Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcemy stworzyć z Bydgoszczy miasto gąbkę. Kiedy nasiąkniemy deszczówką?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Zmiany klimatu powodują, że gromadzenie deszczówki wkrótce stanie się opłacalna koniecznością.
Zmiany klimatu powodują, że gromadzenie deszczówki wkrótce stanie się opłacalna koniecznością. Arkadiusz Wojtasiewicz
Bydgoszcz wzięła udział w międzynarodowym projekcie City Water Circles. Dwa obiekty w mieście wykorzystują już deszczówkę i nie pozwalają jej po prostu spaść z dachu.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy

od 16 lat

W pierwszym międzynarodowym projekcie gospodarowania wodą w obiegu zamkniętym wzięły udział podmioty z Chorwacji, Włoch, Słowenii, Niemiec, Węgier oraz Polski. W ramach projektu wykonano instalację ogrodów deszczowych zasilanych deszczówką pozyskaną z dachu dla dwóch budynków - Urzędu Miasta przy ul. Grudziądzkiej oraz pałacyku MWiK przy ul. Gdańskiej.

Wykonanie instalacji nie było łatwe, brakuje bowiem firm, które mają doświadczenie w tego typu realizacjach. To oczywiście podraża inwestycję, te kosztowały odpowiednio 120 i 140 tysięcy złotych (85 procent kosztów pokryły środku unijne). Czy w takiej sytuacji "łapanie deszczówki" może być atrakcyjne dla mieszkańców miasta?

- Pracujemy w ramach programu nad strategią wykorzystania deszczówki, to pierwszy krok. Po opracowaniu będzie przedstawiona radzie miasta. Podnosimy świadomość decydentów, polityków żeby wytworzyć pozytywną energię dotyczącą tego zjawiska. Również w ramach programu powstał katalog rozwiązań dotyczących deszczówki i wody szarej, z których mogą korzystać mieszkańcy - mówi Grzegorz Boroń, dyrektor Wydziału Zintegrowanego Rozwoju bydgoskiego ratusza.

To Cię może też zainteresować

Za deszczówkę do podlewania nie płacimy

- Ten katalog rozwiązań to w wielu przypadkach "poziom beczki", może ciut wyżej. Ale gdyby go nie było, to teraz tej beczki nie byłoby nigdzie. A beczki są. Kiedyś chcieliśmy marketom budowlanym zaproponować współpracę, by w jednym miejscu klient mógł znaleźć wszystko do pozyskiwania deszczówki, mieć rozwiązania systemowe. Natrafiliśmy na opór sieci, bo nie widziały w tym korzyści. Dziś przed każdym marketem stoją beczki na deszczówkę, różnych rozmiarów i o różnych cenach. Widać, że świadomość mieszkańców się zmienia - uważa Marek Jankowiak, rzecznik MWiK w Bydgoszczy.

- Konieczność opłaty za odprowadzanie wód deszczowych spowoduje, że ludzie będą zainteresowani magazynowaniem wody. Podlewanie deszczówką to podwójny zysk. Woda, którą zużyje się do podlewania z wód opadowych (nawet dzięki takiej prostej retencji) nie będzie wodą pobieraną z sieci miejskiej. Nie zapłacimy za tę wodę, która zgromadziliśmy jako deszczówkę - zauważa Jacek Cieściński z MWiK.

Kontrakt na przebudowę kanalizacji deszczowej - co dalej z pracami?

Mijają trzy miesiące odkąd MWiK zerwały kontrakt z wykonawcą prac przy przebudowie kanalizacji deszczowej. Co dzieje się z tym projektem?

- Trwa ocena i wycena wykonanych prac. Chcemy to zrobić rzetelnie, nie ulegać presji. Dla nas te wyliczenia w kontekście późniejszych rozliczeń będą szczególnie ważne. Przy dużym przedsięwzięciu "wysypał " się nam wykonawca, teraz trzeba zrobić wszystko żeby wrócić na właściwe tory. Po rozmowach z NFOŚiGW mamy zgodę na przedłużenie projektu do 2024 roku - informuje Marek Jankowiak.

W zakresie bieżących prac związanych z realizacją deszczówki:

  • we wtorek został przywrócony ruch komunikacyjny na ulicy Fredry, w poniedziałek na ulicy Skargi. Nie ma wjazdu w ulicę Reja od strony Skargi, ale jest zapewniony dojazd do wszystkich posesji w ulicy Reja od strony Krasińskiego
  • MWiK wybrały wykonawcę na dokończenie dokumentacji projektów budowlanych, niezakończonych przez wykonawcę. Z jednym wykonawcą umowa jest już podpisana, w stosunku do drugiego czeka na gwarancję należytego wykonania umowy
  • został przeprowadzony drugi przetarg na wybór wykonawcy 11 projektów. Wybrano dwóch wykonawców
  • w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone postępowania przetargowe na realizację 63 projektów, a do końca czerwca postępowanie przetargowe na realizację pozostałych 61 projektów

Dokończenie robót budowlanych przy projekcie przebudowy kanalizacji deszczowej zostało rozłożone na trzy etapy

  • Etap I - 11 projektów posiadających pozwolenie na budowę, planowany termin zakończenia robót – sierpień 2022 roku
  • Etap II – 63 projekty, planowany termin zakończenia robót – sierpień 2023 roku
  • Etap III – 61 projektów, planowany termin zakończenia robót – listopad 2023 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo