Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz pracować? Dmuchaj! Policjanci buntują się przeciwko zarządzeniu szefostwa

Jarosław Jakubowski
W policji wrze. „Wypłakiwalnia”, jaką jest Internetowe Forum Policyjne, pełna jest dyskusji o tym, czy policjanci mogą być badani na zawartość alkoholu
W policji wrze. „Wypłakiwalnia”, jaką jest Internetowe Forum Policyjne, pełna jest dyskusji o tym, czy policjanci mogą być badani na zawartość alkoholu Jacek Smarz
Pracodawca może nas w każdej chwili przebadać na zawartość alkoholu. Jednak nie wszystkim to się podoba.

W policji wrze. „Wypłakiwalnia”, jaką jest Internetowe Forum Policyjne, pełna jest dyskusji o tym, czy policjanci mogą być badani na zawartość alkoholu. Wszystko za sprawą decyzji dowództwa policji, które nakazuje, żeby poddawać badaniom na zawartość alkoholu nie tylko policjantów wyjeżdżających samochodami na patrole, ale również wszystkich innych funkcjonariuszy.
[break]

Medialne dmuchanie w balonik

„Czy do Waszych jednostek dotarło nowe polecenie zastępcy komendanta głównego, aby przed każdym pobraniem radiowozu sprawdzać stan trzeźwości każdego policjanta, pobierającego radiowóz? Czy ktoś może mi powiedzieć, jak takie polecenie ma się do zgodności z prawem? Wedle mojej wiedzy, komendant, jako organ i jako policjant, ograniczony jest normami prawnymi. Może zatem wydawać tylko takie polecenia, na które ma ustawowe przyzwolenie” - dzieli się swoimi wątpliwościami jeden z policjantów.

Odpowiedzi są różne. „A dlaczego to niby akcja „Trzeźwy poranek” nie może być prowadzona dla policjantów? A dla cywili można?” stwierdza internauta „ChokusPokus”. „To taka medialna akcja, że niby coś robimy, za parę tygodni się skończy” - uważa „wektor25”. „A co z prawem do odmowy badania? Jedziemy na krew?” - pyta „Alicja”. „Nie. Policjant idzie do domu, niedopuszczony do służby. 1/30 pensji do potrącenia .... może...” - odpowiada jej „Anonimus”.

W Miejskich Zakładach Komunikacyjnych wyrywkowe kontrole za pomocą alkomatów prowadzone są codziennie. Każdy kierowca i każdy motorniczy muszą przed wyjazdem zameldować się u dyspozytora. To on weryfikuje stan prowadzącego.

O kwestii badania pracownika na zawartość alkoholu mowa jest w artykule 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Gdy szef wyniucha, będzie źle

Kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. Okoliczności stanowiące podstawę decyzji powinny być podane pracownikowi do wiadomości.

Uprawnienia kierownika zakładu pracy, przysługują również organowi nadrzędnemu nad danym zakładem pracy oraz organowi uprawnionemu do przeprowadzenia kontroli zakładu pracy.

Na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej, a także na żądanie pracownika, badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza uprawniony organ, powołany do ochrony porządku publicznego. Krew pobiera fachowy pracownik służby zdrowia.

- Jeśli chodzi o skargi dotyczące badania trzeźwości, to nie wpływały do nas w ostatnim czasie. Natomiast mieliśmy kilka zapytań na ten temat. Należy jednak pamiętać, że rozstrzygnięcia w tych kwestiach leżą w gestii sądów pracy, a nie Państwowej Inspekcji Pracy - podkreśla Katarzyna Pietraszak, rzecznik prasowy okręgowego inspektora pracy w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!