgoszczy.

[quote=Marek LewandowskiNie mamy jeszcze umowy. Udział w pilotażu traktujemy jako szansę na rozszerzenie oferty naszego szpitala.[/quote]

Dlatego właśnie projekt szpitala przewiduje w ciągu jednego dnia pobytu pacjenta w ośrodku aż cztery godziny rehabilitacji oraz dwie godziny terapii zajęciowej. Ponadto, pacjenci zostaną objęci stałą opieką lekarską (w tym psychologiczną) i pielęgniarską.

- Nie rozpoczęliśmy realizacji tego projektu, ponieważ nie mamy jeszcze podpisanej umowy - tłumaczy Marek Lewandowski. - Kiedy już ją będziemy mieli, otrzymamy około miliona złotych. Nie jest to kwota, która zabezpieczy wszystkie potrzeby naszego ośrodka. Udział w pilotażu traktujemy jako szansę na rozszerzenie oferty naszego szpitala.

Dzienny lub stacjonarny

Ośrodek dziennego pobytu, o czym wspominała w 2014 roku prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska, miał też powstać w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza. Obecnie, w oddanym w 2015 roku do użytku obiekcie, funkcjonuje oddział geriatryczny. Jest on jednym z wiodących w regionie i zajmuje się wykrywaniem schorzeń oraz innych problemów geriatrycznych, prowadzących do niedołęstwa starczego. Mimo to...

- Niestety, w naszym przypadku nie ma możliwości jednoczesnego prowadzenia dziennego ośrodka i stacjonarnego oddziału geriatrycznego - wyjaśnia Marta Laska, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego im. dr. Jurasza. - Taki ośrodek istnieje na psychiatrii i przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera